discovery  Dołączył: 09 Lut 2008
K10D i Ricoh 50mm 1:1,7
Witam. Zaczynam dopiero pzygode z k10 i mam taki problem. Kupilem Ricoh (jwt) podlaczylem do k10d i mam wrazenie ze jest cos nie tak poniewaz w menu Custom jest wszystko ustawione jak trzeba. Przyslona jest otwarta na maxa caly czas. Lewe pokretlo aparatu ustawione na P. Niestety zdjecia wykonuja sie jakby caly czas przy jednej przyslonie (1.7). Robiac zdjecia robilem ten sam obiekt z ustawieniami roznych przyson a w info o zdjeciu jest taki sam czas naswietlania bez wzgledu czy mam ustawiona przyslona na 1.7 czy 16. Dodam ze czulos jest ustawiona tez na stala (100) Przygladaja sie przymykaniu przyslony podczas robienia zdjecia widac wyraznie ze zamyka sie z odpowiednim nastawieniem pierscienia, ale ten czas mnie nie pokoi ze jest taki sam. Czy ktos z szanownych kolegow moglby cos podpowiedziec?
Pozdrawiam
 

auvers  Dołączył: 01 Gru 2007
Ricoh Rikenon P 50/1.7?
Jeśli tak, to obiektyw posiada styk, jego umiejscowienie na obręczy bagnetu jest inne niż w obiektywach z bagnetem PK-A [czyli automatyką przysłony], dlatego też Twój korpus nie czyta styku i "widzi" obiektyw jakby był bez styków. Na kółku programów, po lewej stronie ustaw sobie M zamiast P. Przysłone przymykasz ręcznie pierścieniem, mierzysz światło przyciskiem z zielona kropka [tuz przy spuście migawki], w chwili pomiaru następuje przymknięcie przysłony do zadanej wartości, następnie wyzwalasz migawkę i finish.
To bardzo fajny obiektyw.

Pozdrawiam, Auv
 
discovery  Dołączył: 09 Lut 2008
Dzieki serdeczne.. rzeczywiscie dziala :) choc troche uciazliwe jest to przyciskanie guzika. Z M42 z przejsciowka szybciej sie pracuje.
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
discovery, w trybie AV, na pełnej dziurze możesz pracować bez wciskania żadnego przycisku. Aparat dobierze prawidłowy czas sam. Niestety, jak mówiłem, tylko przy przysłonie 1,7.
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Czy ktoś by mógł zerknąć na Rikoha z podanej poniżej aukcji i powiedzieć mi czy to jest PK-A będzie działać jak obiektywy serii A czy nie?? szukam jakiejś 50-tki do K-7 i MZ-7.
http://cgi.ebay.ie/ws/eBa...e=STRK:MEWAX:IT
 

dżejpi  Dołączył: 04 Paź 2007
Michciu76,
pasować będzie ale Ricoch ma styk w innym miejscu i z Pentaksem będzie pracował tylko w manualu.
Jednocześnie ten styk tego szkła może blokować obiektyw w gnieździe, czepiając o napęd śrubokręta.
Jeśli tego typu szkła Cię interesują, popatrz za obiektywami CHINON z pozycją A - te mają styki zgodne z Pentaksem.
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
dżejpi napisał/a:
Michciu76,
pasować będzie ale Ricoch ma styk w innym miejscu i z Pentaksem będzie pracował tylko w manualu.
Jednocześnie ten styk tego szkła może blokować obiektyw w gnieździe, czepiając o napęd śrubokręta.


Wielkie dzięki dżejpi.

Ciekawe, ze niby posiada bagnet K ale nie do końca pasuje.
Wracam do polowania na Pentax A 50mm f/1.7 - często można dostać to szkiełko za rozsądne pieniądze.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Michciu76 napisał/a:
Ciekawe, ze niby posiada bagnet K

Konkretnie bagnet KR (odpowiednikiem w Pentaksie jest KA)- podobna różnica jak między KF a KAF. ;-)
Chinony polecam. Wcale przyjemne są, chociaż bardziej plastikowe od naszych szkieł.
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
PK napisał/a:
Michciu76 napisał/a:
Ciekawe, ze niby posiada bagnet K

Konkretnie bagnet KR (odpowiednikiem w Pentaksie jest KA)- podobna różnica jak między KF a KAF. ;-)
Chinony polecam. Wcale przyjemne są, chociaż bardziej plastikowe od naszych szkieł.


Rozejrzę się zaraz za Chinonem.

Nie ogarniam tych starych mocowań i ich kompatybilności z następującymi korpusami - nie wiem dlaczego przy K,M trzeba blokować pomiar a przy m42 nie itp...
Chciałbym się ograniczyć tylko do ustawienia ostrości i wciśnięcia migawki bo na strecie często nie ma czasu na zabawy.

Edit:
Czy obiektywy nazywane Auto Chinon to są właśnie te ze stykami odpowiedniki Pentax A??
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
na giełdzie widziałem leży A tyle że 2 a nie 1.7 ale za rozsądne pieniądze
smc-a 50 1.7 też jest ;-)
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
joker333 napisał/a:
na giełdzie widziałem leży A tyle że 2 a nie 1.7 ale za rozsądne pieniądze
smc-a 50 1.7 też jest ;-)


1.7 podobno lepszy i ostrzejszy - na ebayu jest ich sporo w dobrej cenie.
Widzę też Chinony ale nie mają oznaczenia A ale Auto - nie wiem czy to to samo.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Michciu76 napisał/a:
Czy obiektywy nazywane Auto Chinon to są właśnie te ze stykami odpowiedniki Pentax A?

I tak, i nie. O ile dobrze kojarzę, mianem "Auto" Chinon określał każdy obiektyw mający "kuśpitek", którym aparat domykał przysłonę. Zwróć uwagę na, powiedzmy, Auto Revuenon- najczęściej są to szkła z "łysym" bagnetem K albo M42 + bolec popychacza.
Wersji z pozycją "A" musisz po prostu poszukać- nie jestem pewien, ale mogą być dość rzadkie (bo jedynym, o ile się nie mylę, korpusem Chinona ze stykami był CP-9AF, do którego nie wypuszczono zbyt wielu słoiczków).

Co do SMC-A 50/2- patrząc na wykonywane nim zdjęcia mam wrażenie, że jest to bardzo niedoceniane szkło; dziwne, zwłaszcza, że chodzi po sporo niższych cenach, niż swój odpowiednik o pół przysłony jaśniejszy. Popatrz tu:
http://www.pentaxforums.c...mm-F2-Lens.html
http://www.pentaxforums.c...prime-lens.html
Osobiście, mając do wyboru: 50/2 i 50/1.7 wziąłbym 50/1.7 (ale z myślą o analogu) ;-)
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Dziękuję wszystkim za uwagi.

Ograniczę się tylko do szkieł z mocowaniem Pentax A bo nie znam się zupełnie na tych wszystkich oznaczeniach i wzajemnych kompatybilnościach :shock:
Poszukam 1.7 bo właśnie potrzebuję go do MZ-7 - są też jaśniejsze szkła ale sprzedawcy się b.cenią.

[ Dodano: 2011-08-14, 11:40 ]
I SMC A 50mm f/1.7 w drodze :-)
Cena taka sobie ale sprzedawca sprawdzony to wziąłem szkiełko. Myślałem nad f/2 bo jest sporo tańszy ale zdjęcia mnie nie przekonały - wyglądają jak robione zza jakiejś szybki a obraz z 1.7 jest b.klarowny.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach