bowie  Dołączył: 12 Mar 2010
epson V700 problem z ostrością
Witam, od wczoraj testuję mój najnowszy nabytek: epson V700. Skanuję slajdy 35mm, umieszczone w oryginalnych ramce i niestety mam problem z ostrością. Coś jest nie tak, bo pomimo zmiany wysokości ramki skany nie powalają ostrością. Wydaje mi sie, że regulacja wysokości ramki nic nie daje. Skanuję programem EpsonSkan. Próbowałem też dołączonym SilverFastem SE, ale w tym przypadku, to już rzeźnia z ostrością na całego...
W czym może być problem? Może to kwestia złych ustawień?
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Może ramki od slajdów za grube i regulacja wysokości po prostu jest niewystarczająca. Może przetestuj kawałek filmu umieszczony bezpośrednio w ramce do skanowania.

Pozdrawiam
Piotr
 

bowie  Dołączył: 12 Mar 2010
Pioter napisał/a:
Witam
Może ramki od slajdów za grube i regulacja wysokości po prostu jest niewystarczająca. Może przetestuj kawałek filmu umieszczony bezpośrednio w ramce do skanowania.
Piotr


skanowałem paski, czyli niezaramkowane slajdy
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
możesz wrzucić jakiś przykład?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Koniecznie daj przyklad. Ale ja obstawiam, ze zapadles po prostu na pixel-peeping.

Slajdy skanowane na plaszczaku zawsze wydaja sie nieostre, bo zaden plaszczak nie nie ma takiej rozdzielczosci zeby ostro zeskanowanc ziarno slajdu. Ta nieostrosc to w duzej mierze zludzenie. Zrob wydruk/odbitke, to sie samo naprawi :-)

[ Dodano: 2010-04-16, 12:28 ]
To moze ja jeszcze dam przyklad, bo mam na podoredziu. Czy to jest ostry skan?
http://www.strawberryfields.home.pl/himatic.jpg
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
dzerry napisał/a:
Slajdy skanowane na plaszczaku zawsze wydaja sie nieostre, bo zaden plaszczak nie nie ma takiej rozdzielczosci zeby ostro zeskanowanc ziarno slajdu.


Coś w tym jest. Już się pogodziłem z tym, że skanowanie slajdu to do wglądu tylko. Nieostrość, paprochy, niedoświetlenie, przekłamanie kolorów - przywykłem.

Labowe skany były "lepsze", bo często wyostrzane na potęgę. Ale nie ma co liczyć na powtarzalność. Zdarzało mi się skanować klatki dwukrotnie w labie, za każdym razem inaczej to wyglądało.

Od slajdów jest ściana ;-)
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
bowie, masz wyłączone digital ICE? Takie rzeczy się dzieją jak pomyli ziarno, lub drobne elementy kadru z syfami. Po za tym, w jakiej rozdzielczości skanujesz? Może rozdzielczość skanu jest wyższa niż slajdu i na 100% powiększeniu wydaje się nieostry?
 

bowie  Dołączył: 12 Mar 2010
takseo napisał/a:
masz wyłączone digital ICE?


tak, wyłączony

takseo napisał/a:
Może rozdzielczość skanu jest wyższa niż slajdu i na 100% powiększeniu wydaje się nieostry?


2700 dpi, a slajd to VELVIA 50

dzerry napisał/a:
Koniecznie daj przyklad.


gdzie mogę wrzucić pliki o wielkości do 10MB? Na imegshack mogę załadować tylko max 5MB
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Ostatnio zrobiłem kilka odbitek A3+ (velvia 50, mały obrazek) między innymi z V700 i jakość jest bardzo dobra. Żeby nie było, jednocześnie zamówiłem odbitki z k200d tak dla porównania. Ten skaner nie ma konkurencji w tej cenie. Wszystkie skany trzeba mocno ostrzyć przed wywołaniem, te z Nikona 9000ed też.
Pozdrawiam
Piotr
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
bowie napisał/a:
gdzie mogę wrzucić pliki o wielkości do 10MB? Na imegshack mogę załadować tylko max 5MB
Wytnij kawalek.

[ Dodano: 2010-04-16, 18:10 ]
bowie napisał/a:
2700 dpi, a slajd to VELVIA 50
Wydaje mi sie, ze tu jest sedno. Ten skaner na 100% nie ma takiej realnej rozdzielczosci.
 

bowie  Dołączył: 12 Mar 2010
EpsonSkan:
http://img243.imageshack....psonskanmay.png

SilverFast SE:
http://img687.imageshack....lverfastmay.png

podczas skanowania obydwa skany miały włączone wyostrzanie
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
bowie, jak dla mnie całkiem ok, maska wyostrzająca w ps i jest miód malina.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
dzerry napisał/a:
Ten skaner na 100% nie ma takiej realnej rozdzielczosci.


Skaner za 2 tysiaki?
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Witam
Jeżeli to są wycinki z powiększenia 100% to wszystko jest ok. Z dedykowanego wiele więcej nie wyciągniesz (poza ziarnem oczywiście), chyba że masz jakieś ultra ostre szkła.
Pozdrawiam
Piotr

[ Dodano: 2010-04-16, 20:53 ]
jorge.martinez napisał/a:
dzerry napisał/a:
Ten skaner na 100% nie ma takiej realnej rozdzielczosci.


Skaner za 2 tysiaki?

Według mnie ten skaner ma rozdzielczość gdzieś pomiędzy 2500-2700 dpi.
Piotr
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
bowie, tak jak myslalem. To jest normalna ostrosc Velvii na zwyklym skanerze. Tak naprawde to jest zludzenie. Wydaje sie nieostre, bo nie widac ziarna. Patrz na szczegoly - przeciez wszystko widac.
 

bowie  Dołączył: 12 Mar 2010
wolę jednak siedzieć w ciemni...

dzięki za pomoc
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
bowie, skanowanie to jest parszywy kompromis. Po prostu nie przejmuj sie zbytnio wygladem skanow na widoku 100%. To jak skan wyglada na 100% nie ma wielkiego znaczenia - to jes tak jak bys ocenial zdjecie na podstawie widoku przez lupke do ustawiania ostrosci ;-) Mowie ci, zrob wydruk i sam zobaczysz, ze nie ma sie czym przejmowc.
 

bowie  Dołączył: 12 Mar 2010
post scriptum
Epsona V700 można teraz kupić za mniej niż 1800zeta, wersja V750 była niedawno dostępna w cenie poniżej 2400, trwało to jakieś dwa tygodnie, teraz ceny znów poszły mocno w górę. Nie bardzo rozumiem, z czego to wynika, może z kursu euro? Niemniej jednak 1800 za nówkę sztukę to niezła cena, wiec jak się ktoś zastanawia, to chyba jest to dobry moment.
 
mike666  Dołączył: 23 Gru 2008
Może jest ktoś kto używał tego cuda http://www.allegro.pl/ite...assist_120.html
I może coś powiedzieć?
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Też miałem podobny problem. Ale ostatecznie "nieostre" zdjęcie z velvii 100, na ulicznym banerze było dobre (na odbitce/wydruku też). Na nieszczęście dorwałem artykuł o skanowaniu w DFV, gdzie stało coby negatywy i slajdy prasować pod ciężkimi książkami. Wówczas płaszczyzna ostrości miała się wyrównać.

No i wyprasowałem ...oko jednej z kobiet Ziętka (rzeźby).

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach