Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Czasy wolania - 35mm vs 6x6
Witajcie!

Jak robicie przy wolaniu srednioformatowych blon?? Przedluzacie czas w stosunku do tego samego zestawienia material - wywolywacz w wydaniu 35mm? Jesli tak to o ile?

Pzdr
Spinner
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Spinner, odeślę do lektury, sam jeszcze nie wiem jak wołać (ale 120 HP5+ chyba potraktuję tak samo jak 35)
LINK
LINK
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Re: Czasy wolania - 35mm vs 6x6
Spinner napisał/a:
Witajcie!

Jak robicie przy wolaniu srednioformatowych blon?? Przedluzacie czas w stosunku do tego samego zestawienia material - wywolywacz w wydaniu 35mm? Jesli tak to o ile?

Pzdr
Spinner


Hej!

ja myślę, że digitaltruth prawdę Ci powie :-)
http://www.digitaltruth.com/devchart.html

To są czasy niby tylko orientacyjne, ale ja z nich korzystam i jeszcze wpadki nie miałem.

--
Pozdrawiam,
Paweł
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
no właśnie tam nie ma zmian, wg pudełek też raczej się nie różni za bardzo 20*(HP5+ 400 w Xtol stock 8.5 /8.5 dla 35) w pudelku jest 8.0 -czyli prawie bez zauważalnej różnicy (tzn. nie 45% o których słyszałem)
 

michalwochna  Dołączył: 31 Sty 2007
Ja od kiedy tylko sięgam pamięcią wywołuję według czasów na digitaltruth.com i nie wprowadzałem nigdy żadnych zmian wywołując 120 czy 135. W chwili gdy wywołasz już odpowiednio dużo negatywów to z pewnością opracujesz swój indywidualny sposób wywoływania, który będzie Tobie odpowiadał.
 

MKw  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ja nie wolam mikrofilmow, wiec i nie mam doswiadczenia ale czytalem u Mike`a na fotopolisie ze on dluzej wola 120 niz 135
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
dobra, napisali, że dla HP5+ w 20* wołać 8.5 minuty. Wołałem 11minut. Z tego co widzę, jestem zadowolony, czekam na porządny skaner, a potem na odbitkę spod powiększalnika. Się okaże. :roll:
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
michalwochna napisał/a:
Ja od kiedy tylko sięgam pamięcią wywołuję według czasów na digitaltruth.com i nie wprowadzałem nigdy żadnych zmian wywołując 120 czy 135

jeśli "praktycznie" jest zadowolony z efektów to ok .. ale "teoretycznie" czasy "powinny" być różne ... osobiście nie znam wyjaśnienia dlaczego, ale tak łopatologicznie myśląc to może w związku z inną powierzchnią (mm^2) błony? :roll:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
ale tak łopatologicznie myśląc to może w związku z inną powierzchnią (mm^2) błony?


Nie, to w zwiazku z mniejszym srednim powiekszeniem przy odbijaniu, inna gestoscia optyczna podloza oraz duzo lepszej tonalnosci, szczegolnie w cieniach, a zarazem wiekszej tolerancji na bledy ekspozycji... jednym slowem to nieco skomplikowane, ale z powierzchnia nie ma nic wspolnego ;-)
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos, znaczy, że np. HP5 35 i 120 to dwa różne (mniej lub bardziej) negatywy ??? nie mam pojęcia jak wygląda proces produkcji materiałów światłoczułych, ale jak to sobie wyobrażałem to myślałem, że "zupa" jest ta sama tylko powierzchnia i ewentualnie podłoże inne :shock: :roll: .. ja tam się nie znam, więc chętnie posłucham co ma na ten przykład "mniejsze średnie powiększenie przy odbijaniu" do czasu wywoływania :roll: :-P ii jakbyś mógł to ewentualnie wytłumaczyć jak sześciolatkowi ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Emulsja ta sama. Podloze inne, w tym warstwa p/odblaskowa. Tonalnosc lepsza ze wzgledu na wiecej "ziaren" na klatke i mniejsze potrzebne do dane wielkosci odbitki powiekszenie...
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos, eee ale mnie nie o to chodzi, bo to wszystko co napisałeś wiem, tylko o to mnie się rozchodzi jak to się ma do nieco innego czasu wywołania srajtaśmy w porównaniu z mikrofilmem albo od czego to zależy, że jest inny skoro emulsja ta sama

[ Dodano: 2007-02-15, 21:40 ]
aa po drugie jeśli napisałeś, że tonalnosc lepsza ze wzgledu , że więcej ziaren wchodzi na klate to akurat w tym przypadku związane jest to z większą powierzchnią klatki :-P :-P :-P
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
aa po drugie jeśli napisałeś, że tonalnosc lepsza ze wzgledu , że więcej ziaren wchodzi na klate to akurat w tym przypadku związane jest to z większą powierzchnią klatki :-P :-P :-P


nooo, posrednio :oops: ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach