Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
[przejsciowka] Korpusy Pentaxa z lampą Sonolty
Jako że zamówiłem radiowy wyzwalacz a kumpel ma system Sonego wyposażyliśmy się w przejściówkę umożliwiającą pracę lamy do Sonego (HVL-42 czy jakoś tak) z normalną stopką. Przejściówka przyszła przed radiówką i okazuje się że chyba nie zamierza podjąć współpracy - testowałem na K-7 i K100D, korpus w ogóle nie widzi lampy (co mnie nie dziwi, przejściówka nie ma przeniesienia czegokolwiek poza środkowym pinem) a ta nie błyska (co mnie natomiast bardzo martwi) podczas wyzwolenia migawki.

Przejściówka wygląda tak:
http://cgi.ebay.com/ws/eB...e=STRK:MEWNX:IT

Rozkręciłem, wszystko w środku wydaje się być ok. Nie testowałem ze złączem PC.

Zastanawiam się czy korpus "wie" że ma dać napięcie na stopce, może coś tam trzeba zewrzeć - wszystko poza pinem widocznym na zdjęciu i blaszkami po bokach (które stykają się z sankami lampy) oraz stykami na górze jest plastikowe.

Bardzo proszę o jakieś pomysły i sugestie ;-)
 

krzpob  Dołączył: 17 Lis 2009
Zwarcie sanek i pina, powinno powodować zwarcie którejś pary pinów wyzwalających sonoltę.
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Zewrzyj to co masz na przejściówce, jak lampa wypali znaczy, że problem leży w sankach aparatu.

EDIT:
W GX-10 "łapki" z mocowania sanek są zamalowane czarną farbą, czy w pentaxach rzeczywiście te "łapki" są podpięte do masy?
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
paru kumpli tez miało problem z tymi adaptorami ebayowymi, Masaho, masa jest na łapkach w 99% aparatów
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Zastanawia mnie tylko po co je pomalowali, farba chyba nie jest najlepszym przewodnikiem, może znowu ktoś chciał nam utrudnić życie :mrgreen:
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
ale w srodku na bank jest jakiś kawałek odstającej blaszki
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Próbowałem zewrzeć zarówno pin z blaszkami w przejściówce jak i piny na stopce Sonolty - lampa w ten sposób najwyraźniej nie zamierza odpalić. K100D nie ma farby na sankach więc powinno spokojnie sobie radzić. Najwyraźniej coś jest nie tak z przejściówką. Kurcze, kabel PC by się przydał żeby to sprawdzić na 100%
 

kacperAs  Dołączył: 01 Mar 2010
kabel możesz zastąpić kawalkiem przewodu, do zwarcia styków w gnieżdzie na kabel
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
Bruinen napisał/a:
Próbowałem zewrzeć piny na stopce Sonolty - lampa w ten sposób najwyraźniej nie zamierza odpalić.


No to raczej jest problem z lampą.
Znaczy może nie problem, ale zwarciowego sterowania nie akceptuje.
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Ale kurcze na mój zdrowy chłopski to skoro przejściówka ma sprawiać że lampy SONY będą działały z INNYMI korpusami to chyba powinna uwzględniać że S nie ma zwarciowego wyzwalania :-/ Dodam jeszcze że lampa oczywiście działa normalnie z a700 we wszystkich trybach.
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
też myślę że może to niejako wynikać ze spacyfikacji lampy, najlepiej zapytać by bylo na forum użytkowników ww systemu
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
Bruinen napisał/a:
Ale kurcze na mój zdrowy chłopski to skoro przejściówka ma sprawiać że lampy SONY będą działały z INNYMI korpusami to chyba powinna uwzględniać że S nie ma zwarciowego wyzwalania :-/ Dodam jeszcze że lampa oczywiście działa normalnie z a700 we wszystkich trybach.


Pod tym względem to racja. Problemem jest przejściówka.
Widocznie chińczyk nie odwrócił kartki i poprzestał na mechanicznym mocowaniu :)

A czy to nie jest tak, że lampy są takie specyficzne ze stopką i komunikacją oraz inne ze stopką i TTL / własną automatyką? Bo wtedy się okaże, że stopka mechanicznie pasuje, ale tylko te starsze zwarciowo wyzwala. Takie rozwiązanie byłoby jakimś tam obniżeniem kosztów body.
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
Pytałem na forum użytkowników Sony, niestety ich forum w porównaniu do Naszego... No sami wiecie :-B :-D

Napisałem do sprzedawcy, na aukcji jest napisane że pasuje do tej dokładnie lampy, domyślałem się, że mogą być jakieś problemy z cudowną stopką Minolty :-/
 

krzpob  Dołączył: 17 Lis 2009
a sprawdź czy para pinów która powinna być zwierana, jest faktycznie zwierana. Chodzi o to czy się piny w stopce pod lampkę sony nie pomyliły
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
krzpob, zwierałem wszystkie możliwe.
Okazuje się, że trzeba założyć lampę na korpus Sony, zrobić jedno zdjęcie żeby się "wzbudziła", bez wyłączania zdjąć i założyć na inny korpus przez przejściówkę. Oczywiście działa przez 10 sekund bez błyskania, potem zasypia i na nowo cała operacja. A wy narzekacie na brak podświetlenia punktów AF w K-x...
 

krzpob  Dołączył: 17 Lis 2009
Bruinen, to wyłącz w niej tryb oszczędzani energii czy coś w tym stylu, co by sama nie usypiała.
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
krzpob, też na to wpadłem, aczkolwiek wyłączenie tego tryby jest intuicyjne jak obsługa interfejsu tekstowego pierwszych systemów operacyjnych :-P
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Bruinen napisał/a:
Pytałem na forum użytkowników Sony, niestety ich forum w porównaniu do Naszego... No sami wiecie :-B :-D
Na forum użytkowników Bravia i Playstation, czy na forum użytkowników systemu Alfa? Bo to istotna różnica, tak jakby o pentaksa pytać na cyberfoto i tutaj. ;-)
 

Bruinen  Dołączył: 03 Sty 2008
janek_wu, na forum systemu alfa oczywiście ;-) Jakie by to nie było forum, lepsze od tego na pewno nie będzie.
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Widziałem Bruinen, że sobie poradziłeś samodzielnie z wydłużeniem czasu aktywności lampy. Tylko z tym wzbudzaniem na korpusie sony trochę kicha. Będziesz musiał sobie jeszcze alfę sprawić. :evilsmile:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach