Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
plwk, miałem w rękach kilka razy (zastanawiałem się przez moment nad przesiadką) i mówiąc szczerze, AF-C nie zachwycił mnie. Możliwe, że od tego czasu zmieniono firmware i teraz śmiga podobnie jak produkty konkurencji.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czy przed użyciem AF-C włączyłeś w menu kilka zalecanych opcji? Używam tego sporadycznie, ostatnio fotografując pogoń za lisem, z użyciem bardzo wolnego DA* 60-250, ale nie miałem problemu z nienadążaniem lub nietrafianiem AF.
Nie wiem jak to działa u konkurencji.
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
plwk napisał/a:
Czy przed użyciem AF-C włączyłeś w menu kilka zalecanych opcji?

Raczej nie, po prostu włączyłem tryb. U konkurencji to wystarczy.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Standardowo jest wyłączone w menu śledzenie obiektów - trzeba je włączyć, ponadto dla działania AF-C trzeba używać grupę punktów (bez tego nie działa śledzenie obiektów). Jeśli tego nie włączymy AF-C nie ma prawa poprawnie działać.
Trzeba czytać instrukcję obsługi. 8-)
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
zawile napisał/a:
Bardzo mocno zastanawiam się nad tą obniżka. A właśnie padła mi Ka piątka...
Warto?


No cóż...? :roll:
Jeśli porównywać ceny: Nikon D810 kosztuje 9 tys. zł – moim zdaniem nie warto. Canon EOS 6D Mk II kosztuje 5 tys. zł i to jest dobra oferta, Pentax to też jest bardzo dobra oferta.

Jeśli porównywać jakość zdjęć: jest bardzo duża różnica, szczególnie jeśli chodzi o pracę z wysokim ISO, to jest bardzo dobra i bardzo dobrze oprogramowana matryca. Niestety, zdjęcia dużo ważą. RAW to ponad 40 MB.

Jeśli porównywać możliwości: ja akurat K-5 pominąłem (przeskakiwałem z K-7 na K-3 i na K-1), ale już K-3 pod wieloma względami dot. możliwości i obsługi pasował mi bardziej niż bliźniacze konstrukcje K-7/K-5. Myślę więc, że zdecydowanie odczujesz różnice, z których będziesz bardzo zadowolony. Jedyna rzecz, której naprawdę mi brakuje to okrojony górny wyświetlacz LCD – żeby mieć potwierdzenie pewnych nastaw, trzeba patrzeć na „Status Screen”, za którym ja nie przepadam i do tej pory miałem go na stałe dezaktywowany, chyba że czegoś nie wiem... Poza tym, pod każdym względem aparat jest świetny, a ciut większy rozmiar dla mnie jest nieodczuwalny (gdy np. EOS 5D jest dla mnie zupełnie nie do ogarnięcia, nie sięgam palcami do przycisków). Zresztą dużo więcej napisane jest w stosownym wątku.
 

foto  Dołączył: 03 Maj 2013
Za taką cenę nad zakupem nie ma co się zastanawiać ;-)
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Wszyscy narzekają na AF-C .Nie jest to osiągnięcie szczytu techniki w wykonaniu Ricoha .Miałem K-10,K-20,K-5,K-3 i mam K-1. Uzysk ostrych zdjęć z tych aparatów przy fotografowaniu pokazów koni arabskich ,Zawodów w tradycyjnym powożeniu , zawodów skokowych w hali i na wolnym powietrzu kształtuje się w zależności od oświetlenia i obiektywu od ok. 40-60 % wykonanych zdjęć. Im lepszy obiektyw ,który ma bardzo duże znaczenie tym więcej zdjęć dobrych i trafionych. Byłem na plenerze Sony w październiku (chyba ) i otrzymałem na 3 dni do testowania A7R4 oraz obiektywy 70-200/2.8 ,24-70/2.8 serii G oraz miałem możliwość poużywać 200-600 nie pamiętam przysłony.Pogoda była pochmurna prawie sztormowa ,fotografowałem wyjście z portu na Helu sporej liczby żaglowców .Uzysk z tego zestawu to ok 90-95% zdjęć ostrych i poprawnie naświetlonych .Teraz w dobie zarazy sądzę że wielu właścicieli sklepów będzie wyprzedawało sprzęt po kosztach własnych. Dla tych co mają pieniądze będzie to okazja do zaopatrzenia się w dobry sprzęt.Jakość zdjęć wykonanych Pentaksem i dobrymi obiektywami (70-200/*2.8 ,24-70 /2.8 serii HD znacząco nie odbiega od tych uzyskanych przy pomocy Sony .

[ Dodano: 2020-04-15, 23:55 ]
Problem jest z tym że robisz dużo zdjęć a później bardzo dużo czasu pochłania selekcja.
 

Kapar  Dołączył: 29 Sty 2008
Wiktor napisał/a:
k. 40-60 % wykonanych zdjęć

Wiktor napisał/a:
ok 90-95% zdjęć ostrych i poprawnie naświetlonych

Wiktor napisał/a:
znacząco nie odbiega od tych uzyskanych przy pomocy Sony .


Jak dla mnie różnica między 40-60 a 90-95% jest znacząca :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kapar, to zmanipulowałeś, czego innego dotyczyły procenty a czego innego ostatnia uwaga.

[ Dodano: 2020-04-16, 16:14 ]
Wiktor, czy włączyłeś śledzenie obiektów? Bez tego każdy punk AF działa niezależnie od pozostałych.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Wiktor napisał/a:
fotografowaniu pokazów koni arabskich
(...)
,fotografowałem wyjście z portu na Helu sporej liczby żaglowców

Niby koń w galopie i fregata pod żaglami występują w jednym powiedzeniu jako synonimy piękna, ale wydaje mi się, że wypływające żaglowce są mniej wymagające od poruszających się (choćby najwolniej) na wybiegu koni. Dodatkowo dochodzi wielkość obiektu - trudno żaglowcem nie wypełnić całego kadru - i wychodzi, że chyba jednak przy żaglowcach łatwiej jest uzyskać ostre zdjęcia :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy fotografowaniu, wspomnianej wcześniej, pogoni za lisem nietrafionych zdjęć miałem poniżej 5%, ale odległość była na tyle duża, że robiłem przeważnie w zakresie ogniskowych 100 do 180.
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Odnośnie śledzenia to najczęściej mam ustawione 9 pkt.
Kapar napisał/a:
Nieczytany post
Wiktor napisał/a:
k. 40-60 % wykonanych zdjęć

Wiktor napisał/a:
ok 90-95% zdjęć ostrych i poprawnie naświetlonych

Wiktor napisał/a:
znacząco nie odbiega od tych uzyskanych przy pomocy Sony .


Jak dla mnie różnica między 40-60 a 90-95% jest znacząca

Tak skonstruowane cytowanie jest dzisiaj domeną pismaków uprawiających propagandę.
Tekst należy czytać ze zrozumieniem a dzisiaj wiele osób ma z tym bardzo duży problem .
gebi napisał/a:
Niby koń w galopie i fregata pod żaglami występują w jednym powiedzeniu jako synonimy piękna, ale wydaje mi się, że wypływające żaglowce są mniej wymagające od poruszających się (choćby najwolniej) na wybiegu koni. Dodatkowo dochodzi wielkość obiektu - trudno żaglowcem nie wypełnić całego kadru - i wychodzi, że chyba jednak przy żaglowcach łatwiej jest uzyskać ostre zdjęcia

Jeszcze dochodzi piękna kobieta w tańcu i wszystkie te zdarzenia jest jednakowo trudno dobrze sfotografować .

Moje sądy na temat sprzętu Sony wynikają nie tylko z tego jednorazowego używania tego sprzętu ale od kilku lat jeżdżę z kolegą który jest zawodowym fotografem (i właścicielem sprzętu Sony) na różnego rodzaju końskie zawody i nie tylko i mam okazję do porównania jego dokonań ze swoimi .
Wg mnie Sony fotografuje się o wiele wygodniej. Bezkonkurencyjny jest dżojstik do ustawiania pkt ostrości na zdjęciu.

[ Dodano: 2020-04-16, 17:29 ]
Spróbujcie w Pentaksie w czasie kadrowania szybkiej akcji zmienić pkt ostrości z lewego narożnika na prawy i odwrotnie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wiktor napisał/a:
Odnośnie śledzenia to najczęściej mam ustawione 9 pkt.

Chodzi mi o to, czy w menu włączyłeś śledzenie obiektów, które jest domyślnie wyłączone.
 
Wiktor  Dołączył: 25 Maj 2006
Tak , Mam tak ustawione , a wspomniałem o 9 punktach ponieważ kiedy obiekt znajdzie się w ich obszarze to aparat powinien jeszcze ustawić ostrość. Wg mnie i tak zrozumiałem instrukcję ma to wspomagać działanie AF.C .
 
Mirek  Dołączył: 12 Cze 2006
Wiktor napisał/a:
Wg mnie Sony fotografuje się o wiele wygodniej. Bezkonkurencyjny jest dżojstik do ustawiania pkt ostrości na zdjęciu

Kiedyś używałem krótki czas modelu A7R3 i byłem bardzo zaskoczony jego sprawnością. Pogardliwe opinie, że to firma od telewizorów, nie mają zupełnie pokrycia. Gdyby nie cena, zwłaszcza optyki, to bym się za nim mocno oglądał. No, powiedzmy... Ostatnio wziąłem w łapska Canona R - tak wygodnie mi się go trzymało, że wcale nie chciałem go oddawać. Sony przy nim to kanciak :-D
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Ostatnio oglądałem zdjęcia z Nikona D750. Były to fotki galopującego stada koni. Przemieszczały się pod różnymi kątami względem fotografującego. Praktycznie niemal 100% trafione z ostrością. Nawet wówczas gdy galop był bardzo szybki bo niektóre konie mają uniesione wszystkie nogi. Gdybym nie miał garstki obiektywów do JSS to zamiast K-1 Skusiłbym się jednak na tego nikosia. ;-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kwestia ustawień. Pogoń za lisem robiłem na TAv z czasem 1/500 i przysłoną 4 lub 5,6.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
gebi,
Kiedyś próbowałem to i to
i wydawało mi się ze znaczącą informacją jest miejsce fotografa.
bo jak żaglowce próbowałem robić z łódki (która też się bujała) to ni groma nie mogłem tego złapać na ostro :) o wypełnieniu kadru też mozna było zapomnieć :)
ale innym razem się udało :)
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
powalos, od niedawna mam D750. Robię głównie portrety, ale fakt jest taki, że AF nawet względem całkiem dobrego AF w K5II to przepaść na korzyść Nikona.
Jeśli chodzi o precyzję jak i śledzenie AF-C. A przecież nie jest to jakaś bardzo zaawansowana lustrzanka. Dobrych 6 lat na rynku.

Niemniej jednak cena K-1 jest baardzo atrakcyjna. Tym bardziej, że K-1 ma super matrycę ze świetnym DR.
 

Kapar  Dołączył: 29 Sty 2008
Czy ktoś kupował cokolwiek w outlecie EURO, co miało w opisie standobry? W jakim rzeczywiście był stanie?
Produkty outletowe opisują tylko dwoma stanami idealny i dobry...

Jeszcze wracając do moich propagandowych manipulacji, to moim zdaniem porównywanie działania AF(C) przy dwóch różnych scenach pod względem dynamiki, oświetlenia, odległości od obiektu (tak zakładam) nie będzie zbyt miarodajne.

:-B

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach