Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 016
O co chodzi?
Wszystko jest w tym wątku:
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania, dzielić się wątpliwościami i takie tam.

RAW do ściągnięcia: http://prc.dojarek.com/raw/rc016.pef
To jest raw z kasetki, "przerobiony" do wersji z deesa. Mam nadzieję, że nikt nie będzie miał problemów z jego odczytaniem.

Ciągle czekam na kolejne Wasze RAWy.

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 25.02.2007, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Kolejna prośba - o pakowanie jpgów w zipa - nie chodzi mi o wielkość, która będzie praktycznie taka sama, ale o to, że nie chcę widzieć, co mi przysyłacie.

Miłej zabawy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Większe obrazki są tu: http://jarekdabrowski.net/prc/rc016.html

1. Amas
Soft - Iris. Najpierw zrobilem sobie kanal luminancji przez dwukrotna konwersje rawa. Luminancja nastepnie przeszla przez logarytm i kontrast. Kanaly koloru (RGB) zostaly potraktowane funkcja color stretching i wavelet_filter, co wyciagnelo troche kolory i zmniejszylo szum. Na koniec polaczylem wszystko do kupy i oto jest.


2. Bronek
Trudna decyzja na co nastawic WB - chmury czy snieg; a potem duzo krecenia krzywa. Które w zasadzie sprowadzilo sie do mocnego podbicia kontrastu.


3. Cotti
Tym razem Lightroom, skuszona jego nowa wersja, postanowilam zobaczyc cos w tym sniegu :-)
ciagnircie reczne histogramu
korekty roznorakie
krzywymi zabawy
i wlasciwie nie wiem, jak stalo sir to co teraz widac ;-)


4. Dancer


5. Ijon
Na poczatku obróbka w LightZone czego efektem jest nierownomierny balans bieli dzieki narzedziu Tone Mapper :) Potem poziomy w Gimpie i wyostrzenie miniaturki.


6. Jarek Dabrowski
WB na snieg, +1.5 EV, wygiecie krzywej... zle, wroc, wroc.
Wszyscy beda mieli tak, albo bardzo podobnie, i nikt twojej pracy nie zauwazy.


7. Matb


8. Michu
Stary, poczciwy RSE (+1,5EV) plus Elements (ctrl U).


9. Mygosia
Jako osoba nadal poczatkujaca probuje uzyskiwac jak najbardziej naturalne efekty. Tutaj chcialam oddac zimowy, chlodny dzien, lekka mgielka [staralam sie nie przesadzic w kotrascie], ziab w powietrzu [temp ok -5 stC ;)] - w takich warunkach zwykle sie tworza te smieszne, sniezne narosla na przedmiotach. I tak:
UFRaw
1. Wywolanie na +1,75
2. Leciutkie ocieplenie
3. Powylaczanie i wyzerowanie wszlekiej automatyki.
GIMP
1. Lekkie rozjasnienie
2. dodanie odrobny kontrastu [powstrzymywalam sie jak moglam ;)] - tak zeby nie stracic ej lekkiej nieprzezroczystosci powietrza i zeby na drewnie byly widoczne narosla
3. Wyostrzenie.


10. Pawelek-79


11. TePe
Moja pierwsza próba w PRC :)
zabawa w lightroomie.
1. Balans
2. Podciagnalem ekspozycje o 1,2
3. troche zabawy z krzywymi
4. jeszcze jedna drobna korekta balansu bieli
5. wyostrzanie


12. Tok'Ra


13. Valdis62
W Lightroomie - zmiana temperatury barwowej (wole ciepla WB), lekka korekta krzywej, podbicie czerwini, zolci i zieleni, zdjecie magenty aby uniknac najbardziej widocznego szumu w galeziach; w PS regulacja poziomow i wyostrzenie.
Z PS-a skorzystalem z powodu niewystarczajacego opanowania Lightrooma (to wlasciwie pierwsze zdjecie obrabiane w tym programie)


14. Zdano


15. Zorzyk
Obróbka standardowa: ACR 3.7 balans bieli + kontrast (suwaczki) + krzywa.
Wyostrzanie w Photoshopie.

 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Praca Jarka faktycznie się wyróżnia. Ale mnie nie pasuje absolutnie. Mygosi mgiełka się udała, lecz chyba zbyt wiele jej? U Pawelka-79 widać odwilż pełną gębą ;-) Zdano ma jakoś nie tak kolory (za ciepłe), u To'kty z kolei za bardzo niebieskawo zaś u Bronka to ta biel aż po oczach daje! U mnie (i nie tylko zresztą) tej bieli jakby zabrakło.
Mnie najbardziej pasuje wywołanie Zorzyka, Valids62 i Cotti. A Amas to chyba trochę rguły nagiął? Choć efekt jest OK ;-)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Porównałem RC Amasa ze zdjeciami Cotti i Valdis62, no i ze swoim - tym razem The Winner is Amas :-B i tu następuje standing ovation :mrgreen:

Amas uzyskał pewną dramaturgię (której brak u innych) przez agresywne pociągnięcie po światłach, przez co te wybrzuszenia śniegu są rzeczywiście wzgórkami.
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
matb napisał/a:
A Amas to chyba trochę rguły nagiął? Choć efekt jest OK ;-)

Dlaczego tak uważasz? Z opisu wynika, że "coś łączyłem do kupy" :)
To wynika ze specyfiki Irisa. Tak jak w Gimpie można sobie np. włączyć wyświetlanie tylko kanału R, G lub B i każdy oddzielnie obrabiać, tak w Irisie robi się to nieco inaczej.

Jak widzę i ja i Cotti i Zorzyk, i jeszcze Valdis62 osiągnęli bardzo podobny efekt, a ja chyba sie zbyt przyłożyłem do odszumiania, bo zjadło nieco detali.
Podoba mi się wersja Jarka - kojarzy mi sie jakoś tak z Dzikim Zachodem :)

Zorzyk napisał/a:
Amas uzyskał pewną dramaturgię (której brak u innych) przez agresywne pociągnięcie po światłach, przez co te wybrzuszenia śniegu są rzeczywiście wzgórkami.

Kurde, nawet nie wiem, czy tak chciałem, wyszło chyba niechcący!
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Mygosia debeściak. Zamieć i goło leć.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
amas napisał/a:
Dlaczego tak uważasz? Z opisu wynika, że "coś łączyłem do kupy" :)

No ja się nie znam, ale z regulaminu wynika, że zdjęcie należy "wywołać" a nie "obrabiać" - czyli istnieje pewna subtelna granica, której nie należy przekraczać. Właśnie z opisu wynikało, żeś jakby ją przekroczył (warstwy?). Ale skoro Iris tak ma, to spoko ;-) Nie, żebym się czepiał, miał za złe, ani rościł prawa do bycia "strażnikiem prawości". Raczej - nie znając softu - miałem wątpliwość, czy to już pod zakazaną "obróbkę" podchodzi, czy jeszcze nie. W każdym razie efekt jest przedni.
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
a dla mnie na zjechanym monitorze najlepszy jest Valdis62 :-)

/piszę tak krótko, bo co chwilę wywala mnie/
 
amas  Dołączył: 22 Wrz 2006
matb napisał/a:
amas napisał/a:
Dlaczego tak uważasz? Z opisu wynika, że "coś łączyłem do kupy" :)

No ja się nie znam, ale z regulaminu wynika, że zdjęcie należy "wywołać" a nie "obrabiać" - czyli istnieje pewna subtelna granica, której nie należy przekraczać. Właśnie z opisu wynikało, żeś jakby ją przekroczył (warstwy?). Ale skoro Iris tak ma, to spoko ;-) Nie, żebym się czepiał, miał za złe, ani rościł prawa do bycia "strażnikiem prawości". Raczej - nie znając softu - miałem wątpliwość, czy to już pod zakazaną "obróbkę" podchodzi, czy jeszcze nie. W każdym razie efekt jest przedni.


Bo to jest semantyczne nadużycie! Wywołać to sobie można w ciemni :)
Na komputerze odbywa się wyłącznie obróbka danych, cokolwiek one reprezentują. W Irisie w ogóle nie ma funkcji typowo "fotograficznych", a zdjęcie "wychodzi", a czasem nawet wygląda ;) Ja regulamin RC zrozumiałem tak, że w obróbce nie można wykorzystywać fragmentów, zaznaczeń, itp., - warstw nie używam (pośrednio robia to różne funkcje), jedyna ektrawagancja na jaką sobie pozwalam, to manipulacja kanałami RGB w zasadzie tylko celem odszumienia.
W zasadzie to pierwszy raz w RC użyłem techniki LRGB (wiem, wiem, to już zboczenie używać tego do zwykłych, dziennych zdjęć :) i jak się zastanowić, to może to naruszać Regulamin. Za karę nie kupię sobie Limiteda ;)
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
amas, za karę to powinieneś kupić sobie dwie gwiazdki :mrgreen:
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
amas napisał/a:
to może to naruszać Regulamin. Za karę nie kupię sobie Limiteda ;)
...tylko Komisji. Poproszę o 40/2.8.

A co do meritumu - to Komisja stwierdza, że wszystko jest OK. Takie funkcje jak "Fill Light", czy "Shadows-Highlights" pośredni też działają na fragmentach obrazu - ale bez naszego udziału, nie ma jawnych zaznaczeń i masek.
 

Tok'Ra  Dołączył: 10 Lip 2006
Ja do tego podchodzilem filozoficznie "A gdzie jest najzimniej?" - stad kierunek w niebieskie swiatlo sniegu. Moze autor sie wypowie, jak to wygladalo w realu? :mrgreen:
 

mygosia  Dołączyła: 19 Kwi 2006
matb napisał/a:
Mygosi mgiełka się udała, lecz chyba zbyt wiele jej?


Uuu... Ale walnęłam tą mgłą jak się patrzy :-D W sumie jak się widzi ten obrazek osobno, to aż tak dużo jej nie ma. Dopiero w porównaniu z innymi wychodzi takie mleko ;-) I podoba mi się -- wyszła taka śnieżna zima, z miekkim śniegiem i miękkim światłem. Taka puchata :-)

Najbardziej podoba mi sie praca Dancera - nie jest zbyt kontrastowa - ma przez to zachowane szczegóły; i podoba mi się takie lekkie fioletowawe zabarwienie - mam gdzieś zimową odbitkę [jeszcze z zenita], gdzie snieg ma dokładnie taki sam odcień. Miłe wspomnienia :-)

Tok'Ra napisał/a:
Moze autor się wypowie, jak to wygladalo w realu?


Też jestem ciekawa, kto bywa w moich okolicach - to miejsce to dwa rzuty ciężkim beretem od mojego nowego domu :-)
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
Tok'Ra napisał/a:
Moze autor się wypowie, jak to wygladalo w realu?
Real life lokuje się gdzieś między pracą Dancera a Mygosi, tzn. ta mgiełka była widoczna przy patrzeniu na przedmioty znajduące się trochę dalej od obiektywu niż ta tabliczka szlakowa. Zdjęcie zrobione około 9 rano w bardzo mglisty dzień, Słońca w ogóle nie było widać zza chmur, temperatura około -3 st. C. Lokalizacja: schronisko na Magurce Wilkowickiej, rzut beretem (z antenką) od Bielska Białej.
Zdjęcie zrobiłem "kasetką" z SMC-M 50/1.7 na przysłonie 4 lub 5.6, niedoświetlone bo zapomniałem, że na śniegu to się daje korekcję na + :)

Najbardziej podoba mi się to co z moim zdjęciem zrobiła Mygosia, mgiełka jest cool ;).
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Ijon napisał/a:
rzut beretem (z antenką) od Bielska Białej


Pamiętam, jak swego czasu organizowano gdzieś Mistrzostwa Świata (albo coś w tym stylu) w rzucie beretem z antenką na odległość. Regulamin mówił, że rzut jest zaliczony, jeśli beret wyląduje antenką do góry. Rekordowe loty to było coś koło 32m. ALe było to daaawno temu więc - mogło mi się już zapomnieć, to raz, rekord mógł zostać poprawiony, nawet sporo ;-)
 

Dancer  Dołączył: 04 Wrz 2006
Do mnie przemawia zdjęcie Matb-a
...jest po prostu ładne
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
moje typy:
Matb, Valdis62

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach