sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
Opóźnienie w K20D
Witam.

Chciałbym tu się podzielić informacją o opóźnieniu w K20D, może ktoś ciekawy albo do czegoś się to przyda.
Chodzi o czas jaki upływa pomiędzy naciśnięciem spustu a zrobieniem zdjęcia.

Jako, że kombinowałem układ wyzwalania do szybkiej fotografii to musiałem co nie co pomierzyć.
Wyszło niestety, że czas ten jest bardzo różny i w kilkudziesięciu pomiarach zawierał się w zakresie:
160ms - 250ms.
Jakby się ktoś zastanawiał czy opóźnienie przy błysku przewodowym i bezprzewodowym jest różne to odpowiadam: Nie ma to znaczenia (a sądziłem, że ma).
Powyższe było sprawdzane przy MF, Tv. W razie potrzeby można zrobić w innych warunkach.

Jak będą chętni to mogę wrzucić oscylogramy z pomiarów (jeśli nauczę się wrzucać obrazki).
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
sp7foy a jak mierzyłeś - podzielisz się?

I wrzuć obrazki :-) Tu jest opis jak: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=7149
 

foxikos  Dołączył: 29 Gru 2008
Ja ostatnio robilem zdjecia Nikonem D5000, i albo ja wykazalem sie nie znajomoscia systemu N albo robi wolno zdjecia. Po ustawieniu wszystkiego (dziwne tryby lampy wbudowanej, nie przyzwyczajony czlowiek) wciskajac spust, naprawde trzeba było go chwile przytrzymac aby dopiero cos ustrzelic.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Aha - portal digital-resource.com podaje czas opóźnienia K20D na 174ms z AF (full autofocus) i 89ms bez AF (pre-focus) lub 90ms (manual focus):

http://www.imaging-resour...K20D/K20DA6.HTM
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
andrusz napisał/a:
sp7foy a jak mierzyłeś - podzielisz się?


Co do obrazków to poczytam i wrzucę.

A jak mierzyłem?
W sumie to chciałem zrobić układ który po wyzwoleniu odlicza opóźnienie i wyzwala zdjęcie. Tak do szybkiej fotografii. Wyzwalanie więc z kabelka, no i żeby była szansa na zdjęcie to z lampą. Zatem układ wygląda tak:
Przycisk wyzwalający na jeden kanał oscyloskopu i tor wyzwalania jednorazowego.
Fotodioda na drugi kanał. Lampa wykierowana w fotodiodę. Naciskasz, bum i na ekranie piękny przebieg.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
sp7foy, czyli mierzyłeś opóźnienie błysku od momentu wciśnięcia przycisku migawki? Bo błysk rozpoczyna się już po całkowitym otwarciu migawki, więc ten czas to do nie do końca czas opóźnienia migawki ;-)
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
andrusz napisał/a:
błysk rozpoczyna się już po całkowitym otwarciu migawki

Chyba że to był HSS.
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
andrusz napisał/a:
sp7foy, czyli mierzyłeś opóźnienie błysku od momentu wciśnięcia przycisku migawki? Bo błysk rozpoczyna się już po całkowitym otwarciu migawki, więc ten czas to do nie do końca czas opóźnienia migawki ;-)


Z punktu widzenia zdjęcia to jest właśnie czas jaki interesuje fotografującego.
Ile czasu upłynie od naciśnięcia do zrobienia zdjęcia.

Tu jest w trybie Tv:


A tu trybie M.


W sumie nic ciekawego z punktu widzenia wykresów.
Żółta linia to przycisk wyzwalania. Zielona to fotodioda.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach