grzecho  Dołączył: 19 Lut 2007
  MZ-6 kilka pytań do użytkowników
Witam forum!

Od tygodnia jestem użytkownikiem Pentaxa MZ-6. Żeby uświadomić Wam moje umiejętności obsługi sprzętu dodam, że od tej pory pracowałem na aparatach: Praktica MTL3, Praktica BX20, kiedyś jeszcze Fied :). Rozumiecie zatem, że dokonałem dużego przeskoku technologicznego wybierając lustrzankę, której to produkcja rozpoczęła się w XXI wieku. A teraz do rzeczy ...

Czym jest funkcja [F7] w moim korpusie ? W instrukcji doczytałem, ze to wybór trybu automatyki ostrości dla trybu automatycznego i mam tu do wyboru: ciągłe ustawianie ostrości oraz ustawianie ostrości z blokowaniem ... Zmieniałem ten parametr, próbując dostrzec działanie tej funkcji, jednak nie widzę różnicy. Ciągłe ustawianie ostrości to obserwuję jedynie w programie sportowym, a w innych programach AF zachowuje się identycznie. Może ktoś podpowie, jak sprawdzić tę funkcję, bo może nie do końca zrozumiałem jej sens ...

Kolejne pytanie mam do funkcji [F5] - wybór sposobu pomiaru światła (punktowy/wielosegmentowy). Czym jest pomiar światła i czym się różnią te 2 tryby wiem, ale znowu nie bardzo potrafię to sprawdzić. Kieruję obiektyw w punkt x na ścianie robię pomiar, zmieniam sposób pomiaru i dokonuję kolejnego mierzenia - efekt ten sam ... Może ktoś podpowie, jak sprawdzić te tryby pomiaru światła ? - próbowałem już celować w żarówkę punktową, żeby mieć dużą różnicę oświetlenia między środkiem, a brzegami, ale mimo to, światłomierz cały czas pokazuje te same wartości.

I póki co ostatnie pytanie (kolejne zapewne dopiero się urodzą): Jak wygląda współpraca korpusu ze studyjnymi lampami błyskowymi ? Żeby takową dołączyć, rozumiem, że muszę dokupić adapter Hot Shoe Adapter MV/MV-1 ? Gdzie takowy dostać ? Gdy już dostanę adapter i będę miał na wyjściu PC sygnał wyzwolenia, wystarczy, że włączę program manual i ustawię czas >= 1/125 ? (oczywiście świadomy jestem doboru przysłony i faktu, że nie mam tutaj wówczas TTL). Jeśli nie chcę korzystać z wbudowanej lampy błyskowej przy jednoczesnym korzystaniu z lampy studyjnej, to mogę jakieś inne przejściówki zastosować na sanki ? - skoro i tak nie mam potrzeby podnoszenia lampy ... A jeśli chcę skorzystać z wbudowanej lampy i lampy studyjnej jednocześnie, to jak wówczas korpus będzie sterował wbudowaną lampą ? Po prostu szybciej ją zgasi uznając, że film dostał dostatecznie dużo światła ?

Z góry dziekuję za wszystkie podpowiedzi. Pozdrawiam!
 
GrzegorzQ
Ogólnie polecam jednak czytanie manuali w języku oryginalniejszym niz polski
http://www.pentaximaging.com/files/manual/ZX-L.pdf

F7 - ustawiasz tryb focusowania dla "action mode" czyli dla trybu sportowego i tylko trybu sportowego

F5 - ustalasz tryb pomiaru ale tylko dla pomiaru dokonywanego podczas wciskania przycisku "AE-L" , czyli jak chcesz mieć możliwość punktowego pomiaru to:
ustawiasz F5 - 1
celujesz
naciskasz AE-L (blokada ekspozycji)
(opcjonalnie możesz przekadrować - masz na to 20 sek)
i cykasz zdjęcie

w ten zgrabny sposób możesz zrobić zdjęcie kontrastowej sceny, gdzie punkt prawidłowej ekspozycji znajduje się np w rogu kadru
 
grzecho  Dołączył: 19 Lut 2007
Witam ponownie!

GrzegorzQ napisał/a:
Ogólnie polecam jednak czytanie manuali w języku oryginalniejszym niz polski


Tu masz świętą rację. Mam polską instrukcję do MZ-6 i dość pokrętnie piszą o funkcjach aparatu. Odniosłem wrażenie, jak by nie tłumaczył tego fotograf, a jakiś translator :)

Dzięki za rozjaśnienie kwestii. Pozdrawiam!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach