geeker84  Dołączył: 30 Mar 2009
  Dziwne zachowanie po podpięciu konwertwera
Dziwny problem mi się pojawił.
Jakiś czas temu kupiłem na eBayu CIMKO AUTO 2X TELECONVERTER (PK)-(bez styków). Przesyłka przyszła i podpiąłem cacko do swojego body. Najpierw przeczyściłem, żeby brudasa nie używać. Wszystko było cacy do momentu włączenia aparatu i wciśnięcia spustu do połowy. Aparat zaczął wariować: kłapał lustrem jak karabin maszynowy (oczywiście nic nie rejestrował), migała ilość zdjęć do zrobienia, nie reagował na przyciski. Pomyślałem, że zakleję taśmą izolacyjną pierścień przy mocowaniu (nie wiedziałem czy to coś da ale na pewno nie zaszkodzi). Podłączyłem zaizolowany i znów to samo. Potem pomyślałem, że może przeczyszczę wnętrze i naoliwię bo popychacz chodził z oporem i może aparat się dziwnie zachowywał bo sobie z tym nie poradził (tak mnie dziwnie naszło). Po głębszym czyszczeniu i oliwieniu popychacz chodzi jak nowy ale problem nie zniknął. Nie wiem co się dzieje i boję się znów go podpinać bo ostatnim razem po odłączeniu konwertera i podpięciu sigmy aparat jakby na chwilę się zawiesił i nie reagował na polecenia. Dziwna sprawa bo mam przejściówkę z M42 i używam tego czasem z powodzeniem bez żadnych ceregieli. Tak samo nie ma problemu jak jest włączone gołe body. Nie wspomnę już o tym, że strasznie "ściemnia" i trzeba znacznie wydłużać czas naświetlania ale to raczej nic dziwnego.
Jeśli macie jakieś pomysły to proszę o porady.
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
Zwarcie styków, jest tylko sposobem na uruchomienie potwierdzenia ostrości (kiedy ta opcja jest włączona w menu). Kiedy jest wyłączona nic się nie dzieje- co z reszta pewnie sam zobaczyłeś przy używaniu m42.
Popychacz przysłony- jeśli zdjecia na f/22 miałeś dobrze naświetlone to znaczy, że dobrze przymykał przysłonę w obiektywie.

Podpowiedzią do rozwiązania tej zagadki z mojego punktu widzenia może być to co napisałeś o przeczyszczaniu- czy czyściłeś też styki aparatu? Czy użyłeś dużo środka? Mówię o tym bo są pośrednie dowody na to, że zalałeś styki w puszce- napisałeś, że podłączyłeś normalny obiektyw i aparat jakby się zawiesił. Na moje oko potwierdza to możliwość zalania styków w aparacie. Myślę, że jeśli nic się nie spaliło w wyniku zwarcia to po odparowaniu środka czyszczącego wszystko powinno być w normie.
 

geeker84  Dołączył: 30 Mar 2009
Nic się nie zalało. Nie używam żadnych płynów do czyszczenia aparatu bo nie mam takiej potrzeby. Konwerter też był suchy i czysty. Aparat się zawiesił, bo zaczął kłapać lustrem i nie reagował na nic więc go wyłączyłem jak kłapał. Po włączeniu z Sigmą przez kilka sekund było tak jakby się zastanawiał ale ruszył i było OK. A jeśli chodzi o naświetlanie to z konwerterem niby była pełna dziura ale czas musiałem wydłużyć tak mocno, że w słoneczny dzień musiałem ustawić aparat na statywie po podniesionym iso, bez niego z tym samym obiektywem mogłem zrobić przy iso 100 zdjęcie z ręki bez SR. Tyle zdążyłem zarejestrować zanim zaczął wariować. Dziwi mnie to bo wszystko powinno działać jak M42 a wariuje. Jakoś niechętnie myślę o podpięciu tego konwertera do body bo co zrobię jak mi się coś z puszką stanie. Innej nie mam. Jak nic nie wykombinuję to znów na eBay pójdzie, może ktoś inny będzie miał więcej szczęścia. Mi jakoś na nim bardzo nie zależy (mało zapłaciłem i kupiłem właściwie tylko do księżyca) więc bez żalu się go pozbędę.

[ Dodano: 2010-03-01, 10:26 ]
Może pytanie dziwne.... na pewno dziwne ale przyznam się, nie mam pojęcia do czego służy ten element na zdjęciu :oops: ....

bo w tym konwerterze tego nie ma

[ Dodano: 2010-03-01, 10:26 ]
no ale M42 też tego nie ma
 

Gringo  Dołączył: 05 Lip 2006
to jest zabezpieczenie, żeby przy stawianiu na dupkę nie zgiąć tego dzyndzelka do sterowania przysłoną.

Co do ciemności konwertera to pamiętaj, że tyle zaciemnia ile wydłuża. Jeśli wydłuża ogniskową 2x to ekspozycję wydłuża również 2x. Czyli zamiast 50mm f/2 t 1/125 masz 100mm f/4 t 1/30 na niezmienionym iso.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach