dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
takumar 50/1.4 - nie można odkręcić
Witam..wczoraj przyszedł do mnie śliczny takumar 50/1.4 założyłem przejściówkę, którą używałem do wcześniejszych obiektywów i wkręciłem spokojnie obiektyw..i dziś powstał problem. Nie mogę w żaden sposób odkręcić obiektywu - jest luz ale wygląda na to że blokuje się na jakiś bolcach w pewnym momencie :oops: :cry: :-| nie wiem co zrobić. Macie jakieś pomysły cokolwiek :?:
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
:roll: gdzie jest zamocowany adapter :?: :idea:
 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
w bagnecie aparatu (jeżeli to o to chodzi) k200d

adaptera też nie wyciągnę z obiektywem bo mogę tylko za pomocą "klucza" :-(
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
no to zaczeły sie schody adapter z blaszką pomyśle .a teraz czeka na mnie gąska

[ Dodano: 2010-03-24, 15:44 ]
rzuć jakieś zdjęcie z gogli i lub allegro
 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
 
Windman  Dołączył: 25 Maj 2008
Mam taki sam adapter i zero problemów z wyjmowaniem
nawet jak zgubiłem ten klucz to lekko odginam blaszkę w korpusie
aparatu i pinsetą wykręcam cały adapter.Pzdr
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
dexter, to może spróbuj tak: przełącznik na obiektywie w pozycję manual, aparat obiektywem w dół i próbuj wykręcić. Może to haczy bolec przymykający przysłonę. Gdy aparat będzie skierowany przednią soczewką do dołu, to ten bolec powinien schować się w obiektywie. Życzę powodzenia.

 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
ale adaptera nie odkręce wraz z obiektywem bo obiektyw zakrywa go całego...


powalos robię tak jak mówisz ...słychać nawet jak bolec lata, więc może chowa się. miałem cały czas ustawione na manualu. Teraz co zauważyłem - nie da się nawet tego zmienić na auto ( z czystej ciekawości próbowałem zmienić ) z czym wczoraj nie było problemu :| już mi palce odpadają :/ obiektyw nie popuszcza :evil: :-/
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trzeba wykręcić obiektyw z adaptera. Wykręcaj go przy wciśniętej dźwigni odblokowania obiektywu. Być może przełącznik A-M zaczepia o blokadę obiektywu lub napęd AF.
 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
plwk napisał/a:
Trzeba wykręcić obiektyw z adaptera. Wykręcaj go przy wciśniętej dźwigni odblokowania obiektywu. Być może przełącznik A-M zaczepia o blokadę obiektywu lub napęd AF.

też już próbowałem
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
przełacznikM\A zachacza o obudowe lampy błyskowej :?:
 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
Cytat
przełacznikM\A zachacza o obudowe lampy błyskowej

nie. po prostu nie drgnie ani w jedną ani w drugą..wczoraj normalnie chodził
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009

 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
W obiektywie jest dolec blokujący przełącznik A-M.
http://www.pentaxforums.c...ictures-003-jpg
Po lewej stronie. Po nakręceniu przejściówki bolec był dociśnięty i przełącznik działał. Jak lekko odkręciłeś obiektyw przełącznik się zablokował (tak powinno być). Możliwe, że ten dynks wpadł w szczelinę w adapterze (jedną z tych na kluczyk) i przez to nie możesz odkręcić. Spróbuj wsunąć jakąś blaszkę tak, żeby wcisnąć bolec i w tedy odkręcać.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
Stachu napisał/a:
W obiektywie jest dolec blokujący przełącznik A-M.
http://www.pentaxforums.c...ictures-003-jpg
Po lewej stronie. Po nakręceniu przejściówki bolec był dociśnięty i przełącznik działał. Jak lekko odkręciłeś obiektyw przełącznik się zablokował (tak powinno być). Możliwe, że ten dynks wpadł w szczelinę w adapterze (jedną z tych na kluczyk) i przez to nie możesz odkręcić. Spróbuj wsunąć jakąś blaszkę tak, żeby wcisnąć bolec i w tedy odkręcać.

no to wszystko byłoby jasne.. próbowałem na samym początku cokolwiek wcisnąć ale jest zbyt mała szpara - nawet kartki nie dam rady wcisnąć.. obiektyw przekręca się może max o 1cm. najlepszym wyjściem chyba byłoby pójść do sprawdzonego "mechanika"
nie chcę zabardzo robić czegokolwiek na siłę bo po 1. mam już zdarte opuszki po 2 boje się że mogłoby się coś wyłamać itp
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Spójrzcie na konstrukcję tej przejściówki. Tutaj popychacz przysłony nie ma prawa powodować żadnych problemów.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Nie chodzi o popychacz przysłony, tylko ten mały na zdjęciu z lewej strony. Blokuje on przełącznik A-M.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
dexter, pamiętasz producenta adaptera ?plwk, nie chodzi o popychacz przyslony ale ten bolczyk z lewej strony .
 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
adapter kupowałem z tej strony http://www.systembank.pl/produkt,773,2018.html mam w domu jeszcze jeden (gratis bo były problemy fabryczne z poprzednim ) Digital Accesories "Emora"
jeżeli ten "guziczek" z lewej strony był na takiej samej średnicy co otwór w adapterze to prawdopodobnie wskoczył w tą szczelinę.. :-|

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach