dwakleszcze  Dołączył: 17 Lis 2006
RAW+JPG w k100d dla ubogich
!!! Mam nadzieję, że nie odkrywam tym postem po raz wtóry Ameryki. Jeśli to co opisałem niżej to znana dla większości możliwość, to wybaczcie!!

Na nasze nieszczęście Pentax nie umieścił w k100d trybu raw+jpg (całkiem przydatna opcja). Jest jednak sposób na niefrasobliwość producenta puszki.
Na stronie:
http://www.kit.hi-ho.ne.j...g_readme-e.html
znajdziemy malutki (ok 80KB) program, który wyciąga z pliku PEF zaszyty tam jpg (w pełnej rozdzielczości).
Program ma bardzo prosty interfejs i co ważne nie instaluje się i jest mały, więc możemy go bez troski o miejsce stale mieć na karcie pamięci w aparacie.
I już nie ma problemu, że nie możemy pokazać na monitorze (ani zgrać) znajomym świeżo zrobionych zdjęć z imprezy:)
Przydaje się też do szybkiego generowania poglądowych zdjęć.

Minusy:
- strona programu nie zachęca (mało czytelna)
- program wyciąga jpg tylko niskiej jakości - ok 1MB ( ale dla nieobrabiających zdjęcia to raczej nieistotne)
- wynikowego pliku jpg nie czyta acdsee pro 8.1 (przynajmniej mój nie czyta)

link do programu:
http://www.kit.hi-ho.ne.jp/yj_okawa/pef2jpeg.exe
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
dwakleszcze napisał/a:
program wyciąga jpg tylko niskiej jakości - ok 1MB ( ale dla nieobrabiających zdjęcia to raczej nieistotne)
a to nie jest tak, że jpg zaszyty w pefie jest dokładnie taki, jak ustawienia dla jpg w aparacie w momencie robienia zdjęcia (jakość, wielkość, ostrość...) - przynajmniej w kadyszce chyba tak jest
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Jarek Dabrowski, chyba nie. Z tego co gdzies znalazlem (dpreview chyba?) to ten JPEG ma wszystkie ustawienia jak w momencie zrobienia zdjecia, z wyjatkiem stopnia kompresji - zawsze maksymalny (czyt. najnizsza jakosc)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Aha.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach