valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Jakie cło z Japonii?
Ktoś wie ile cła i vat zapłacę za używane szkło z Japonii, w cenie ok 1000USD?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nie ma znaczenie skąd (jesli spoza Unii). Ma znaczenie dokąd (VAT).

Dorzuć ~30% do ceny.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
Nie ma znaczenie skąd (jesli spoza Unii). Ma znaczenie dokąd (VAT).

Dorzuć ~30% do ceny.


i plus 15pln za pocztexa od UC;-)
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
30% czyli 8% cła? (skoro vat 22%) za używkę, to pewne?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
To się nie sumuje tylko mnoży.
((cena + przesyłka) * cło) * vat z tego co pamiętam
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
No wlasnie JArku chyba z wejsciem Polski do UE to sie zmienilo i clo liczy sie tylko od wartosci produktu, nie wlicza sie juz kosztow wysylki. Za pare dni bede wiedzial na 100%, bo wlasnie cla mi cos ;-)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
O.
Tak, czy siak, to niewiele zmieni (no chyba, że kupujemy słonia z pełną klatką i ślemy go ekspresem lotniczym). Biorąc pod uwagę różne koszty, które może doliczyć agencja celna, bezpiecznie jest właśnie przyjąć to ok. 30%.
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
Dzięki za info. Sylwiusz - daj znać co i jak, pls.
 
DJ_Direct  Dołączył: 03 Cze 2008
kupiles FA*85/1.4 z Japonii ?? Bo bylo teraz na ebayu i to w takiej mniej wiecej cenie gdzies pod koniec... Pochwal sie :)
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
sylwiusz napisał/a:
No wlasnie JArku chyba z wejsciem Polski do UE to sie zmienilo i clo liczy sie tylko od wartosci produktu, nie wlicza sie juz kosztow wysylki. Za pare dni bede wiedzial na 100%, bo wlasnie cla mi cos ;-)


Niestety to nie jest prawda. Wartosc celna (na warunkach CIF lub C&F) oblicza sie wedlug klauzuli:

EXW = wartosc produktu w magazynie
FOB = wartosc produktu w magazynie + koszty "lokalne za granica" (np. dostawa do "portu" / odprawa celna
C&F = FOB + fracht
CIF = C&F + ubezpieczenie

Od wartosci C&F / CIF liczy sie wartosc celna (wartosc faktury razu kurs celny danej waluty)

I od wartosci celnej liczy sie poszczegolne skladniki oplat tj.:

cło: wartość celna * stawka cła
ew. akcyza: wartość celna + cło * stawka akcyzy
VAT: wartość celna + cło + (ew) akcyza * stawka VAT

Anyway - wartość należności celno-podatkowych to:

cło + (ew) akcyza + VAT

Wszystko "powyżej" to moja prywatna wiedza na podstawie doświadczenia jako szef agencji celnej. Są oczywiście "odmiany" ale zgodnie z literą prawa należy liczyć się z kosztami J.W.

Pzdr
paw
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
Si, dokładnie, cło + vat od całości.
Dlatego standardem (niestety) jest zaniżanie wartości przesyłki.
(niestety) dlatego, że w sumie jest to złamanie prawa, ale prawa imho "złodziejskiego".
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
Z drugiej strony przy CIF niższa wartosc "faktury" to rownoczesnie nizsza odpowiedzialnosc nadawcy... ech - niesprawiedliwosc na maksa ;)
 
palindrom  Dołączył: 24 Wrz 2009
Odgrzewam temat po roku, bo dokopałem się do wypowiedzi pracownika administracji celnej na serwisie Gazety Prawnej.
Kupiłem Pentax'a LX na pentaxforums.com. Został mi on wysłany przez osobę z Japonii. Poniekąd jest to wysyłka od osoby do osoby a nie zakup w sklepie wysyłkowym, tak? Jeżeli tak, to czy prawdą jest poniższy cytat, czyli mam zapłacić tylko 2.5% wartości towaru?
Cytat
Upominki przesyłane przez osobę fizyczą do osoby fizycznej zwolnione są od cła i podatku do równowartości 45 euro. W tym przypadku chodzi o zwykłą wartość towarów, a nie o wartość celną, a więc bez kosztów transportu i ubezpieczenia. Dla towarów o wartości powyżej 45 EURO, ale nie przekraczającej 700 euro, stosuje się stawkę ryczałtową w wysokości 2,5%. Od towarów o wartości powyżedj 700 euro stosuje się stawki celne określone we Wspólnej Taryfie Celnej.
Od przywozu pozostałych towarów (np. od firmy do osoby fizycznej czy też od firmy do firmy) o wartości do równowartości 150 euro (również wartość towaru) nie pobiera się cła. Od towarów do równowartości 22 euro nie pobiera się również podatku. Od towarów, które przekraczają 22 euro do 150 euro -nie pobiera się cła ale pobiera się podatek.
Uwaga!!!
Od towarów zakupionych w drodze zamównienia wysyłkowego ( np. w sklepie internetowym) nie ma zwolnienia od podatku. Zawsze pobiera się podatek, niezależnie od wartości przesyłanego towaru.
Inną kwestią jest sposób naliczania tych opłat. Cło nalicza się zawsze od
wartości celnej towaru ( wartość towaru+ koszty transportu i ubezpieczenia).Jeżeli jest to towar akcyzowy, to akcyzę nalicza się od wartości celnej towaru powiększonej o należne cło.
VAT nalicza się od wartości celnej towaru powiększonej o należne cło, a jeżeli towar jest akcyzowy- to VAT nalicza się od wartości celnej towaru powiększonej o należne cło i podatek akcyzowy. To są wszystkie opłaty pobierane przez urzędzy celne.
Jeżeli ktoś korzysta z usług agencji celnych ( są to prywatne podmioty gospodarcze działające w Państwa imieniu przed organami celnymi) to musi się liczyć z dodatkowymi kosztami na konto tych podmiotów. Tych opłat nie pobierają urzędy celne.
Zawsze radziłabym przed dokonanie transakcji skorzystać z pomocy informacji celnych, które znajdują sie we wszystkich izbach celnych oraz w Ministerstwie Finansów . Nie będzie wtedy żadnych kłopotów i rozczarowań.


PS
nagle uświadomiłem sobie że to mój pierwszy post na tym Forum... Czytam forum od dawna i dlatego sam się zdziwiłem że jeszcze nic nie napisałem ;) Witam więc serdecznie wszystkich!
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
2,5% cla + cały nalezny podatek VAT...
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Ale nie od 45 a chyba 150euro - zwiększyli limity
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
JackDeJack napisał/a:
Ale nie od 45 a chyba 150euro - zwiększyli limity
Od 150 euro clo, ktore jest pomijalne w porownaniu z VATem, ktory placimy juz od 22 euro. Przeczytaj dokladnie. Nie wiem na jakiej podstawie panstwo nalicza sobie VAT od transakcji prywatnej, ale to juz temat na inna rozmowe...
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
dzerry, zamawiałem matówki (dwie sztuki na raz) i żadnego cła i tym bardziej VATu nie płaciłem.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
JackDeJack napisał/a:
dzerry, zamawiałem matówki (dwie sztuki na raz) i żadnego cła i tym bardziej VATu nie płaciłem.


a ja zamawiałem obiektyw i zapłaciłem cło i vat od 40 letniego takumara do 6x7, odrapanego jak sto diabłów. I co z tego że zamówiłeś dwie matówki i nic nie zapłaciłeś?

listów wielkości kartki pcztowej nikt nie sprawdza w UC.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
guerilla, ale 1/2 roku wcześniej zamawiałem jedną matówkę i wtedy cło i VAT zapłaciłem.
Zmieniły się limity bezcłowe, ale często celnicy podchodzą nieufnie do zbyt niskich deklarowanych cen przesyłek, giftów, sampli itp.
 

Raziel  Dołączył: 06 Paź 2007
Witam.
Oto dzisiejsza czyli aktualna odpowiedź Służby Celnej na temat ceł z Japonii.
Może komuś się przyda:)
"Szanowny Panie,

Przypadki, w których importowane spoza UE towary podlegają zwolnieniu z należności celnych przywozowych określa Rozporządzenie Rady (WE) nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych http://www.mf.gov.pl/_fil...ien_celnych.pdf .

Zgodnie z art. 23 rozporządzenia z należności przywozowych zwolnione są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości, wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się we Wspólnocie.

Za "towary o niewielkiej wartości" uważa się towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 euro na przesyłkę - równowartość w zł. 634.

WW limit wartości przesyłek zawierających towary, które są zwalniane z należności celnych przywozowych, dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i podmiotów gospodarczych.

Zwolnienie importu z podatku VAT ww. przesyłek określają przepisy art. 51 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54 poz.535 z późn. zm. http://isap.sejm.gov.pl ).

Import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium pastwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju są zwolnione od podatku VAT, ale pod warunkiem że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro.

Zwolnienia od podatku VAT nie stosuje się jednak do towarów importowanych w drodze zamówienia wysyłkowego.

Przywóz towarów, które nie spełniają warunków do stosowania zwolnienia z należności celnych lub podatkowych podlega należnościom na ogólnych zasadach ( stawka Vat wynosi 22% ).

Podstawą opodatkowania podatkiem VAT importu towarów - w przypadku zwolnienia z należności celnych przywozowych - stanowi wartość celna.

Wartość celna obejmuje wartość transakcyjną ( tj. cenę faktycznie zapłaconą lub należną za towary wtedy, gdy zostały one sprzedane w celu wywozu na obszar celny Wspólnoty ) oraz m.in. koszty transportu i ubezpieczenia przywożonych towarów do miejsca ich wprowadzenia na obszar celny Wspólnoty, a w przypadku towarów przesyłanych pocztą do miejsca przeznaczenia.

Informacje o kursach walut stosowanych w celu ustalania wartości celnej są zamieszczona na naszej stronie w zakładce kursy walut."

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach