pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Odbitki - wydruki
(Nie jestem pewien czy to najlepszy dzial. Jakby co, to prosze o przeniesienie i usuniecie tego tekstu w nawiasach)

Od paru dni jestem posiadaczem Canon Pixima IP3600 i musze powiedziec, ze zdjecia wychodza jak z labu. Nie spodziewalem sie tego po drukarce atramentowej (tzn. spodziewalem sie, jak sie juz na nia zdecydowalem, bo zobaczylem wydruk w sklepie). Generalnie jestem bardzo zadowolony, bo wieksze wydruki wychodza mi taniej niz z labu Kodaka pod domem (mowie o 20x30). Ale nie o tym chcialem. Wsrod paru zdjec, ktore do tej pory wydrukowalem nie ma ani jednego, ktore nominalnie spelnialy by wymagania rozdzielczosci dla wydruku A4. I musze powiedziec - jakos tego nie widze. Co wiecej, jeden z wydrukow pochodzi z pliku o rozdzielczosci 2,8 MPX i tez jest bardzo dobrze. Moze po czesci dlatego, ze jest troche "rozmydlony" przez nie najlepsza (prawdopodobnie uszkodzona) optyke mojego starego Fuji S602Zoom. Tak wiec nie do konca wiem, o co ludziom chodzi z tymi trylionami pikseli do wiekszych wydrukow, jak ja nie moglem sie dopatrzec pikselizacji na 20x30 (z bardzo bliska) z 2,8mpx pliku :-D
A swoja droga, to algorytmy w sterowniku drukarki tez musza byc nienajgorsze, bo nie robilem z tymi plikami zadnych PSowych czarow, tylko bezposrednio z pliku.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Już zabierałem na ten temat głos w dyskusji i zostałem op...lony przez guerille, ale... zaryzykuję jeszcze raz.
Moim zdaniem piksele to nie wszystko. Ja to nazywam "pikselowym wyścigiem zbrojeń". Oko można bardzo łatwo oszukać - powiększenia 30x40 nie ogląda się z takiej samej odległości jak 10x15. Już nie pamiętam dokładnie - chodzi o to, że plamka widziana pod kątem 1 sekundy (poprawcie, jeśli się mylę) jest widziana jako punkt. Im większe powiększenie, tym większa odległość oglądania.
Druga rzecz - Wydruk, moim zdaniem, nie jest produktem finalnym podlegającym tak rygorystycznym ocenom. Kropelki na wydruku zawsze lekko się rozpływają na papierze i nie widać "pikselizacji". Ocenić można powiększenie z naświetlarki. Ale jeśli Ciebie to satysfakcjonuje, to wystarczy. Możesz zrobić prosty eksperyment: daj ten plik na naświetlarkę i porównaj z wydrukiem, a zobaczysz różnicę.
 

smopi  Dołączył: 12 Maj 2008
technik219 napisał/a:
Już nie pamiętam dokładnie - chodzi o to, że plamka widziana pod kątem 1 sekundy (poprawcie, jeśli się mylę) jest widziana jako punkt.
Rozdzielczość oka ludzkiego wynosi ok. 1 minutę kątową. I to tylko u ludzi o wyjątkowo "ostrym" widzeniu. Więcej na ten temat TUTAJ
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
a ja mały oftop ale jakby troche na temat...: zrobiłem fotkę córce znajomych na jakimś rossmanie 100.. troche machnąłem sie z ostrością, ale i tak gdy rodzice ją zobaczyli (odbitka 10x15) poprosilli o powiększenie A4 dla dziadków na prezent - obawiałem sie czy wyjdzie ale "nassss klient nasss pannn"... i o dziwo ostrość była bardzo w porządku - na powiększeniu nawet więcej szczegółów i lepsza ostrość niż na pocztówkowym... wniosek: jak nie sprawdzisz na własne oko to sie nie dowiesz...
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
smopi - zapamiętam teraz :-D Dzięki za poprawienie. :-B
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
To odgrzebię wątek... mam głupie pytanko ;-)

Mam drukarkę, która podobno drukuje z rozdzielczością 5760x1440 dpi. Rozumiem, że to kropelki atramentu są tak malutkie, że potrafią tak gęsto pluć. Ale piksel o jakimś kolorze, innym niż kolor tuszu w drukarce, składany jest z kilku/nastu takich kropelek. Wobec tego jaką rozdzielczość ma wydruk powiedzmy 10x15cm? Albo inaczej/prościej: na jaką rozdzielczość powinienem ustawić (przeskalować) plik, który drukuję? Do labu najczęściej daje się 300dpi, a jak w przypadku takich wydruków? Ew. co polecają praktycy?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
:shock: Ee, chyba tak dobrze to nie ma. Może tyle punktów na całym A-4? Mój Plustek (skaner) też miał mieć 2400 dpi, a okazało się, że tylko 600, a reszta w programie...
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Cytat
max. 5760 x 1440 dpi (na odpowiednich mediach)

http://content.epson.pl/p.../info/index.htm

Nie, żebym się tym przejmował, dla mnie może spokojnie być 600dpi. Zastanawiam się tylko jakiej rozdzielczości pliki przygotowywać do wydruków?
 

tofik  Dołączył: 19 Lut 2007
Zastanawiam sie nad drukarką do domowego użytku, juz byłem zdecydowany na epsona 2880, ale po wielu forach, rozmowach wyszło ze jest zupelnie nieopłacalna i lepiej zainwestowac w epsona 3800-->3880, drukarki dwa razy droższej ale i dużo tanszej w eksploatacji. Ponad 6.000pln to dla mnie niemały wydatek i teraz pytanie czy warto?
Ktos ma doswiadczenie z podobnymi drukarkami?, ewentualnie zna miejsce w Warszawie gdzie mozna zobaczyc takie drukarki i przykładowe wydruki?
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
andrusz napisał/a:
Zastanawiam się tylko jakiej rozdzielczości pliki przygotowywać do wydruków

Wcale nie przygotowywać, wrzucać w maksymalnej. Sterownik drukarki m.in. od tego jest, żeby sobie z tym radzić. Stracisz jedynie czas na czynności nie przynoszące żadnych widocznych efektów. Tak czy inaczej obrazek zostanie softowo przeskalowany, z tym, że sterownik zrobi to automatycznie w ułamek sekundy, a różnica w algorytmach ma znaczenie tylko przy mocnym powiększaniu (tzn z 2MP chcemy zrobić bilboard).
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Nie chcę zakładać osobnego tematu więc zapytam tutaj bo poniekąd pasuje:
Macie może jakieś doświadczenia w zamawianiu odbitek z panoram? Wyszukałem w necie 2 laby, które robią odbitki w formacie 3:1 (konkretnie interesuje mnie 30x90 lub 40x120cm), ceny nie są nawet tragiczne ale nie wiem jak z jakością, nie lubię zmieniać labów, mam zaufanie do Ostrowskiego a on niestety nie ma nic z panoram. Jeśli ktoś zamawiał coś w poniższych labach proszę o opinie ;-)
http://www.crazyfoto.pl/cennik.php
http://www.superfoto.pl/odbitki.html
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Ja kiedyś wysłałem dwie panoramy, każda 100x35, jako jedno zdjęcie do e-agfy 100x70 a potem przeciąłem je na pół ;)
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
izbkp, a jak z jakością?
Znalazłem jeszcze jednego laba, nawet w Krakowie:
http://lab.fotobella.pl/zamow
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
Bruinen, oni udostępniają własny profil, przy zamówieniu zaznaczasz opcję "repro" czyli, że nic z plikiem sami nie robią i wychodzi tak jak sobie przygotujesz. Generalnie mnie jakość zadowala.
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
izbkp, dzięki za pomoc, znalazłem u Ostrowskiego format 60x90, bez przesyłki wyjdzie mi porównywalnie, koncepcja z cięciem faktycznie bardzo dobra :-)
 
kris1980  Dołączył: 24 Lut 2008
www.labhd.pl
Jakośc bardzo dobra.
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
kris1980, ceny też świetne, dzięki wielkie :-B !

Jeszcze zapytam chociaż możecie mnie wykpić - co lepiej wygląda za szybą, mat czy błysk?
 

Andre53  Dołączył: 31 Lip 2009
  Re: Odbitki - wydruki
pawelek-79 napisał/a:

Od paru dni jestem posiadaczem Canon Pixima IP3600 i musze powiedziec, ze zdjecia wychodza jak z labu.


Faktycznie, mam Brothera bodajże DCP 357, i po skalibrowaniu monitora zdjęcia wychodzą takie jak je widzę.
Problem może być po kilku latach bo podobno zdjęcia drukarkowe płowieją, tracą kolory a z labu nie.
Zależy to, jak piszą, wyłącznie od jakości użytego papieru.
Podobno producenci markowych papierów zrobili duży krok naprzód i zdjęcia powinny przetrwać ok 20 lat. pożyjemy zobaczymy.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
a kto mi powie gdzie mogę zrobić duże wydruki na grubym bardzo dobrej jakości papierze, lub czymś innym ? i ile kosztuje taka impreza?
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
TomaSzSz, wpisz w googlach swoje miasto i "wydruki wielkoformatowe". Tu masz przykład cen za m² i gramaturę:
http://www.studiokolor.ne...ages/cennik.php

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach