dismas  Dołączył: 26 Mar 2007
  K100D a stara lampa
Witam serdecznie wszystkich. Od tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem kasetki, powoli rozgryzam ją i coraz bardziej mi się podoba :-) Jest jednak sprawa, której rozwiązać nie potrafię (albo się nie da? :-? ) Specjalnie stuningowałem starego Nissina 26T - uniwersal (5V) mając nadzieję, że będę mógł go używać ale zawiodłem się. Po założeniu na aparat w trybie M można zrobić 1 zdjęcie i koniec. Ani wyłączenie lampy, ani aparatu nic nie daje - lampa więcej nie błyśnie. Po zdjęciu z sanek i założeniu ponownym - owszem - oczywiście tylko raz. Czy coś można z tym zrobić, czy mam pilnie składać kasę na PTTLa?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Jesteś skazany na PTTLa żeby lampa poprawnie współpracowała z korpusem. Nie wiem natomiast czemu błyska tylko raz, niech się wypowiedzą praktycy z tej dziedziny.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Być może jest to jakiś błąd układu tuningującego. Na cyberfoto był pokazywany układ z którym część osób miała właśnie takie kłopoty, że błyskał tylko raz.
 

dismas  Dołączył: 26 Mar 2007
Użyłem tej instrukcji: przeróbka lampy z cyberfoto . Co ciekawe, Praktica MTL50 wyzwala ją bez żadnego problemu wielokrotnie. Nie wiem o co chodzi. Czy może lampa z jednym centralnym stykiem nie będzie współpracować z kasetką? Czy ktoś z Was używa takiego zestawu? Jeśli ktoś ma jakieś jeszcze sugestie, będę wdzięczny za każdą podpowiedź.
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
dismas,
Z Twojej wypowiedzi wynika, że lampka z aparatem ze stykiem współpracuje w porządku. Więc nie ma problemu po "stronie wyjścia" optotriaka.
Prawdopodobnie po błysku element wyzwalający (triak lub tyrystor) w Kasetce pozostaje w stanie przewodzenia (nie "wyłącza się"). Przyczyną takiego stanu rzeczy jest zbyt duży prąd płynący przez stopkę Kasetki w momencie wyzwolenia.
Wymień rezystor po "stronie wejścia" optotriaka na większy (np. 470om, 1k lub nawet 2k). Jeżeli nie uda się dobrać odpowiedniego rezystora - daj znać, spróbujemy czegoś innego.
Acha, żeby Kasetka odpalała lampę manualną czas musi być co najwyżej 1/180s.
Pozdr.
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
Ja właśnie kupiłem dzisiaj części i będę przerabiał moją exakte.....

Sprawdzę układ dopiero jutro albo pojutrze bo k10d dopiero muszę kupić... :)


zweryfikuj swój układ czy jest według tego schematu:


Jakiego optotyrystora użyłeś? model/symbol

Na razie to tyle ode mnie, napiszę coś po testach na aparacie, o ile układ się u mnie sprawdzi....
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
vivooo,
Coś takiego miałem zaproponować w następnej kolejności, jakby odpowiedniego rezystora nie udało się dobrać.
Tylko kondensator imho za duży, 1uF poradzi sobie równie dobrze, a jest sporo mniejszy gabarytowo.
Pozdr.
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
Dobra złożyłem układ i lampa działa..... :)

Na stopce mam ok 7,5V

Mam nadzieję iz to nie za dużo...???? :>

Do powyższego schematu dołożyłem dodatkowy rezystor 100 Ohm w szereg w stopce bo bez niego napięcie miałem ok 8V.... Nie polecam stosowania większego opornika gdyż bardzo negatywnie to wpływa na bezwładność układu, czyli wydłuża się czas który musi upłynąć do kolejnego wykonania błysku... :(
ja użyłem dodatkowo max 500 Ohm ale wtedy to już była lipa a napięcie na stopce w okolicy 7V....

Układ zasilam napięciem 6V.



No cóż nie ma róży bez kolców, ale martwi mnie ta bezwładność układu, nie wiem czy na automatyce zrobię w kolejności trzy błyski jeden po drugim...
Być może zaobserwowany przeze mnie efekt jest wynikiem uruchamiania układu z palca, po prostu impuls wyzwalający trwa za długo, może aparat wyzwalając lampę będzie to robił dużo szybciej... Cóż zobaczę jak założę.... :)

Co do kondensatora 1uF to nie jestem pewny ( u mnie próby kończyły się zwsami układu), ale cóż to może być tylko u mnie taki efekt więc należy zrobić próbę.... :)


Idę sprawdzić synchronizację lampy na moim starym zenicie... mam nadzieję że układ nie wprowadza jakiegoś opóźnienia....

To tyle, jak coś wyniknie jeszcze to dam znać.. ;)

Pozdrawiam


No i mam pierwsze wnioski.... :/

Wywaliłem dodatkowy opornik 100 Ohm bo zenit nie chciał mi lampy wyzwalać... z palca lampa błyska ale w stopce aparatu nie cholery... :/ Nie wiem co teraz robić... :/ albo czas zwarcia styków jest zbyt krótki żeby wyzwolić lampę albo styki w aparacie fiksują. W sumie to drugie może być realne, przy napięciu 200V łatwiej zamknąć obwód w tak krótkim czasie niż przy 8V...

Hmmm Będę miał Pentaxa to się zobaczy.....

PYTANIE BRZMI: CZY 9V JEST JUŻ BEZPIECZNE DLA K10D ????

Pozdrawiam
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Tak na zdrowy rozum, to te 9V jest za dużo, dużo za dużo niż 5V.
 

milo  Dołączył: 01 Sie 2006
Teoretycznie powinny cyfrowki do 12V wytrzymac... Wszystkie nowe studyjne lampy sa na 12V.
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
Meggido,
Mój K100D wytrzymuje 9V bez niczego.
Zresztą jeżeli ma wyjście tyrystorowe/triakowe, to w razie doprowadzenia nadmiernego napięcia wejdzie samoistnie w stan przewodzenia - czyli lampa "sama" błyśnie, a Kasetce nic nie będzie.

vivooo,
Jeżeli na stopce masz napięcie wyższe, niż daje bateria w lampie, to:
- masz uszkodzony woltomierz (oby.......)
- wykonany przez Ciebie układ ma zwarcie i wysokie napięcie przechodzi na stronę stopki.
W każdym razie lepiej sprawdź raz jeszcze.
Pozdr.
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
To nie zwarcie.....

Przełączyłem zasilanie na 3V i teraz mam na stopce 5,5V, to kondensator powoduje poniesienie napięcia, jest przecież w szeregu a jak wiadomo na naładowanym kondensatorze gromadzi się ładunek o wyższym napięciu niż napięcie ładowania a pomiaru dokonuje przy rozwartym styku, zresztą to i tak by nic nie zmieniło bo kondensator tworzy przerwę a ten opornik 22KOhm daje na tyle duży spadek napięcia że prawie nie wpływa na pomiar....

wszystko sprawdziłem i nie ma zwarcia....

Qrde, chyba tak zostawię..... acha układ zachowuje się prawidłowo (tak myślę) po zwarciu stopki napięcie spada a potem narasta.... mogę jeszcze dać szeregowo opornik do stopki bo mi się już nie chce lampy rozbierać, ale czy jest sens???

czekam na sugestie, a jutro na zakupy po k10d jak się nic nie zmieni.. ;)

pozdro
 

dismas  Dołączył: 26 Mar 2007
LukD napisał/a:
dismas,
Wymień rezystor po "stronie wejścia" optotriaka na większy (np. 470om, 1k lub nawet 2k). Jeżeli nie uda się dobrać odpowiedniego rezystora - daj znać, spróbujemy czegoś innego.


Rezystora odpowiedniego dobrać mi się nie udało. Przy zwiększaniu wartości nic się nie zmienia, z wyjątkiem tego, że powyżej 1k lampę można wyzwolić już tylko przyciskiem na stopce. Oczywiście jeśli po każdym błysku rozłączę obwód (eksperymentalnie odłączałem rezystor), można błyskać bez końca.

Przetestowałem wersję z dodatkowym rezystorem i elektrolitem (43k, 10uF - takie były w domu :mrgreen: ) i teraz nareszcie działa jak należy. Jutro tylko trzeba to przyzwoicie zlutować i wcisnąć do obudowy . Na stopce wzorcowe 4,9V.

Dziękuję za pomoc :-B :-)
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
a z ilu baterii zasilasz? tzn z 3V czy 6V???

U mnie przy zasilaniu 3V jest 5,5V... :/ coś chyba faktycznie jest nie tak.. :/

Musze to jeszcze raz sprawdzić...
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
Może masz przebicie wewnątrz obudowy optotriaka?

[edit] Kondensator nie ma nic do napięcia na stopce. W obwodzie prądu stałego, w stanie ustalonym jest tak, jakby go nie było. Owszem, może służyć do podwyższania napięcia - w układzie tzw. powielacza, ale powielacze jak pewnie wiesz zasila się prądem zmiennym.
Napięcie na stopce powinno wynosić tyle, ile napięcie z baterii minus spadek napięcia na ledzi optotriaka - czyli przy baterii 6V, w zależności od rezystancji woltomierza 5.1 - 5.9 V

Pozdr.
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
Dobra przyczyną jest wewnętrzny układ powielacza....

Mam napięcie 1,22V kiedy jest lampa wyłączona, kiedy ją włącze jest ok 5,5V stabilne jak skała, no chyba że wyzwolę lampę to spada i znów narasta do ok 5,5V....

Pentaxa k10D już kupiłem i lampa z nim współpracuje zarąbiście... ;)

Chyba nic już nie będę grzebał.....

Co Wy na to?


PS. Faktycznie ten aparat jest prawie tak cudowny jak moja Luba, i w sumie ma jedną przewagę, ma instrukcję obsługi i to po Polskiemu... :)))


Pozdrawiam
 

kahajoe  Dołączył: 27 Mar 2007
[quote="dismas"]
LukD napisał/a:
dismas,
Na stopce wzorcowe 4,9V.

Mam taka lampę uniwersalną do cyfrówek wyzwalaną fotocelą lub gorąca stopką Fomei DS 328 AZ Digital na stopce napięcie 4,7V to mówisz , że spokojnie mogę podpinać do K100D ???? zależy mi na tym błysku w sufit !!!! :mrgreen:
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
Ja mam ok5.5V w k10D i nic się nie stało, w sumie to nie wydaje mi sie aby to napięcie musiało być aż tak drastycznie niskie, myślę że to napięcie będzie się wahać w okolicach 15V albo i więcej ale mogę się mylić, przydał by sie schemat alibo jakieś info od serwisanta.. ;)

Pozdrawiam
 

LukD  Dołączył: 25 Wrz 2006
Witam,
Jeżeli w kasetce wystąpił taki objaw, jak pisał dismas, to na bank elementem sterującym w stopce jest tyrystor lub triak.
A to oznacza, że (oczywiście teoretycznie :-| ):
- spokojnie powinien wytrzymywać przynajmniej 50-70 V
- przekroczenie tego napięcia nie powinno uszkodzić aparatu.
Ja osobiście przerobiłem w ten sposób starą radziecką lampę Czajka z myślą o mini-studio, w obwodzie stopki bateria 9V więc napięcie na stopce 8.7 V i działa bez żadnego problemu.
Pozdr.
 
vivooo  Dołączył: 23 Mar 2007
he he..... znalazłem przyczynę podwyższonego napięcia na stopce w czasie zdziałania lampy.....

W czasie produkcji lampy elementy zalewali klejem, jakimś śmiesznym sposobem, cudem kabel od masy był okręcony wokół cewki (powielacza????) delikatnie go wytargałem i przeniosłem dalej i mam teraz wzorcowe napięcie 4.95V.... :)

To tak na przyszłość jak by ktoś miał podobny objaw do mojego.... :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach