pls9  Dołączył: 09 Gru 2007
Arti, następnym razem na pewno...
 

dejot  Dołączył: 29 Cze 2008
Witam,

koniec października 2008 LOT z Wa-wy do Mediolam malpensa laptop osobno i torba foto osobno, wracając statyw już nie zmieścił mi się do plecaka i musiał być osobno... po małych stresach (bo dopiero co kupione manfrotto) znalazł się w rzeczach znalezionych (pewnie spadł z taśmy lub coś podobnego)

Kiedyś wizzair katowice-bergamo widziałem jak gościu miał na pokładzie statyw.
 
roland  Dołączył: 19 Gru 2007
Lot-em z Wrocławia do Monachium, w plecaku (bagaż podręczny) K10D i laptop, na kontroli bezpieczeństwa trzeba to wszystko wyjąć i prześwietlić, potem z Monachium do Bombaju - brak kontroli (bo wciąż w strefie Schengen).
Droga powrotna, w Bombaju na lotnisku jest gigantyczny chaos ale generalnie mam wrażenie że mniej dokładnie sprawdzają niż we Wrocławiu i Monachium, w plecaku K10D i laptop prześwietlają razem - nie trzeba wyjmować, nawet przez przejściu przez bramki nie zdejmowałem paska ani nie wyjmowałem komóry z kieszeni - za bramką kontroler jeszcze raz ręcznie przelatuje wykrywaczem. Potem w Monachium jeszcze jedna kontrola bezpieczeństwa, tym razem muszę osobno przepuścić laptopa i aparat, dodatkowo sprawdzający wyjął aparat, zerknął w soczewki i przez wizjer.
W bagażu nadanym miałem Tamrona 70-200 i Heliosa 58, ale jak to mój kumpel pracujący w tej branży powiedział, że co się dzieje z tym bagażem to nikt dokładnie nie wie. Statywu nie targałem bo uznałem że w dzień światła nie będzie brakować - nie pomyliłem się, pogoda jest tam w 100% przewidywalna.
 

qorel  Dołączył: 09 Lis 2008
Statyw w bagażu nadanym może być i jest wygodniej ale, jak chcesz go jeszcze używać to:
1 Wypełnij przestrzeń pomiędzy nogami n.p.: podkoszulki, spodnie, itp.
2 Zewnętrznie owiń ręcznikiem albo innymi rzeczami ( ściśle ).
3 W środek walizki pomiędzy rzeczy.
To trzy podstawowe punkty na statyw aby ci jeszcze służył ( doświadczenie życiowe )
Z życia na lotniskach bagaż nadany też podlega prześwietleniu losowo, nieraz przekonali się o tym znajomi i ja też.
USA i UK to dziwne kraje, wlecieć możesz nawet z 5-ćioma torbami ale wylecisz tylko z jedną i nie próbuj ich nawet przekonywać bo się spóźnisz na samolot.

Powodzenia.
 
infidel78
[Usunięty]
A ja lada dzień lecę do UK. W regulaminie swojego przewoźnika znalazłem takie coś: "Torebka, aktówka, laptop, zakupy, aparat fotograficzny itp. muszą być umieszczone w jednej sztuce dozwolonego bagażu podręcznego. "
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
infidel78, to prawda - jeśli przewoźnik jest tanimi liniami, to mogą tego przestrzegać rygorystycznie
jeśli to jakis z dużych (LOT, BA, etc), to możesz się nie przejmować tym zapisem
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
qorel napisał/a:
bagaż nadany też podlega prześwietleniu losowo
Przeswietlana jest kazda jedna sztuka bagazu nadanego.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
dzerry napisał/a:
Przeswietlana jest kazda jedna sztuka bagazu nadanego

dokladnie

raz nawet kazali wypakować, czy to na pewno aby statyw jest...
a jak grałem na harmonijkach ustnych to standardem było wywoływanie mnie przez głośnik i zapraszanie do otwarcia walizki - harmonijka wygląda na prześwietleniu jak magazynek od pistoletu, no, a ja miałem w futerale 8 harmonijek, więc nieco się spocili chłopaki na prześwietleniu.. :-)
 

qorel  Dołączył: 09 Lis 2008
Przepraszam myślałem o przesiadce z tym losowo, tak każda torba jest prześwietlana i jak masz coś niebezpiecznego to odrazu do oficera straży granicznej.
Jak masz kontrabandę to znaczy za dużo ( papierosy, alkohol ale też jedzenie, leki, odżywki dla kulturystów ) to możesz mieć zonka w docelowym miejscu jak cię na bok poproszą i zaczną ci naliczać cło i kary za przemyt, bo to wszystko jest ograniczone przepisami celnymi i bezpieczeństwa, dlaczego? bo wywożąc nie łamiesz przepisów a wwożąc już tak.

Anglia ostatnio nie toleruje papierosów przy wjeździe więc, uwaga dla "palaczy".

EDIT: Naniosłem poprawki

 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
qorel napisał/a:
Anglia ostatnio nie toleruje papierosów przy wjeździe więc, uwaga dla "palaczy".

Jak to "nie toleruje". Z terytorium UE możesz wwieźć teoretycznie ile chcesz na własny użytek, przy czym przy wjeździe z terytorium "nowych krajów UE" jest dodatkowo ograniczenie do jednej ramy - 200 szt. Oznacza to, że wlatując, wjeżdżając, wpływając np. z Francji, nie ma administacyjnego ograniczenia co do liczby, niezależnie czy wpływa, wjeżdża, wlatuje Polak czy Francuz. Ale Francuz lecący do Londynu Wizzairem z Katowic może wwieźć tylko 200 szt.
 

qorel  Dołączył: 09 Lis 2008
No właśnie bo cena papierosów w starych krajach UE jest dosyć wyrównana do Angielskiej a z Polski to masz już niezły zarobek nie mówiąc o Rasyji.
Francuz nie będzie się zastanawiał nad zapasem jak może kupić prawie w tej samej cenie w Anglii.

Nie jestem palaczem i na tym się nawet nie znam ale to było tylko ostrzeżenie dla tych co by próbowali wziąść więcej na extra wydatki ( bo mogą takowe mieć już na granicy )
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
qorel napisał/a:
to możesz mieć zonga w decylowym miejscu
Litości. Dlaczego tak krzywdzisz biednego "zonka"? ;-)
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Kytutr napisał/a:
Litości. Dlaczego tak krzywdzisz biednego "zonka"? ;-)

A kto to ten zonk - to w ogóle polskie słowo?
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
andrusz napisał/a:
A kto to ten zonk - to w ogóle polskie słowo?


http://pl.wiktionary.org/wiki/zonk

etymologia: W teleturnieju Idź na całość nagrodą pocieszenia w wypadku przegranej była maskotka przedstawiająca kota w worku zwana „Zonk”.
 

andrusz  Dołączył: 28 Lip 2007
Kytutr napisał/a:
etymologia: W teleturnieju Idź na całość nagrodą pocieszenia w wypadku przegranej była maskotka przedstawiająca kota w worku zwana „Zonk”.

Czyli nowomowa :-/ Bo w Słowniku J. Polskiego ani Wyrazów Obcych PWN czegoś takiego nie ma.
 

Mitch  Dołączył: 18 Mar 2009
pracowałem na lotnisku we wrocławiu. min.tam gdzie się prześwietla bagaże podręczne, więc jak chcecie coś wiedzieć to piszcie. generalnie minifaq
1. płyny do 100 ml. wyjątkiem są leki na które masz kartkę że musisz je mieć i picie dla dzieci
2. statywy i obiektywy powyżej 50 cm długości generalnie w 90 % przypadków nie przechodzą w bagażu podręcznym. bo nie i tyle (sam byłem świadkiem jak koleś manfrotto wyrzucał do śmieci przeklinając pod nosem, sęk w tym, że niestety my nie możemy sobie tego zabrać później :/)
3. papierosów można mieć w zasadzie więcej niż 200 szt, nie warto jednak przesadzać i na 99 % będzie trzeba rozpakować paczuszki.
4. loty lufy i inne normalne linie = 1 bagaż podręczny + możesz se mieć laptopa/torebkę/reklamówkę i nikt nie będzie robił problemów. ale spróbuj wnieść 2 sztuki bagażu podręcznego na pokład ryanaira do uk lecąc z wro, to stawiam :-B ;-)
5. generalnie to jak macie gdzieś lecieć to sprawdzajcie najpierw połączenie tanimi a później porównajcie z normalnymi bo najczęściej jest tak, że różnica jest niewielka w połączeniach krótkodystansowych.
6. polecam szukanie promocji (ryanair, lufthansa) dzięki którym można spokojnie polecieć do brukseli/sztokholmu np. za 1 grosz.
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
to chyba bład serwera, bo jak ci rajan doliczy za bagaż, tax, cuda nie widy, odprawę na lotnisku , i inne bajery to wychodzi 500 zł z 1 grosza :D, ja wepchnąłem, aparaty obiektywy, i lapka, i kamere do podrecznego, statyw poszedł do głównego, ale 3x prześwietlali mi torbę bo trupek 500mm wygląda jak pocisk rakietowy:D
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Jeszcze nie bralem statywu do podrecznego, bo po Europie glownie tanimi sie lata (1sztuka), ale w nadawanym zawsze i wszedzie.

Z ta jedna sztuka bagazu to na poczatku myslalem, ze znajomi jaja sobie robia. A potem lecac Ryanairem Dublin-Lyon ludzie nie byli wpuszczani na poklad jak nie dawali rady zmiescic sie w 1 szt i limit wagowy (tak, tak, przy boardingu byla waga i oczywiscie wymiarowa klateczka na walizke/torbe) i nie chcieli niczego wyrzucac. Z jednej strony sie nie dziwie, ze sie wkurzali, ale z drugiej to przeciez tak stoi w regulaminie, ktory zaptaszkowali przy rezerwacji.

Dodam, ze w Melbourne skanowali ludzi kamerami termowizyjnymi (a moze to byl aparat termograficzny, niewazne) wyszukujac tych z goraczka :shock:
 

jojoko  Dołączył: 29 Mar 2007
szczypiorrr napisał/a:
Z terytorium UE możesz wwieźć teoretycznie ile chcesz na własny użytek


Oj nie jest to prawda.
Zniesiona została tylko kontrola graniczna, a inne ograniczenia pozostały.

Cytat
Podróżując po krajach Unii Europejskiej w celach turystycznych należy także pamiętać, że mimo zniesienia kontroli na granicach, istnieją jednak ograniczenia dotyczące wwozu ilości zakupionych i przewożonych towarów przeznaczonych do użytku osobistego i nie podlegających odsprzedaży. Dotyczy to zwłaszcza towarów akcyzowych. Przykładowo, przewożone towary tej kategorii, uznaje się za przeznaczone do użytku osobistego, jeżeli nie przekraczają ilości:

* 800 szt. papierosów (przy czym przy wjeździe m.in. do Austrii, Danii, Finlandii, RFN, Szwecji, Wielkiej Brytanii – tylko 200 szt.);
* 200 cygar;
* 1 kg tytoniu;
* 10 litrów spirytusu;
* 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (np. sherry, porto);
* 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego);
* 110 litrów piwa
* Osoby poniżej 17 roku życia nie mogą przewozić wyrobów alkoholowych i tytoniowych



http://www.morski.strazgraniczna.pl/podrecznik.htm
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
jojoko, na stronie brytyjskiego ministrerstwa HMRC
http://customs.hmrc.gov.u...tyType=document
jest informacja:
Cytat
You are particularly likely to be asked questions if you have more than: 3200 cigarettes, 200 cigars, 400 cigarillos, 3kg tobacco, 110 litres of beer, 90 litres of wine, 10 litres of spirits, 20 litres of fortified wine (such as port or sherry).

Czyli teoretycznie nie jest to zabronione, a jedynie wywoła podejrzenie przemytu.
Teraz natomiast nie wiem, na ile te przepisy są aktualne, bo z tego co widzę od 1 grudnia 2008 jest jakaś nowa dyrektywa UE dot. przewozu tego typu dóbr:
http://mf.gov.pl/dokument...al=525&id=47196
jeszcze bardziej ograniczająca sumy, które podałeś. Nie wiem na ile regulują to wewnętrzne przepisy krajów UE, a na ile jest to przyjęta ilość dla wszystkich.

[ Dodano: 2009-06-24, 18:23 ]
Na stronie HMRC jest dokumet dot. ograniczeń w przywozie papierosów dla 4 nowych członków, a Polski już w tym nie ma: http://customs.hmrc.gov.u...MCE_PROD_009560
Dokiument z maja 2009 więc chyba aktualny.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach