recce  Dołączył: 05 Mar 2007
Witam wszystkich,
Kilka dni temu stałem się szczęśliwym posiadaczem GX-1S i jak wielu z Was, stanąłem przed wyborem karty pamięci. Pojechałem na giełdę komputerową w Wawie i tam po uprzednim sprawdzeniu kupiłem kartę Transcend 4GB 150x (TS4GSD150). Jak na razie sprawuje się bez zarzutu, a na czystej karcie mogę zapisać 377 RAW (PEF). Ile jpegów nie wiem, bo licznik kończy się na 999 ;)
Po analogowym Pentaxie SFX odziedziczyłem obiektyw SMC-F 35-80mm 4-5,6 (może ktoś wie, czy warto go używać w GX-1S?) oraz lampę błyskową AF-280T (TTL) i wygląda na to, że działa z Samsungiem. Niestety nie miałem na razie czasu, żeby się nim trochę dłużej pobawić. W każdym razie po przesiadce z hybrydy Fuji S5600 widać różnicę. A przedemna dluuuga nauka focenia... ;)
Pozdrawiam.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
recce, dobrego swiatla i udanych kadrow :)
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
recce napisał/a:
Pojechałem na giełdę komputerową w Wawie i tam po uprzednim sprawdzeniu kupiłem kartę Transcend 4GB 150x (TS4GSD150). Jak na razie sprawuje się bez zarzutu, a na czystej karcie mogę zapisać 377 RAW (PEF). Ile jpegów nie wiem, bo licznik kończy się na 999 ;)


A czy udalo Ci sie te karte formatowac w aparacie? Rosjanie napisali, ze karta 4GB dziala, jedynie aparat nie jest w stanie jej formatowac - to mozna zrobic tylko w czytniku. Jak jest u Ciebie?
 
recce  Dołączył: 05 Mar 2007
Bronek, dziękuję :)

Tok'Ra - Rosjanie chyba mają rację, w czytniku udało się ją sformatować, natomiast w aparacie pojawia sie info: "Card not formatted"
 
gatto_nero
[Usunięty]
Karty 4GB działają po sformatowaniu :)
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Witam,

Chcę kupić coś możliwie taniego nie tylko w puszce ale i w optyce.
Oczywiste, że najtaniej wypada ten system więc dołączę do Was :)

Cena tego 1S jest rewelacyjna przecież nigdy nie było tak, zeby lustrzanka była tańsza od Pasikonika FZ więc intensywnie myślę nad tym sprzęcikiem zwłaszcza że nawet 1L jest droższy nie wiedzieć czemu.
Powiedzcie mi czy to rzeczywiście klon DS'a2 czy poza napisem i obiektywem są jakieś różnice no i czy ten kit jest tak samo dobry jak kit DSa?
Czy można jeszcze gdzieś dostać nowego DSa-2?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kfan, GX-1S to faktycznie dokładnie *istDS2. Oryginalny DS2 jest tylko z prywatnego importu - w Europie nie był sprzedawany. Obiektyw kitowy w GX-1S to optycznie dokładnie to samo co u pentaxa, nie wiadomo tylko czy identyczne są powłoki.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
plwk dzięki za szybkie info (jak na czacie :))) )
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
plwk napisał/a:
nie wiadomo tylko czy identyczne są powłoki.

ja myślę że tak, pomimo tego że widnieje na nich S-K, dlaczego tak myślę?
Z doświadczenie : cholernie trudno nawet na siłę złapac jakieś bliki, odbłyski i to bez osłony.
Na stronce S-K ani mru mru o xenonach i powłokach.
No i dlaczego samsung nie wypuszcza kolejnych szkieł? (no powód jeden widze jak narazie : samsung nie będzie się bawił w lustra na bagnek K - nie wiem takie mam przeczucie)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
plwk, czy GX-1S ma takie samo firmware co *ist DS2, i czy mozna do niego ladowac uaktualnienia ze strony pentax.co.jp ? Cos mi sie nie wydaje ... Chociaz dla tego modelu uaktualnienia nie byly jakos specjalnie istotne.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Bronek, gdzieś ktoś pisał, że SAM nie przyjmował uaktualnień od Pentaksa :-( Prawdopodobinie nie rozpoznaje nagłówka i krzyczy, że to nie to czego oczekuje!
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Małe pytanko o szamszunga - czy te jpg-i w porównaniu z ds-em i dl-em poprawili? Czy może są podobne do kasetkowych? Nie wiem czy polecać znajomym, którzy na pewno nie zagustują w rawach... :-?
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
mcgyver napisał/a:
Małe pytanko o szamszunga - czy te jpg-i w porównaniu z ds-em i dl-em poprawili? Czy może są podobne do kasetkowych? Nie wiem czy polecać znajomym, którzy na pewno nie zagustują w rawach...

skoro nie zagustują w RAW to tym bardziej będą zauroczeni jpgami z PentSunga - między kasetą a GXem jest naprawdę mała granica a owe różnice to bardziej taki testowy szum (nie twierdzę że nie ma różnicy). Ale skoro owy znajomy to amator to czy nie lepszy będzie dobry kompakt??
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Amator z ambicjami! :mrgreen:

Poza tym uważam, że nic nie zastąpi patrzenia przez wizjer więc sprowadzam ludzi na manowce ;-)
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
mcgyver napisał/a:
Poza tym uważam, że nic nie zastąpi patrzenia przez wizjer więc sprowadzam ludzi na manowce


ja robię tak.
Jeśli naprawdę zależy mi na dobrych fotkach, takich przed którymi się siedzi i obrabia, poprawia to robię w RAW i raw mam ustawiony domyślnie.
Jeśli np focę "luźno" to mam jpg 6mp naturalne kolorki i wszystko na środek-i jest bardzo dobrze. To naprawdę dobry aparat, można wiele nim zdziałac, wizjer jest po prostu GENIALNY kadrowanie nim to *istny orgazm.
Ja szczerze mogę polecić kazdemu ten aparat z czystym sumieniem-i nie chodzi tu o jakieś chore wojny systemowe/markowe/firmowe... po prostu jest to dobry aparat za jeszcze lepszą cenę, do tego z naprawdę dobrym kitem - ale to sam wiesz :) - jedyne co dodam że 2 znajomych pentaksiarzy powiedziało mi że mój kit wygląda bardziej profi hihihi podobał im się skubaniec :) (minolciarz z kolei był zachwycony jakością kita i dziwił się troszkę..)

[ Dodano: 2007-03-06, 18:02 ]
swoją drogą muszę jednego z nich nakłonić do zaglądania na to forum - drugi jest juz zarejestrowany i to od dawna ale nie podam nicka :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
plwk, czy GX-1S ma takie samo firmware co *ist DS2, i czy mozna do niego ladowac uaktualnienia ze strony pentax.co.jp ? Cos mi się nie wydaje ... Chociaz dla tego modelu uaktualnienia nie byly jakos specjalnie istotne.

Z tym dokładnie wcześniej to oczywiście trochę przegiąłem - zapewne dokładnie wszystko poza oprogramowaniem.

[ Dodano: 2007-03-06, 18:06 ]
Zrobiłem taki skrót myślowy bliższy humaniście niż technokracie. Niniejszym biję się w piersi (z umiarem, żeby nie połamaś sobie żeber).
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
A jeszcze coś dodam :)
Nie wiem jak to w Kasetach/kadychach i innych samsungach ale:
-w moim pomiar światła działa bardzo zachowawczo/ostrożnie - czyli nie doświetła o 0,7EV.

Dla mnie to nie jest wada lecz zaleta bo np minotly z tego co wiem miały tendencje do przepalania - a wiem jak to potrafi zdenerwować :) - tak miał mój stary g3.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W DL-u jest podobnie. Generalnie można sobie ustawić jakąś stałą korektę, np. w Olympusie C-4000Z miałem stałą korektę -0,3 i w większości sytuacji się to sprawdzało.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Jak to w cyfrze - lepiej nie doświetlić. Hm, jak się zastanowię, to u mnie w kasetce też może być coś takiego. Robię tylko w rawach i często przy wołaniu muszę dać +0.5 - +1.0, a nie pamiętam, żebym kiedyś dawał 'in minus'. Jak dla mnie to zaleta :-)
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Fajny test GX-1S z fotkami z aparatu jest na: http://tinyurl.com/ywmrgm

BTW, czy nie ma ktos programu - symulatora do zabawy o nazwie "Swiatlomierz" ;-) ?

Chce nauczyc sie pracy w manualu, dorwalem fajny kurs fotografowania National Geography - a tam jest informacja, ze powinienem kupic sobie :mrgreen: swiatlomierz procesorowy, co pokazywac bedzie propozycje ustawien przeslony i czasu dla zastanej ekspozycji.
Fajna zabawa by byla, gdyby mozna bylo przy komputerku sie pobawic czyms takim i bardziej polapac sie w tych zaleznosciach.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach