TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
Tok'Ra napisał/a:
Fajny test GX-1S z fotkami z aparatu jest na: http://tinyurl.com/ywmrgm

BTW, czy nie ma ktos programu - symulatora do zabawy o nazwie "Swiatlomierz" ;-) ?

Chce nauczyc się pracy w manualu, dorwalem fajny kurs fotografowania National Geography - a tam jest informacja, ze powinienem kupic sobie :mrgreen: swiatlomierz procesorowy, co pokazywac bedzie propozycje ustawien przeslony i czasu dla zastanej ekspozycji.
Fajna zabawa by byla, gdyby mozna bylo przy komputerku się pobawic czyms takim i bardziej polapac się w tych zaleznosciach.


:-> ;-)

Tryb manualny i punktowy pomiar światła, mierzysz na światła i na cienie i starasz się to uśrednić, ale po swojemu tak żeby zachować szczegóły tematu zdjęcia.
Najlepszym efektem jest punktowo naświetlać na najbardziej wypośrodkowany "szary" punkt (tu troszkę trzeba widzieć w b&W)
swiatłomierza nie uzywam od około roku kiedy to bateryja mi kopyrtneła się była, ale punktowo i mierzenie w głowie też jest super dobre i fajna zabawa (ważne żeby to mądrze uśrednić i to nie koniecznie proporcjonalnie)

[ Dodano: 2007-03-07, 09:41 ]
ja mierze zazwyczaj 2-3 extremalnie 4 punkty w kompozycji
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
TomiTom napisał/a:
Najlepszym efektem jest punktowo naświetlać na najbardziej wypośrodkowany "szary" punkt
w cyfrze popularniejsze sa trzy szkoly:
1. naswietlac na histogram, czyli zdjecie probne (w nowszych Pentaxach "digital preview"), sprawdzic histogram i ew. skorygowac.
2. naswietlac na swiatla, czyli pomiar punktowy na najjasniejsze "punkt" w kadrze (ktorego nie chcemy przeswietlic, czyli nie np. odbicia slonca) i korekta +2.5 albo +2.7
3. no i oczywiscie po prostu polegac na pomiarze matrycowym a potem ew. sie martwic ;-) Po wyrobieniu nawyku sprawdzania histogramu zamienia sie to na 1. powyzej
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ponadto można sobie dodatkowo włączyć kontrolę przepaleń i w połączeniu z histogramem to się dobrze sprawdza.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
Ponadto można sobie dodatkowo włączyć kontrolę przepaleń i w połączeniu z histogramem to się dobrze sprawdza.

Właśnie, jak polegam właśnie na tym.
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
ja swoich analogowych przyzwyczajeń nie zmienię :mrgreen: ale "histeriogram" jak najbardziej, bo jak pewnei kiedyś zaobserwujesz/zaobserwowałeś przy matrycowym pomiarku bez zwiększania EV wykres zajmuje miej więcej połowę histogramu - czyli że trzeba wydobyć z foty więcej świateła - ale wszystko zależy od tematu foty i tego co chcesz sfocić....zresztą z czasem zobaczysz jak Tobie jest najlepiej i zerkanie na "histeriogram" jak najbardziej potrzebne (z czasem mniej) i jest to nieoceniona cecha cyfry
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
to jeszcze dodam od siebie ze "dobry" histogram to taki ktory jest jak najblizej prawej krawdzi, ale oczywiscie jeszcze nie wchodzacy na prawa krawedz. A to dlatego ze skala dynamiczna matrycy jest liniowa (a nie logarytmicznie jak ludzkie oko) i w zwiazku z tym najdokladniejsze przejscia tonalne sa zawsze rejestrowane w swiatlach.
 
gatto_nero
[Usunięty]
Bronek napisał/a:
to jeszcze dodam od siebie ze "dobry" histogram to taki ktory jest jak najblizej prawej krawdzi, ale oczywiscie jeszcze nie wchodzacy na prawa krawedz. A to dlatego ze skala dynamiczna matrycy jest liniowa (a nie logarytmicznie jak ludzkie oko) i w zwiazku z tym najdokladniejsze przejscia tonalne sa zawsze rejestrowane w swiatlach.


Równie dobrze można było napisać, że extrema nie są dobre i należy ich unikać.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
Czy to oznacza, ze tryb manualny jest trybem Macanowa? W sposob artyleryjski nalezy wstrzelic sie w dobre zdjecie metoda kolejnych przyblizen? A nie ma w tym jakiejs tabelki czy wykresu, ktory by w tym pomagal?
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Tok'Ra, eeeee? (ze tak sie spytam inteligentnie). Jak sobie taka tabelke wyobrazasz?
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Bronek napisał/a:
Jak sobie taka tabelke wyobrazasz?
Ja kiedyś korzystałem z takiego czegoś (mam jeszcze nawet):


No i jest jeszcze nieśmiertelna wyliczanka:
http://free.polbox.pl/r/r..._naswietlen.htm
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
jest taka tabela co ma wartości chyba od -4ev do +9ev ale to ekstremum jest :) i tyczy tylko wyjątkowych sytuacji i nie jestem pewny czy tyczy to fotografi b&W - zapodam link lub tabelę jak znajdę ale na 100% mam no

[ Dodano: 2007-03-07, 15:18 ]
hehe byłes szybszy to właśnie coś takiego :)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
O to-to Jarek: sam coś takiego używałem z 7 cudem świata Lubitlelem zakładów Lomo. I nie powiem, żadnych problemów z naświetlaniem. Miałem tylko trochę kłopotów z przełącznikiem na spota, ale CW działał rewelacyjnie.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mnie zawsze fascynowały te wyszczerbione ząbki, mogłem kręcić tą tabelką godzinami.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nie wiem czy gdzieś z powiększalnikiem nie spoczywa w szafie.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Michu napisał/a:
Miałem tylko trochę kłopotów z przełącznikiem na spota
W Lubitelu spota włączasz przez podniesienie lupki w kominku.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Jarek Dabrowski napisał/a:
W Lubitelu spota włączasz przez podniesienie lupki w kominku.
To wiem - ale to byłspot mechaniczny. Softwearowy zaśwystępował na światłomierzu widniejącym w Twym poście kilka pięter wyżej.
 

cadman  Dołączył: 19 Lis 2006
A ja przypuszczam, że inni producenci dslr-ów pójdą za przykładem Olka i wstawią podgląd Live, na którym można zobaczyć efekty zmiany parametrów ekspozycji. Jest to już w Marku III firmy C. Nie tak dawno koledzy z forum "wybijali" ten pomysł innemu koledze z tego forum. Ja to mam w swoim hybrydowym F.S9500 i bardzo sobie chwalę. Nie zlinczujcie mnie proszę i załączam :-B :-B :-B
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Cadman. Ja zaś mam nadzieję, że to się nie stanie. A przynajmniej nie w takiej formie, jak u Olka. W przypadku Canona odbywa się to poprzez podniesienie lustra - wówczas nie masz AF i pomiaru światła. U Olka masz jedno i drugie ale kosztem sporej utraty światła w wizjerze. Lustrzanka mimo wszystko nie jest od tego, by fotografować nią w pozycji zoombie. Owszem, domyślam się, że dla miłośników macro to świetny gadget, ale dla pozostałych osób to raczej bajer (mając kompakta nigdy z tego nie korzystałem).
 
dan  Dołączył: 11 Sie 2006
Michu napisał/a:
O to-to Jarek: sam coś takiego używałem z 7 cudem świata Lubitlelem zakładów Lomo.

Michu, jak juz jestesmy przy Twoim-moim Lubitelu, to zdradz mi prosze jak sobie radziles z ustawianiem ostrosci. To co widze ostro na lupce ma sie nijak do skali odleglosci przedstawionej na gornym obiektywie :-?

Jutro oddaje pierwsza rolke slajdu do wolania :->
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Trochę mnie zaskoczyłeś. Ja nie dostrzegałem aż takiej rozbierzności między skalą a "wizjerem".

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach