AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
Więcej z listopada już nie mam:
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
Zima
 
sajmon1100  Dołączył: 08 Lut 2012
Wyskoczyłęm ostatnio z aparatem poIRenkować ,ale stwierdzam ze już sezon trzeba zakończyć :/ .Wystartuje w marcu /kwietniu :)

[ Dodano: 2013-01-20, 11:37 ]
Aby watek nie spadł -jedna fotka

1.Droga między palmami
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
Trochę jeziorka inaczej:
 
Patryczek  Dołączył: 27 Sie 2012
AChmiel, Zime, moglbym powiesic na sciane :) Cudenko
 

kerrad  Dołączył: 15 Lip 2008
Sprzed ponad półtora roku: K100 + Rikenon 50/2 + filtr Hoya IR 72. Fotografia bez statywu (1/10s).
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
kerrad witaj w świecie IR - fajne tylko trochę ciasne.
 

kerrad  Dołączył: 15 Lip 2008
Zgadzam się - za ciasne. Recz w tym, że miałem wtedy tylko obiektyw kitowy i 50-tkę. Rikenon daje radę w IR - w kicie ostrość bardzo spada na brzegach. I kolejna sprawa - kadrowanie w IR, gdy ma się niewiele czasu, to niezłe wyzwanie...

Trochę żałuję, że mój Pentax K-r (mocny filtr) nie daje takich możliwości w IR jak poczciwy K100.
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
kerrad ja z lenistwa wyleczyłem się z focenia K200D z filtrem IR jak musiałem w samo południe naświetlać po 20s kadry. Za dużą radość sprawiałem posiadaczom C i N którzy przechodzili obo w parku i z politowaniem kiwali głowami nad moim P jaki to słaby system, że trzeba w takich warunkach ze statywu robić. Na szczęście pilnowała mnie moja sunia Tiara i woleli mnie omijać. Zanabyłem SP320 już bez filtra AA przed matrycą (od naszego forumowego kolegi) i czas ekspozycji niczym się nie różni od fotki bez filtra. Koszt mały a wytrzeszcz gwarantowany.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Ja też poszedłem tą samą drogę i mam sp 350 od tego samego kolegi :-)
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
squonk to będzie co oglądać ?
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
na wiosnę i owszem :-)
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
Dodam wrześniowe.
 

kerrad  Dołączył: 15 Lip 2008
Hm... Może z tym kompaktem to jest dobra myśl. Już kiedyś się nad tym zastanawiałem. Miałem tylko wątpliwości, czy JPEG da radę (balans bieli, filtr odcinający sporo światła, itp.). Widząc jednak efekty prezentowane tutaj przekonuję się, że moje obawy są nie na miejscu!
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
Obawy - zakładasz filtr na obiektyw tak przerobionego aparatu i masz padgląd jak w "normalnym" aparacie.Balas bieli ustawiasz na oświetloną zieleń lub białą kartkę i to wszystko. Zapewniona głębia ostrości jak w kompaktach, czsy naświetleń nie odbiegają od "normalnyh". Zadnych statywów tylko kadrowanie przez wizjer lub na zooombi.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Właśnie zastanawiam się nad przeróbką jednego kompakta na IR. Zastanawiam się na ile konwersję można wykonać samodzielnie - ktoś ma jakieś doświadczenia?
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
Fenol takie przeróbki robi nasz forumowy kolega sajmon1100, warto się z nim skonatktować. Wiem, że w zastępstwie filtra AA przed matrycą należy wstawić szkło optyczne. Oczywiście takie trzeba zanabyć, przyciąć itd. Grubość oczywiście ma znaczenie. Ja na taką pracę się nie zdecydowałem ( brak odpowiedniego sprzętu, doświadczenie itp.). Mam w chwili obecnej 2 Olympusy tak przerobione (jeden leży w rezerwie).
 
sajmon1100  Dołączył: 08 Lut 2012
Dokładnie tak jak Pisze AChmiel.Musi być szkło zamiast filtru RGB bo jeśli nie damy nic ,aparat będzie ostrzył tylko do 10 cm .Znam osoby które nie dają żadnych szkieł i wtedy mają sprzęt tylok do macro.Grubość szkła również ma znaczenie,inaczej będzie błąd w pomiarze AF.No i ostatnia rzecz o jakiej trzeba pamiętać : aparat przerobiony dostaje więcej światła, ma większe aberracje no i na rogach obraz ma mniejszą ostrość.Czym nakręcony filtr podczerwieni będzie o większym paśmie ,tym ostrość na rogach będzie lepsza.(Sprawdzone na podstawie paru nastu modeli ,olimpków ,fujików i nikonów).Miałem pare zdjęć z fabrycznie przerobionych mocniejszych sprzętów takich jak fuji s3 UVIR ,fuji is-1 oraz Canon 20Da ,efekt zniekształceń również w nich występował .
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
Nie wiem o jakie znikształceni chodzi. Ale ja to bardziej ślepy jestem. Mnie to wystarcza. Jak mi się wzrok wyostrzy (a główny księgowy pozwoli) to se kupię lepszy-z mniejszymi zniekształceniami aparat.
 
sajmon1100  Dołączył: 08 Lut 2012
może inaczej :mam takie zboczenie ze każde zdjecie pod lupą oglądam i pewnie dlatego o tym wspominam.De fakto większość nie widzi tego co ja :shock:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach