amapi3d  Dołączył: 13 Lip 2008
PENTAX SMC FA 35mm f 2,0
Witam wszystkich!!!

Przymierzam sie do zakupu tego obiektywu ze wględu na cenę, jakość i janość tego obiektywu. Do rzeczy: wiadomo, portret będzie w porządku. Czy jako obiektyw do zrobienia zdjęc w mieście czy "u cioci na imieniach" też sie nada - z powodu braku zoomu?

Celowo myślę nad 35mm a nie 50mm żeby sie lepiej sprawdził w pomieszczeniach.

Ktoś dysponuje własnymi samplami w sytuacjach innych niż portret?:)

Dzięki
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Poszukaj postów karmazyniello: http://pentax.org.pl/sear...r=karmazyniello

On zdaje się foci tylko tym szkłem.
 
amapi3d  Dołączył: 13 Lip 2008
A tobie jak sie foci tym szkłem? Jak byś go porównał do Kita?:)
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
do wszystkiego i do niczego...

dużo bardziej wolę swoją 50-tkę i gdybym miał wybierać ponownie, wybrałbym ją znowu jako pierwszą stałkę.

[ Dodano: 2008-09-05, 18:36 ]
Porównanie 35/2 do kita jest bezcelowe. Można wymienić jedynie różnice między tymi 2 szkłami.
 
amapi3d  Dołączył: 13 Lip 2008
jakość i brak zooma?

czemu jednak wolisz 50-tkę?
 

Arczibandit  Dołączył: 25 Maj 2007
Mniejsza GO + bardziej ciasne kadry. Ale to rzecz gustu.

[ Dodano: 2008-09-05, 18:42 ]
amapi3d, poszperaj trochę na forum, poczytaj relacje innych...

Odnoszę wrażenie że Twój wybór co do tego szkła jest dość przypadkowy. Napiszę to co już wiele razu tu przeczytałem - spróbuj przez jakiś czas ograniczyć się do obiektywu kitowego i sprawdź których ogniskowych używasz najczęściej. To da Ci pewien obraz Twoich przyszłych oczekiwań.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
amapi3d napisał/a:
Ktoś dysponuje własnymi samplami w sytuacjach innych niż portret?:)
Może być sampel full-frame, 19 mpix? Przysłony nie pamiętam, ale pewnie ok. f5.6-8. Nie wyostrzany, kompresja 85 (11 MB).

http://jarekdabrowski.net/pub/fa35_fullframe.jpg
 
amapi3d  Dołączył: 13 Lip 2008
19mpix co to za matryca? a moze skan?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
amapi3d napisał/a:
19mpix co to za matryca?
Velvia 50 + LS-50.
 
jacekkar1  Dołączył: 12 Sty 2008
Re: PENTAX SMC FA 35mm f 2,0
amapi3d napisał/a:
Witam wszystkich!!!

Przymierzam sie do zakupu tego obiektywu ze wględu na cenę, jakość i janość tego obiektywu. Do rzeczy: wiadomo, portret będzie w porządku. Czy jako obiektyw do zrobienia zdjęc w mieście czy "u cioci na imieniach" też sie nada - z powodu braku zoomu?

Celowo myślę nad 35mm a nie 50mm żeby sie lepiej sprawdził w pomieszczeniach.

Ktoś dysponuje własnymi samplami w sytuacjach innych niż portret?:)

Dzięki


Odkąd zakupiłem ten obiektyw to kita zakładałem raz - jak potrzebowałem szerokiego kąta (no i jutro zabiorę także kita na wycieczkę w góry - bo przyda mi się 18mm).
W pozostałych sytuacjach 35 sprawdza się bardzo fajnie - choć do portretów to troszkę mało - więc tutaj pewnie 50 byłaby lepsza - ale ja zbieram na DA70/2.4 do portretów.
Do cioci na imieniny zabrałbym jednak 35 - w końcu do cyfry to standardowa ogniskowa. Bez zooma sobie można poradzić - w końcu przez wiele lat "kitowymi" obiektywami były właśnie standardowe ogniskowe (w czasach analogów to było 50mm (w zenitach 58)).
Polecam FA35/2.0AL
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Jarek Dabrowski napisał/a:
Przysłony nie pamiętam, ale pewnie ok. f5.6-8. Nie wyostrzany, kompresja 85 (11 MB).
O rany, szum jak z wczesnego Olympusa cyfrowego :-P .
Ale tak poważnie, plastyka i kolor całkiem, całkiem...

 

superkomornik  Dołączył: 02 Sty 2007
Ja miałem takie szkło jeden dzień i prawdopodobnie niedługo zagości u mnie na stałe :-)
Taka ogniskowa i światło to świetne połączanie...dobry standard, kat widzenia w porządku. Szkło, które będę mieć domyślnie zapięte do puchy :-)

Ja co prawda piszę o Nikkorze 35/2.0, ale to prawie to samo ;)
 
samber  Dołączył: 28 Cze 2007
Re: PENTAX SMC FA 35mm f 2,0
amapi3d napisał/a:
Celowo myślę nad 35mm a nie 50mm żeby sie lepiej sprawdził w pomieszczeniach.

Prócz szerokości pamiętaj o świetle. To 1.4 (w FA 50) to nie są żarty.
Ale oba szkła są bardzo udane. Jak powiedziano, 35 da ci ogniskową, jaką powszechnie uważa się za standardową i na jakiej wychowały się pokolenia ( :-/ ) amatorów sportu zwanego fotografią ;-)
Porób trochę zdjęć zoomem tak dla zabawy (ludziom, zwierzętom) - ale nie portrety. Jestem przekonany, że jak je przejrzysz to zobaczysz, że w większości przypadków miałeś ogniskową między 25-40.
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Re: PENTAX SMC FA 35mm f 2,0
samber napisał/a:
Porób trochę zdjęć zoomem tak dla zabawy (ludziom, zwierzętom) - ale nie portrety. Jestem przekonany, że jak je przejrzysz to zobaczysz, że w większości przypadków miałeś ogniskową między 25-40.

Ja jak robię zdjęcia zoomami, to najczęściej mam... skrajne wartości zooma za ogniskową :-P
Bez kompromisów!
 

malyglod  Dołączył: 11 Lip 2007
Re: PENTAX SMC FA 35mm f 2,0
[quote="samber"]
amapi3d napisał/a:
Jestem przekonany, że jak je przejrzysz to zobaczysz, że w większości przypadków miałeś ogniskową między 25-40.

A ja wcale nie jestem przekonany. Osobiście naprawdę rzadko kiedy zmieniam ogniskową z 18stki na moim kicie. Kwestia gustu, naprawdę.

I sprawdzanie na kicie optymalnej ogniskowej nie ma najmniejszego sensu, wg mnie. Bowiem np. w kicie 55mm jest dla mnie niepotrzebne. Ani to jasne, ani ostre, ani sensowne. Dostrzegłem dopiero urok tej ogniskowej po podpięciu jasnych stałek pod korpus. Niebo, a ziemia.

Gdybym był w podobnym zaułku, to kupiłbym używaną 35tkę. W razie czego można sprzedać. Bez strat. I zainwestować w coś innego.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Samp napisał/a:
Ja jak robię zdjęcia zoomami, to najczęściej mam... skrajne wartości zooma za ogniskową :-P
Bez kompromisów!

Chyba kwestia przyzwyczajeń. Gdy kiedyś katalogowałem pierwsze zdjęcia z kasetka, gdy jeszcze miałem tylko kita, to w programie przewijały się właściwie tylko 33, 24, 55 i czasem 18 - rzadko kiedy wartości pośrednie. Więc myślę że to kwestia nawyku "kadrowania nogami".
 
gin z tonikiem  Dołączył: 17 Paź 2007
Dla mnie kit jest chyba za szeroki, bo prawie zawsze zmniejszam zdjęcie w PPL-u ;-) ...
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
WuWu84 napisał/a:
kwestia przyzwyczajeń

Ot, to!
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
A Ja wolałem te 5mm szerzej i 1.4 i jestem zadowolony. ;-)
 
dsk  Dołączył: 19 Mar 2008
Eldred, wiemy, wiemy. :-]

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach