plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
To faktycznie może blokować. Czy ten bolczyk jest uchylny? Czy jego wysuniecie nie zależy od położenia przełącznika A-M?
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
prawie pewne :!: na pocieszenie ewentualny demontaż obiektywu możliwy z przodu obiektywu [nie widzę wkrętów w dupce ]
 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
widzę jedynie 2 śrubki na bokach obiektywu - na dupce nie ma z tego co widzę po zdjęciach...
Tylko teraz zauważyłem że zdjęcie które daliście odnosi się do Asahi Pentax a ja mam Asahi OPT który wygląda od tyłu tak: http://www.fotografowac.p...hi-opt-co.html#

z tego co widzę po tym marnym zdjęciu on nie ma dodatkowego bolca?

jeżeli dam już do mechanika - istnieje jakieś ryzyko, że po rozkręceniu obiektywu i ponownym złożeniu będzie rozstrojony?

 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
dexter, na zdjęciu na poprzedniej stronie jest Super-Multi-Coated Takumar. Z linka do aukcji, który podałeś wynika, że masz taki sam.
 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
tak SMC Takumar Asahi OPT. CO.

ale później zamieściliście zdjęcie z SMC Tak. Asahi PENTAX który różni się właśnie tyłem


czy źle myślę? :roll: :->
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Nie ma czegoś takiego jak Takumar Asahi Pentax. Takumarów 50/1.4 są 4 rodzaje:
Cytat
1964: Super-Takumar 1:1.4/50 - early version, rear element protrudes slightly
1965: Super-Takumar 1:1.4/50 - late version, some have a white dot on the aperture ring at the f/2 position
1971: Super-Multi-Coated TAKUMAR 1:1.4/50
1972: SMC TAKUMAR 1:1.4/50 - rubberized focusing ring. Open aperture metering on Spotmatic F, ES and ESII

http://www.pentaxforums.c...duct=269&cat=23
 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
źle spojrzałem na strony ;-) rzeczywiście jeden to super takumar a drugi smc

 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
na czym stoimy :?: :roll:
 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
grzegorzgr napisał/a:
na czym stoimy :?: :roll:


chciałbym z dużą chęcią napisać, że problem rozwiązany i odkręciłem obiektyw..ale nie stety nie...czekam do jutra i zanoszę do "mechanika"

p.s. przypomnę pytanie : istnieje jakieś ryzyko, że po rozkręceniu obiektywu i ponownym złożeniu będzie rozstrojony?
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
To nie może być 'mechanik' ale dużej klasy fachowiec . wizyta jest konieczna :!: wiele się dowiesz.
dexter napisał/a:
istnieje jakieś ryzyko, że po rozkręceniu obiektywu i ponownym złożeniu będzie rozstrojony?
jeżeli demontaż poprzestanie bez rozkręcania bloku optycznego i da sie zablokować ten nieszczesny bolec to obiektyw będzie ci długo i dobrze służył , czego ci gorąco życze :-D
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli to nie jest SMC TAKUMAR 1:1.4/50 tylko wcześniejsza wersja to nie rozumiem co go może blokować.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
plwk, SMC Takumar ma podobną dupkę do S-M-C Takumara. Znacząco różni się dopiero wersja Super-T.
 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
plwk napisał/a:
Jeśli to nie jest SMC TAKUMAR 1:1.4/50 tylko wcześniejsza wersja to nie rozumiem co go może blokować.


jest to SMC Takumar ... po prostu we wcześniejszych postach pomyliłem się, nie zauważyłem przy przeglądaniu stron, że porównuje Super tak. z SMC tak.

co do "mechanika" tak jest to porządny fachowiec :) http://www.fotonaprawa.ovh.org/
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
dexter napisał/a:
porządny fachowiec
tego się nie wie to się czuje
 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
nie raz bywałem, kiedyś z Zenitem teraz z Pentaxem po paru latach mogę szczerze powiedzieć, że polecam, nigdy się nie zawiodłem :)
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
;-) i sam sobie odpowiedziałeś powodzenia :lol:
 
darkduch  Dołączył: 29 Cze 2008
Stachu, dobrze prawi, mam ten obiektyw zaciąłem go raz w Zenicie :shock:

dexter, robisz tak: wystający bolczyk będzie Ci blokował jak odkręcisz dalej 1. obiektyw trzeba przykręcić i zmienić pozycję przekładni Auto/Manual która owy bolczyk chowa.

Mówisz jest cienko to tak: bierzesz żyletkę, łamiesz ją tak żeby uzyskać dość cieniutki koniec, który zaginasz i wsadzasz zagięciem do bagnetu tak żeby bolczyk po tym się prześlizgnął, tylko pamiętaj trzeba DOKRĘCIĆ. Na początku będzie zabawy i doszlifowywaniem tego wszystkiego, ale na przyszłość już wiedzieć będziesz.

Żeby nie było robiłem to dwa razy, (za drugim razem brat bawił się przekręcałkiem auto/manual a nie zapisałem w jakiej pozycji powinno być :oops: )...

Tobie najprawdopodobniej utkwiło to w śrubokręcie, dość duża i głęboka dziura (łatwiej będzie robić z wciśniętym przyciskiem odblokowującym bagnet), lub do blokady bagnetu. Mi utknęło toto w śrubach przykręcających gwint...

Tylko delikatnie i powolutku.
 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
nie dam rady włożyć żyletki.. próbowałem nawet cienką kartkę włożyć i nawet ona nie wchodzi. Obiektyw całkiem przylega do bagnetu.

Jutro złożę wizytę u fachowca. zdam ewentualną relację. Mam nadzieję, że dobrze się to skończy

p.s. po zakupie Takumara powiedziałem narzeczonej, że za nic już nie zamienię tego obiektywu i chyba zadziałało to :lol: szkoda tylko, że w taki sposób :roll: :-P
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
:lol:
 

dexter  Dołączył: 09 Lis 2009
Aparat został oddany :-( już mi się ręce trzęsą, że nie mogę z niego korzystać :roll:
do odbioru będzie we wtorek, z tego co powiedział- będzie próbować odnaleźć bolec względem adaptera..później w jakiś sposób się dostanie do niego no i zobaczymy co dalej ;-) zdziwiłem się, że nie było mowy o jakimkolwiek rozkręcaniu obiektywu :->

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach