Arti  Dołączył: 20 Kwi 2006
DrEwNiAK napisał/a:
Chciałem: 50x30x30- lecz przednia szyba profilowana.

Odpuść profile. Nic nie wnoszą, mniej wody, zniekształecenia, trudniej przykryć.
k33l napisał/a:
Być bardzo hojnym i przeznaczyć go dla Bojownika Syjamskiego.

Roślinne z bojownikami... ciągle mi chodzi p głowie...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Zbrojniki też należą do czyścicieli. Co do ślimaków to częściej czytałem, że są raczej niezalecane gdyż dla wielu rybich pasożytów są nosicielem.
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Rybki mają to coś w sobie :D
Oczywiście pytanie jaka filtracja do tego oraz oświetlenie, z filtrów to albo mały kubełek albo kaskada, przy takim akwarium nie ma co upychać sprzętów w środku. Z oświetlenia to 25W będzie dobre przy mniej wymagających roślinach i nie pozwoli na szybki rozrost glonów.
Ampularii nie polecam do takiego małego zbiornika, ślimak jest pokaźnych rozmiarów, u mnie mam dwa o średnicy 5cm i trzy coś ok 3cm, przy 50l mogą go optycznie zmniejszać. Najlepszym wyborem będą małe rybki oraz rośliny z małymi listami które sprawią wrażenie większej przestrzeni.

 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Ja się właśnie przymierzam do odpalenia zbiornika. niestety, bez przemeblowania gruntownego mieści mi się tylko około 100l. Mało :-(

A co do zbiornika 50l to (oprócz polecanych już kakadu i ramirez) może barwniaki czerwonobrzuche (Pelvicachromis Pulcher)? W bardzo podobnym zbiorniku bez problemu udało mi się je rozmnożyć.
Do tego jakieś przydatki glonojadowo-kiryskowe.

Przelicznikiem centymetrów ryby na litry nigdy się za bardzo nie przejmowałem. Ważne, żeby regularnie wymieniać wodę i dbać o filtrację (ruch wody).
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Cytat
Przelicznikiem centymetrów ryby na litry nigdy się za bardzo nie przejmowałem. Ważne, żeby regularnie wymieniać wodę i dbać o filtrację (ruch wody).

no ale niektóre ryby potrzebują miejsca żeby się "rozpędzić" ;-)

plwk napisał/a:
Co do ślimaków to częściej czytałem, że są raczej niezalecane gdyż dla wielu rybich pasożytów są nosicielem.

nie wiedziałem
ale nigdy nie miałem przez ślimaki problemów
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
Cytat
nie wiedziałem
ale nigdy nie miałem przez ślimaki problemów

strasznie się mnożą te niechciane na co najlepszą receptą są niektóre gatunki ryb ja odkąd miałem pielęgnice malawijskie to ślimaka na oczy nie widziałem :mrgreen:
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
joker333 napisał/a:
strasznie się mnożą

dlatego ostrzegałem o nich

ja musiałem raz na jakiś czas dosłownie "odsiewać" akwarium

a kupiłem raz w życiu 2 ślimaki :-D
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Jeden problem, że akwarium stało by pół metra od głowy podczas snu. Dlatego zastanawiałem się nad filtrem kubełkowym i wyciszeniem jakimś styropianem, matami szuflad (odpowiednio wyciągnięte) pod akwarium.

[ Dodano: 2010-04-21, 13:17 ]
Ślimakiem na ślimaka!
 

szpajchel  Dołączył: 20 Kwi 2006
Kilo świderków oddam w dobre ręce. :-P
Może drobniczki?
 
kierdel  Dołączył: 20 Lip 2007
DrEwNiAK, przepraszam ze sie czepiam, ale czy przypadkiem twoja oferta w stopce o kupnie FA 35/2 nie lamie punktu regulaminu?
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Chętnie bym przyjął ten kilogram :D
A co do ślimaków to jest taki jak Hellena czy jakoś podobnie co lubi inne ślimaki.

Edyta:
kierdel takie sprawy możesz przez pw załatwić.
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
DrEwNiAK napisał/a:
Jeden problem, że akwarium stało by pół metra od głowy podczas snu. Dlatego zastanawiałem się nad filtrem kubełkowym


Niekoniecznie. Dobry filtr wewnętrzny nie wydaje słyszalnego dźwięku, o ile tylko nie każesz mu zasysać powietrza przez rurkę. A to napowietrzanie "bąbelkami" (czy to przez filtr, czy przez kostkę i brzęczyk) to pic. Nie bąbelki napowietrzają wodę a ruch tejże. Czyli jeżeli zapewnisz ruch wody w akwarium to będzie git.
A filtr kubełkowy potrafi hałasować - czasem zassie powietrza, czasem chlapie wylewka.
No i sam silnik potrafi wywoływać wibracje (jest mocniejszy niż w filtrze wewnętrznym) a stawianie na styropianie nie do końca to eliminuje (ćwiczyłem to).
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Dobry kubełek nie jest zły, zależy co kto lubi. U mnie kubełek hałasuje na poziomie dysku z komputera, słyszalny jest tylko w nocy ale idzie się przyzwyczaić. Wylot można rozwiązać deszczownią zatopioną w wodzie a jak zassie powietrze to odpowietrzyć albo sam sobie odpowietrzy. Z cichych to Tetry podobno, ale tylko z opinii na forum to wiem.
 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
No właśnie z kubełkami w przerybionym akwa to zawsze problem miałem.
Albo trzeba często czyścić bo się zamula (a kubełek czyści się dłużej niż wewnętrzny...)
albo trzeba taki z mocnym silnikiem. A to w szkle 50l nie ma sensu bo i koszt podnosi
i rośliny z dna wyrywa :evilsmile:
 
amico  Dołączył: 22 Mar 2010
Witam! Bardzo lubię wpatrywać się w akwarium i cieszę że na forum jest więcej osób zajmujących się tym hobby. Dziś wieczorem urządzałem właśnie na nowo "stare" akwarium i postanowiłem podzielić się zdjęciami jego wcześniejszych aranżacji...






Teraz, w nowej odsłonie akwarium, również będzie zielono ale chciałbym aby było nieco bardziej dziko.

Z małych rybek bardzo lubię neony simulansy - szczególnie pięknie wyglądają w dużej ławicy. Na powyższych zdjęciach są zwinniki jarzeńce - również sympatyczne nieduże ryby.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Szkoda, że nie miałeś jakiegoś jaśniejszego tła, żeby rozjaśnić górę. Oprócz tego wykadrowałbym instalacje wewnętrzne.
 

er_es  Dołączył: 27 Maj 2009
amico, bardzo fajny baniak. Też kiedyś zrobię sobie zbiornik w stylu Amano bo dziką Amerykę Południową już miałem. Przez ostatnie sześć lat miałem akwarium morskie, rafowe - zlikwidowałem dwa miesiące temu. Jak czas pozwoli to wrócę do akwarystyki.
IMHO tło jest takie jak trzeba - przez 6 lat patrzyłem na niebieskie i mam dość :) - wcześniej miałem czarne.
Fotka jest chyba zrobiona zgodnie z zasadami tego typu zbiorników a instalacji CO2 i cyrkulacji usunąć się nie da w prosty sposób. Może tylko jakiś korzonek bym dołożył.
Napisz coś więcej - wymiary, światło, podłoże...
 
amico  Dołączył: 22 Mar 2010
Plwk, tylna szyba była pomalowana na czarno, a zdjęcie robiłem na działającym akwarium, nic z niego nie wyciągałem - ale zgadzam się że do zdjęcia warto byłoby te rurki powyciągać.

Er_es, dzięki. To co robi Takashi Amano to dla mnie niedościgły wzór. Tą aranżację ze zdjęć miałem przez ponad 2 lata - po roku zmieniłem tylko korzeń na kamień. Wymiary 90x40x40, oświetlenie 2x39W, CO2 z butli, podłoże to jakaś mieszanka żwirków - bez nawozów (kilka razy dodałem kulki do podłoża), co jakiś czas dodawałem do wody jakieś nawozy mikro i makro. Kilka razy próbowałem dodać coś dodać - kamień, korzeń - ale nie podobało mi się i usuwałem.
 

er_es  Dołączył: 27 Maj 2009
Polecam oklejanie tylnej szyby folią samoprzylepną. Jest łatwiejsza do usunięcia i występuje w wielu kolorach.
Trzymałeś jakieś bezkręgowce (krewetki, ślimaki)?
W słonej wodzie bardzo fajna jest wielka bioróżnorodność czego brakuje mi w słodkiej. Z drugiej strony gdybym teraz zakładał zbiornik słodkowodny to chyba bym poszedł twoją drogą - akwa... ascetyczne :)
Tylko, że chyba nie wytrzymałbym długo i zacząłbym kombinować.
 

ggdh  Dołączył: 06 Sty 2008
Fajne, jeden z mniej skomplikowanych stylow iwagumi. Me like it :) jak juz osiade na swoim to wlasnie klasyczne iwagumi u mnie zagosci. Patrzylem na typowe ceny Lily Pipes w Polsce i to jest gorzej niz z cenami obiektywow Pentaxa :evil:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach