Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Laptop + dobry monitor = ma to sens?
Witam
uzywam do pracy w domu laptopa, dosc dobrego, 1,5Ghz, 512 RAM i sie zastanawiam nad zakupem dobrej banki CRT?Czy w takim razie jest sens jednak kupic dobry komputer, z karta Matroxa czy wystarczy zwykla ATI z tego laptopa i ten monitor CRT?
Pozdrawiam
Alek
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
ATI robi generalnie dość dobre karty, choć teraz przy markowych producentach różnic już nie zauważysz. Nie wiem, czy karta zintegrowana również dysponuje odpowiednią jakością obrazu. Sprawdź na początek może, czy będzie w stanie sprostać temu monitorowi (po prostu nie jestem pewien, czy Twoja karta będzie w stanie obsłużyć odpowiednio duże odświeżanie w wyższych rozdzielczościach).
To, czy warto zaintersować się Matroksem zależy od tego, jaki monitor chcesz kupić. Aby docenić jakość obrazu, nie wystarczy sama karta - powinna być do tego odpowiednio dobra bańka CRT.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Używam starożytnej ATI Expert (4 MB) chyba ona jest z '99 roku a może jeszcze wcześniejsza. W każdym razie do zdjęć jest absolutnie zupełnie wystarczająca. Monitor mam 17" ADI GT56 (całkiem całkiem, dzisiaj pewnie bym miał problem aby znaleźć bańkę tej jakości w sensownej cenie (kiedyś dałem za nią 2K PLN, normalne byly po jakieś 1K1, ale nie żałuję żadnej wydanej złotówki).

Myślę, że karta w notebooku będzie wystarczająco dobra do wysterowania CRT. Myślę tez, ze w miarę możliwości lokalowych powinieneś sie porozglądać (a najlepiej pooglądać na własne oczy) ekran 19". Miałbyś wtedy np. 1280x1024 przy 85 Hz (mam nadzieję ze tyle Ci karta z notebooka pozwoli ustawić) i pełny komfort. Że o przyjemności tworzenia nie wspomnę :lol:

[Dopisane] No i co najmniej głębia koloru 24 bitowa (a lepiej 32 bitowa)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Alek,
Jezeli moge cos doradzic:
kup CRT z nastawami temp.barwowych + pamiec wlasna
ze sterowaniem kanalami R/G/B osobno!
+ wszelkie korekcje geometrii
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Nie chcę teraz bajdużyć, ale nie jestem perwien, czy z 4MB karty wyciśniesz takie odświeżanie przy tej rozdzielczości.
Poza tym za jakość obrazu w kartach odpowiada jakość filtru dolnoprzepustowego (najlepiej, by tego filtru w ogóle nie było) a tu - jak wiadomo przoduje Matrox.
Pisząc poprzedni post miałem na myśli to, czy zintegrowana karta (w końcu w zamierzeniach głównie do pracy z ekranem laptopa) będzie w stanie poradzić sobie z jakością obrazu CRT - nie oszukujmy się bowiem, ekrany laptopów nie doprowadzają do orgazmów egzaltacji ocznej.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Nie chcę teraz bajdużyć, ale nie jestem perwien, czy z 4MB karty wyciśniesz takie odświeżanie przy tej rozdzielczości.


Nie chciałem powiedzieć że tyle mam! (bo na tych 4 MB jade 1024x768, 75 Hz, 32 bit) ale chodziło mi o to, że raczej karta notebooka powinna wystarczyć, i na pewno obraz bedzie lepszy do fotografii, niż LCD...
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
4MB nie ma raczej zadnego wplywu na odswiezanie - tutaj ramdac sie liczy. A z tym matroxem to chyba baaaardzo stare dzieje, bo w 2D obecnie produkowane karty w zasadzie powinny dawac idealna jakos obrazu, wlaczajac w to karte laptopowa.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Skumałem Zorzyk - w końcu CRT z pewnością będzie lepszym wyjściem niż dotychczsowa matryca z laptopa. Ale mi chodziło o to, że prawdopodobnie lepszym wyjściem jednak będzie inwestycja w blaszaka.
Zresztą - Alek znajdź wolnostojący monitor, podepnij doń laptopa i potestuj. Ustaw odpowiednią rozdzielczość, przypatrz się temu co widzisz na monitorze i laptopie i jeżeli ów obraz będzie Ci odopwiadał - zostań przy tym.
Osobiście jakoś nie wyobrażam sobie pracy na laptopie. Ale to pewnie wina mojej ograniczonej wyobraźni...
 
marucha  Dołączył: 22 Kwi 2006
Witam

O to, czy grafika w Twoim laptopie obsłuży monitor CRT raczej się masz co martwić, ale zwróć uwagę, że może trochę się zagrzać. Dobra bańka - jak mniemam - to coś od 19" w górę, czyli rozdzielczość do pracy to min 1280x960, oraz odświeżanie min. 85 Hz. W Twoim laptopie prawdopodobnie standardem jest 1024x768 przy 75 Hz. Biorąc pod uwagę, że wszystkie firmy tną teraz koszty, nie wierzę, aby producent Twojego laptopa też tego nie robił (to się nazywa optymalizacja ;-) )...

Dobry używany monitor CRT kupisz teraz za niewielką kasę - wszyscy przerzucają się na LCD, bo to profesjonalne, jak określił je jeden ze sprzedawców w pewnym sklepie komputerowym :lol:

Jeżeli jednak zdecydujesz się na bańkę CRT do laptopa, dokup także klawiaturę i mysz - koszt niewielki, a lepiej się (wg mnie) pracuje.

Pozdrawiam
Marucha
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
Fafniak napisał/a:
Alek,
Jezeli moge cos doradzic:
kup CRT z nastawami temp.barwowych + pamiec wlasna
ze sterowaniem kanalami R/G/B osobno!
+ wszelkie korekcje geometrii

hej
A polecasz jakis model? Michu mnie namawial na EIZO np z Diamondtronem ..
Alek

[ Dodano: 2006-05-14, 10:39 ]
Michu napisał/a:
Skumałem Zorzyk - w końcu CRT z pewnością będzie lepszym wyjściem niż dotychczsowa matryca z laptopa. Ale mi chodziło o to, że prawdopodobnie lepszym wyjściem jednak będzie inwestycja w blaszaka.
Zresztą - Alek znajdź wolnostojący monitor, podepnij doń laptopa i potestuj. Ustaw odpowiednią rozdzielczość, przypatrz się temu co widzisz na monitorze i laptopie i jeżeli ów obraz będzie Ci odopwiadał - zostań przy tym.
Osobiście jakoś nie wyobrażam sobie pracy na laptopie. Ale to pewnie wina mojej ograniczonej wyobraźni...

hej
tzn chodzi mo o laptopa jako kompa , z osobna klawiatura i wlasnie monitorem..
mysle o skanerze do slajdow i po prostu nie dam rady kupic i kompa i skaner, a poki co wole skaner dovbry i Velvie niz 6mln aparaty cyfrowe a 10mln nie ma jheszcze i cena bedize spora, + karta i ewentualnie twardy dysk , mam w lodowce sporo slajdow wiec ten rok i czesc nastepnego spoko obskocze na Velvi i Provi, a ogladanie slajdow na ekrani ejest jedyne....:) Tu niestety cyfra nie ma szans na dzis, a i zdjecia z 4000dpi wychodza b dobrze
Alek

[ Dodano: 2006-05-14, 10:40 ]
marucha napisał/a:
Witam

O to, czy grafika w Twoim laptopie obsłuży monitor CRT raczej się masz co martwić, ale zwróć uwagę, że może trochę się zagrzać. Dobra bańka - jak mniemam - to coś od 19" w górę, czyli rozdzielczość do pracy to min 1280x960, oraz odświeżanie min. 85 Hz. W Twoim laptopie prawdopodobnie standardem jest 1024x768 przy 75 Hz. Biorąc pod uwagę, że wszystkie firmy tną teraz koszty, nie wierzę, aby producent Twojego laptopa też tego nie robił (to się nazywa optymalizacja ;-) )...

Dobry używany monitor CRT kupisz teraz za niewielką kasę - wszyscy przerzucają się na LCD, bo to profesjonalne, jak określił je jeden ze sprzedawców w pewnym sklepie komputerowym :lol:

Jeżeli jednak zdecydujesz się na bańkę CRT do laptopa, dokup także klawiaturę i mysz - koszt niewielki, a lepiej się (wg mnie) pracuje.

Pozdrawiam
Marucha


tak wlasnie chce zrobic
Alek
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Alek napisał/a:
tzn chodzi mo o laptopa jako kompa , z osobna klawiatura i wlasnie monitorem.. mysle o skanerze do slajdow i po prostu nie dam rady kupic i kompa i skaner, a poki co wole skaner dovbry i Velvie niz 6mln aparaty cyfrowe a 10mln nie ma jheszcze i cena bedize spora, + karta i ewentualnie twardy dysk , mam w lodowce sporo slajdow wiec ten rok i czesc nastepnego spoko obskocze na Velvi i Provi, a ogladanie slajdow na ekrani ejest jedyne....:) Tu niestety cyfra nie ma szans na dzis, a i zdjecia z 4000dpi wychodza b dobrze


No tak. Moje doświadczenia są takie: używałem (jakieś 150 filmów) skanera Umax PowerLoook 270 Plus (odpowiednik Benq/Acer 2740). Najlepsze efekty jednak uzyskiwałem ze skanowania negatywów. Niestety gęstość sladów była na granicy możliwosci tego urządzenia, jednak muszę podkreślic, że ogólnie rzecz biorąc byłem bardzo zadowolony (w mojej galerii możesz zobaczyć na przykład zdjecia z Adrspachu, one są analogowe, ale z negatywów). O jakim skanerze mówisz, że mówisz 4000 dpi? Mój ma 2700 dpi, co daje ok. 9 MPix na klatke 24x36. Jednak pixel pixelowi nie równy ;-) z DSa mam jednak klarowne zdjęcia.... a i zabawa z kolorami przy skanowaniu też niewąska :-D Podstawowa sprawą bedzie tu soft, im lepszy tym lepiej. Jest co prawda Viewscan (zdjae się że już nie jest bezpłatny) ale wolałem używać dołaczonego do skanera Silverfasta. Praca na poziomie niemal Photoshopa, w każdym razie - suwaczki, wszystko widać na ekranie wczasie rzeczywistym, no miodzio 8-)

Napisz coś więcej o swoich planach skanerowych, jaki model zamierzasz kupic i w ogóle... Pozdrawiam bardzo.
 
Alek  Dołączył: 20 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Alek napisał/a:
tzn chodzi mo o laptopa jako kompa , z osobna klawiatura i wlasnie monitorem.. mysle o skanerze do slajdow i po prostu nie dam rady kupic i kompa i skaner, a poki co wole skaner dovbry i Velvie niz 6mln aparaty cyfrowe a 10mln nie ma jheszcze i cena bedize spora, + karta i ewentualnie twardy dysk , mam w lodowce sporo slajdow wiec ten rok i czesc nastepnego spoko obskocze na Velvi i Provi, a ogladanie slajdow na ekrani ejest jedyne....:) Tu niestety cyfra nie ma szans na dzis, a i zdjecia z 4000dpi wychodza b dobrze


No tak. Moje doświadczenia są takie: używałem (jakieś 150 filmów) skanera Umax PowerLoook 270 Plus (odpowiednik Benq/Acer 2740). Najlepsze efekty jednak uzyskiwałem ze skanowania negatywów. Niestety gęstość sladów była na granicy możliwosci tego urządzenia, jednak muszę podkreślic, że ogólnie rzecz biorąc byłem bardzo zadowolony (w mojej galerii możesz zobaczyć na przykład zdjecia z Adrspachu, one są analogowe, ale z negatywów). O jakim skanerze mówisz, że mówisz 4000 dpi? Mój ma 2700 dpi, co daje ok. 9 MPix na klatke 24x36. Jednak pixel pixelowi nie równy ;-) z DSa mam jednak klarowne zdjęcia.... a i zabawa z kolorami przy skanowaniu też niewąska :-D Podstawowa sprawą bedzie tu soft, im lepszy tym lepiej. Jest co prawda Viewscan (zdjae się że już nie jest bezpłatny) ale wolałem używać dołaczonego do skanera Silverfasta. Praca na poziomie niemal Photoshopa, w każdym razie - suwaczki, wszystko widać na ekranie wczasie rzeczywistym, no miodzio 8-)

Napisz coś więcej o swoich planach skanerowych, jaki model zamierzasz kupic i w ogóle... Pozdrawiam bardzo.


hej
mialem zamiar kupic Minolte Dual Scan IV ale zniknely zanim sie zdecydowalem a byla sznasa w lutym za okolo 1050zl a to juz dosc dobry skaner, 3200dpi, 3,6 optyczna fajtyczna. w takiej sytuacji zostaje mi w zasadzie Nikon V Coolscan ale min te 2300zl trzeba dac...:( sporo ale sie zastanawiam czy za jaki czas , nawet przed cyfra nie kupic, mam sporo slajdow, robie dalje i bede robil ile sie da, uwielbiam ogladac itd a i zdjecia sa dobre z nich, A3 itd, w zasadzie A3+ to 4000dpi czyli 20mln pixeli. a i zakres tonalny chyba wieksz niz w cyfrze, mam wrazenia ze cyfra dosc latwo wypala jasne tematy i ze w sloneczny dzien srednio sobie radzi z kontrastami, problem kurzu i szerokich katow....wiec jak podlicze + karta i dysk przenosny i te 6mln jak czytam tu i tam do do krajobrazu nie taka rewelacja, A3 to jzu naprawde tzrzba dodac mnostwo pustych pixeli, stad chce kupic juz te min 10mln,zwlaszcza jak przegladalem posty na dpreview itd to jednak zysk 10mln jest spory nad 6, czyli D200 vs D70 wiec zakladajac ze glownie do widokow i wycieczek to chyba poczekam na nizsze cey min 10mln, aczkolwiek jak beda slajdy itd to jeszcze majac skaner bede przesuwal zakup cyfry...:) zobaczymy jak sie to ulozy, jak P sobie bedzie radzil, zaraz wejda Sony alfa i oby Pentax wytrzymal konkurencje, bo raz ze nie robi matryc a dwa nie ma takiego udzialu jak Nikon ktoremu SOny sprzedaje matryce rok wczesniej niz reszcie, wiec zobaczymy co i jak. oby Samsung moze wyskoczyl z super matrycami, Pentax body i szklem to bedzie swietnie, zobacze co dalej dla mnie to dopiero poczatek prawdziwej cyfry, wymiennej optyki, czy jednak APS czy n za kilka lat FF tak stanieje ze jednak nowe szkla lub nowa matryca korygujaca boki nie bedzie tym co sie przyjmie?wiec zeby nie poplynac chce sobie kupic cyfre min 10mln ale za jakis czas a slajdy wciaz daja mnostwo informacji i sa b dobrym nosnikiem, skanery coraz lepsze itd
Pozdrawiam
Alek
Dlatego pytam o ten laptop + monitor i klawiatura osobno....ale najtaniej kuoic monitor i zobaczyc a i tak pozniej kompa jak cos.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Alek - głupoty pieprzysz (za przeproszeniem).
Zanim kupiłem sobie DLa też kręciłem nosem, że to tylko 6MPxl. Obecnie zaś uważam, że nie potrzebuję więcej. Aby się przekonać do tych 6MPxl, trzeba po prostu trochę tym pofocić, sprawdzić wyniki, pobawić się RAWami (zamiast biadolić o wypalaniu świateł). Z komentarzy na DPreview polewają na niejednym polskim forum, dlatego za bardzo nimi bym się nie przejmował. Owe 10 mega mogą być potrzebne Fafniakowi do pracy. Ale pozatym?
Właśnie.
Ciekaw jestem opini o tym, czy to wystarcza - zaraz założe odpowiedni wątek.

Wracając do tematu.
Postęp technologiczny jest obecnie za szybki, by czekać na coś, co Cię zadowoli. Spece od marketingu zawsze wmówią Ci, że kolejny aparat to nowa generacja i po prostu kosmos jeża i musisz go nabyć. Od jakiegoś czasu użytkuję DLa i uważam, że jest to świetny aparat do focenia. Po cholerę Ci coś, czego i tak nie wykorzystasz?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Aby się przekonać do tych 6MPxl, trzeba po prostu trochę tym pofocić, sprawdzić wyniki, pobawić się RAWami (zamiast biadolić o wypalaniu świateł).


Bawiłem się RAWami z Can 5D - nadal słaaaabo z tymi światłami w porównaniu do czegokolwiek wywołanego w FX-1 albo Rodinalu 1+1000... :-P Serio. Nie daje się tego przepalić - uwierz mi...
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Alkos - to ze matryca nie daje rady vs film wolany "specyficznie" to wiadomo. Na filmie to jest jeszcze ziarno ktore troche ratuje w specyficznych sytuacjach....
Przepalenia sa i beda.....ale jednak z cyfry latwiej uzyskac tzw.HDR.....
Mi caly czas brakuje pixeli ze wzgledu na wlosy/liscie itp. brakuje cyfrze detali...a wlosy w pelnym planie to wedlug mnie porazka.....( w przypadku wiekszych powiekszen)

[ Dodano: 2006-05-14, 23:32 ]
Alek, - blagam ..zacznij budowac zdania bo ciezko to bylo czytac :evil:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
FX-1 to wywoływacz miękki, ale nadający się do wszystkich zastosowań - robię na nim non-stop od paru tygodni...

Hdr? Ano można, jak się ma statyw, cierpliwość, maszynę do mrożenia czasu... :-P
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cytat
Bawiłem się RAWami z Can 5D - nadal słaaaabo z tymi światłami w porównaniu do czegokolwiek wywołanego w FX-1 albo Rodinalu 1+1000..


Jak dla mnie filmy Ilforda są nie do pobicia i prócz sentymentu to chyba jedyny powód, bym trzymał analoga. Wspominałem już o tym, że po prostu jestem zachwycony sposobem interpretacji kolorów przez te klisze. Ale to nie powód, by deprecjonować cyfrę, chociażby poprzez fakt (o czym napisał Fafniak) łatwej możliwości uzyskania HDRI, że o czasie obróbki nie wspomnę.
Wiesz Alkos - Tobie, jako doświadczonemu użytkownikowi tradycyjnej ciemni łatwiej jest uzyskać odpowiedni efekt w ciemni (czego zresztą Ci zazdroszczę). Z racji wykonywanego zawodu mi łatwiej taki uzyskać w Szopie. Dwie filozofie, dwa zdania - konflikt gotowy ;-)
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
To co....? Jest dym? Lejemy ? :-)

A na serio....HDR w przykladach ktore s w sieci jest tak przesadzony i nieprawdziwy ze az zeby bola i mi przynajmniej nie podoba sie....
Ja tego uzywam na zasadzie "lekkich szarych" filtrow - coby nie przesadzic...
Chcialbym "wrocic" do ciemni.....ale ...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
OKO: zadyma - lejemy. Może dla odróżnienia zaczniemy nosić jakieś szaliki?
Niektóre złożone zdjęcia w sieci to porażka totalna, całkowicie wypaczająca obraz prawidłowego HDRI. W końcu przepalania i niedoświetlenia tworzą klimat zdjęcia - o czym nie wszyscy amatorzy Szopowania pamiętają. Ale to w końcu początki zabawy z rozszerzoną dynamika, więc sądzę, że z czasem nastąpi jakieś opanowanie/stonowanie tego tematu.
 

l_uka  Dołączył: 20 Kwi 2006
widzialem wlasnie takie podkrecane HDRy i chetnie zobaczylbym takie, ktore sa poprawne i wlasciwie wykorzystuja te technike - jakies linki?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach