Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Pentax Optio E90- czyli fajny maluch.
To miał być prezent dla Mamy. Mały , zgrabny, niedrogi aparacik.
Taki co by nie przeszkadzał, zmieścił się w kobiecej torebce , nie miał zbyt wiele funkcji i by ...robił fotki.
I tak i też jest Pentax Optio E90.

Wielkością porównywalny jest do dwóch pudełek zapałek(w towarzystwie Da 18-55 WR)



2.7 calowy wyświetlacz (230tys pkt) to nie jest jakieś mistrzostwo świata, ale obraz na nim jest wyraźny, a ikony menu dobrze czytelne.
Kąty widzenia złe nie są, a w pełnym słońcu da się też co nieco na nim zobaczyć (choć cudów nie ma).
Budowa aparatu jest zwarta , wiele elementów nie wystaje " na zewnątrz" , przyciski są dobrze wyczuwalne, oprócz jednego.
Przycisk migawki jest podłużny ,"schowany" i podczas robienia fotek w pionie trudny do namierzenia.
Jest to zapewne kwestią przyzwyczajenia i po czasie nie będzie to kłopotliwe.


Tył ścianki to wyświetlacz , przyciski typu "menu" , kółko wyboru trybów/kierunków, przycisk włączający wykrywanie twarzy i uśmiechu i ... jest też pentaxowy "zielony guziczek" ;)



Przyciski zoomu działąją dobrze, ale wydaje mi się że lepszym rozwiązaniem byłby przycisk typu " kołyska" ,
Pomimo tych drobnych ułomności, ergonomicznie E90 jest na bardzo dobrym poziomie. I ma jeszcze jedną, bardzo duża zaletę. Plastik z którego wykonany jest aparat pokryty jest gumową powłoką ( lub ma taką"gumową strukturę") . Jest on bardzo miły w dotyku i nie powoduje "ślizgania" się dłoni ( porównywalne cenowo kompakty np Kodaka wypadały w tym względzie wyjątkowo tandetnie).
Sam układ menu jest bardzo czytelny, ikony duże i poruszanie się po nim nie stwarza kłopotów.
Jedyny minus to dosyć mała czcionka opisów funkcji ( np "usuń") - dla osób ze słabym wzrokiem na początku może to być kłopot , ale poza tym same pozytywy.



No i same fotki.
Czułość
ISO od 100 do 1600. .
Porównanie szumów wygląda mniej więcej tak :




Przy przeglądaniu fotek ISO 100 i 200 wygląda dobrze- i te czułości aparat przeważnie dobiera.
ISO większe niż 400 już jest widoczne, choć nie rzuca się zbytnio w oczy.

Pomiar światła działa prawidłowo, balans bieli również (oprócz światła żarowego - tu jest normalnie " czyli zbyt żółto.
Ten żółcień widoczny jest też na fotkach ( domena CCD ? - bo Kasetka też tak miała)
Pentax E90:


Pentax K-7


Praca pod światło to możliwość pojawienie się małych problemów. Fakt że trzeba się ich naszukać, ale trzeba sobie zdawać sprawę,że one mogą "być" ;)




Aberacje chromatyczne też dają o sobie znać , ale nie przeszkadzają.
całość:

Wycinek:


Aparat posiada bardzo fajną funkcje tworzenia panoramy.
Wykonuje się ją wyjątkowo prosto ,a aparat pokazuje miejsce scalenia fotografii i sam robi drugą i trzecią fotkę ( panorama składa się z 3 części)
Wszystko z ręki:





Ogólnie aparacik bardzo udany. Wyjątkowo małe jego wymiary, świetne wykonanie ( plastik) , niezłe zdjęcia ,dobra ergonomia dają pewność ze 259zl to dobrze wydane pieniądze.

Parę leśnych ujęć:
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Dzięki za test.
:-B
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
260? ależ to naprawdę okazja.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
I to jest cena "prawie" sklepowa( kupowałem go w sklepie "stacjonarnym") . Małe targowanie i kupiłem go za 259zl .
W necie można go nabyć od 251zl (Ceneo).
W tej cenie "macałem" jakiegoś Benq serii 10xx ( tandeta) i Kodaka C120/C180 ( wyjątkowo "plastikowy" i mały wyświetlacz LCD ) , większość dostępnych małpek zaczynała się od 320zl wzwyż.

Pentax na pewno przebija "taniochę" jakością wykonania ( gumowa struktura obudowy i wyświetlaczem 2,7 cala )
Oczywiście dodatkowe koszty do 2 Eneloopy ( do zrobienia na komplecie około 300-600 fotek), karta SD i tu trzeba przyznać że włożyłem jakiegoś starszego Sandiska II Ultra -a transfer z aparatu był wyjątkowo mały ( trochę ponad 1MB/sek wg Total Commandera).

Tenże transfer, oraz umiejscowienie głośnika na spodniej części aparatu ( zakrywa się go palcem przy trzymaniu tego maleństwa oburącz) to 2 najpoważniejsze wady.
Mama za to jest przeszczęśliwa i bardzo zadowolona z uzyskanych efektów.
Zastanawiam się czy nie kupić sobie drugiego E90 jako "aparatu do kieszeni" - powiesił bym sobie go jako breloczek u kluczy od mieszkania. ;)
 

Nieostry  Dołączył: 08 Kwi 2010
A można Cię prosić o duży plik?Np na maila?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Parę fotek w pełnym wymiarze ( 10 MPix -ale kompresowane przez aparat ) do ściągnięcia - > TU <-
 

Nieostry  Dołączył: 08 Kwi 2010
Wielkie dzięki
 
Pykacz  Dołączył: 24 Paź 2008
A jak wyglądają szumy przy iso 3200 i 6400 (podobno po zmniejszeniu rozdzielczości do 5Mpix jest taka opcja) ? Jest bardzo źle ? Aparacik najtaniej znalazłem na Alledrogo za 239zł. :-D
 
jadaj  Dołączył: 05 Maj 2007
Jaka jest jakość filmików?
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Jutro jadę po niego do auchan. Dziś zobaczyłem go w gazetce za ...199 zł A miałem kupić zewnętrzny dysk. No to mju II idzie do ludzi :-)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Co do ISO 3200 i 6400 niestety nie mogę się wypowiedzieć. Aparat ma moja Mama, a dzieli nas odległość 400km- więc sprawdzić nie mogę ,ale okazuje się że sama zmiana rozdzielczości na 5MPix nie powoduje rozszerzenia czułości o w/w dwie wartości,a nie chce zachęcać Mamy do wchodzenia w ustawienia użytkownika ( możliwe ze tam trzeba coś odhaczyć ).
Jakiś filmik postaram się jutro zamieścić ( najpierw muszę zachęcić do tego Operatorkę) ;) - z tego co pamiętam to filmiki są niezłe, choć trzeba przyznać, że aparat dosyć szybko podbija czułości pojawiają się widoczne ziarna. Dźwięk jest w miarę dobrze rozpoznawalny- ale czułość mikrofonu jest średnia.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Mimo wszystko wątpię bardzo, by jakość zdjęć była gorsza od aparatów za 500 zł. Dzięki, ze podzieliłeś się wrażeniami. Mnie ujmuje (poza napisem ;-) ) jego wielkość i nieco śmieszny kształt. Ale dziewczynie poleciłem panasonica FX 500, coby w domu jakie HD było :-D

[ Dodano: 2010-04-23, 07:44 ]
Żeby nie było - kształt nie tylko ujmujący ale jak sądzę ergonomiczy - pentaxowy
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Ekajana napisał/a:
coby w domu jakie HD było :-D

trzeba było kupić plazmę i PS3 ;-)
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Ostatnio kupiłem plazmę ...czy raczej kataplazmę na bolący kark, a PS 3 mam w pracy do obróbki zdjęć :-P
 
obrok  Dołączył: 22 Kwi 2010
Czy on ma wyjście TV?
 

sinner  Dołączył: 03 Mar 2009
bardzo fajny maluch. w przypływie dobrej woli polecilem go tesciowej :)
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
sinner, rozumiem, że nie zapomniałeś wstawić " "? ;-)

[ Dodano: 2010-04-26, 07:52 ]
Iso 400 szumi już pokaźnie, brzegi nieostre, wymagania za duże :mrgreen: Zastanawiam sie czy zrobić zwrot do sklepu czy podarować siedmioletniemu siostrzeńcowi. Mam problem ze wstawianiem na forum ale jak ktoś chce wstawić to proszę o maila wyślę zdjęcia.
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
W au chan w Białymstoku E90 jest za 199 PLN warto to zakupić? Siostra i mama szukają kompakta.
 

volender  Dołączył: 15 Wrz 2008
Ekajana, czyli, że kupiłeś, i jesteś niezadowolony?

Bo właśnie jestem na kupnie jakiegoś kompakta, no i bilboard z auchan mi ostatnio w oko wpadł ;)... no i się zastanawiam.

[ Dodano: 2010-05-01, 22:20 ]
i tak się wacham, między tym, a czymś wodoszczelnym..
 

TomaSzSz  Dołączył: 05 Lip 2007
pierwszy raz widziałem tyle pentaxów w supermarkecie :-D , może 30 pudełek E90 za szybką i 3 na wystawie w tym jeden do macania, pentaxowy atak klonów :-D .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach