PK  Dołączył: 24 Maj 2008
JackDeJack, święte słowa :-B
Mam f/1.7 i już myślę jakby wyglądało f/1.2 w podobnych warunkach. Mogliby zrobić takiego DA* 31/1.0 WR (jakby nie było na co zbierać... )
 

makak  Dołączył: 31 Sie 2008
Uff... przeczytałem cały wątek bo zaciekawił mnie update do K200D. Pokusa aktualizowania softu okazała się zbyt duża i zrobiłem to 8-) . Wcześniej jednak postanowiłem zrobić mini "test" K200D odnośnie pracy AF "przed" i "po" aktualizacji.
Do testu użyłem obiektywu kitowego 18-55 II. Ustawiony na 40mm. Testowałem w świetle dziennym, ok godziny 14 na obiektach znajdujących się na podwórku (w zasadzie blok naprzeciwko). Po każdym wyostrzeniu przekręcałem pierścień AF palcem o ok. 1/8 obrotu aby mógł ponownie wyostrzyć.
Całość prób nagrywałem na dyktafonie. Zrobiłem dwie serie po kilkanaście wyostrzeń przed i po aktualizacji. Ścieżkę dźwiękową otworzyłem graficznie w Audacity i zmierzyłem dokładnie czas ustawiania ostrości (tj. od momentu włączenia silnika AF do piknięcia potwierdzającego nastawienie).
Dane zestawiłem w tym wykresie:


Niebieska linia to szybkość na firmware 1.0, natomiast pomarańczowa odpowiada próbom na firmware 1.1.
Szybkość AF nie uległa w sumie zmianie. Wyraźnie jednak widać, że po aktualizacji praca AF jest bardziej przewidywalna, nie gubi się tak często jak na wersji 1.0, jest pewniejszy.
Nie wiem na ile wiarygodnie można traktować to zestawienie (ilość prób nie jest duża) ale moim zdaniem coś jest na rzeczy z tą poprawą AF w K200D. ;-)
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
makak, brawo za chęci :) i test
 

renko  Dołączył: 25 Maj 2008
makak, niektórym to się jednak nudzi :-P Czyżby nauka do sesji? :mrgreen:
 

Pinus_  Dołączył: 08 Lut 2009
Po aktualizacji mojego K200D subiektywne odczucia sa takie, ze nie widac roznicy w jakosci dzialania puszki.
Mam drobniutki problem z obiektywem 17-70 gdzie w zakresach 60-70 ostrzy wyraznie wolniej i ze sklonnoscia do doastrzania (zarowno przed aktualizacja jak i po). Mialem cicha nadzieje, ze po bedzie ostrzylo tak samo w calym zakresie. Widac mam jakis nie calkiem ten tego ten obiektyw, choc sptkalem sie z opinia, ze u zoomow na koncach zakresow ogniskowych moga byc wyczuwalne pogorszenia przy pracy AF. Z FA 50/1,7 ostrzy jak ostrzyl, szybko precyzyjnie i praktycznie bez sklonnosci do doostrzania.
Sam proces aktualizacji oczywiscie banalnie prosty i bezproblemowy.
Reasumujac, nie zaluje ze zrobilem te pol kroku do przodu.
 

makak  Dołączył: 31 Sie 2008
renko, ja już po obronie, niedługo rok trzaśnie jak dyplom się w szufladzie kurzy, wychodzi ze mnie tęsknota za studiami :mrgreen:

A propos aktualizacji softu w K200D. Zauważyłem jeszcze jedną fajną rzecz... Praca automatu! Mój egzemplarz chronicznie mi niedoświetlał, naprawde niewielki odsetek scen był naświetlony poprawnie bez korekcji. Najczęściej tuż po włączeniu ustawiałem korektę EV na +0.3 lub +0.7 aby było ok.
Dzisiaj wziąłem aparat na spacer i naświetlał mi kapitalnie bez żadnej korekcji! Obojętne czy to scena ciemna czy jasna - pomiar wielosegmentowy doskonale dopasowywał prędkość migawki (focę na AV). Sprawdzałem histogram i w przeciwieństwie do poprzednich doświadczeń teraz wykres kończy się blisko prawej strony (prześwietleń nie zanotowałem).
No bomba... tak precyzyjny pomiar światła niesamowicie poprawił komofort pracy. :-B
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
o prosze, nawet jest ktos ze szczecina z k200d :)
 

renko  Dołączył: 25 Maj 2008
makak napisał/a:
renko, ja już po obronie, niedługo rok trzaśnie jak dyplom się w szufladzie kurzy, wychodzi ze mnie tęsknota za studiami :mrgreen:


Na to wygląda, bo zabawy masz zupełnie studenckie- byle dalej od nauki do sesji :mrgreen:
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
W K10D AF śmiga jak śmigał, nic się w tej materii nie zmieniło. Ale po wgraniu nowego firmware zaczął wariować mi pomiar światła.
Przykładowe zdjęcie:

Żeby osiągnąć taki efekt (bez przepaleń) musiałem zjechać z korekcją aż o -2EV! A przecież scena nie jest jakoś szczególnie kontrastowa. Sprawdziłem styki na body i obiektywie, bracketing też nie był włączony, pomiar - CW. Wcześniej nie miałem takich numerów.
 

makak  Dołączył: 31 Sie 2008
W moim K200D po dalszych kilkudziesięciu zdjęciach nadal potwierdzam, że pomiar światła na nowym firmware działa znakomicie. Aż micha się cieszy jak ogląda się histogram :-P

[ Dodano: 2010-06-04, 10:15 ]
A i zauważyłem, że zjawisko FF na Tamronie 70-300 praktycznie nie występuje, podczas gdy wcześniej rzadko trafiał idealnie w punkt blisko długiego końca.

Także ja jestem bardzo zadowolony z odświeżenia K200D.
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
michal5150 napisał/a:
Żeby osiągnąć taki efekt (bez przepaleń) musiałem zjechać z korekcją aż o -2EV! A przecież scena nie jest jakoś szczególnie kontrastowa.

Nie jest kontrastowa, ale dosyć ciemna jak mniemam. No i puszka podciąga ekspozycję za bardzo, żeby było jak jej się wydaje ok.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Nie wydaje mi się. Poniżej mam -1EV. Gdyby było na 0, czyli mniej więcej tak jak automatyce wydawałoby się że jest OK, to byłaby prawie biała plama.

Dodam że dookoła las i skały, niebo zasłonięte drzewami, tafla wody w 90% pokryta zielonym nalotem.
 

majpitek  Dołączył: 14 Gru 2008
do: makak
Witam@
Czy mógłbyś podrzucić linka do upgrade'u softa w k200d, bo coś nie mogę trafić?
Dziękuję@
p.s. znalazłem na stronie pentaxa, ale jest też informacja:
Cytat
Changes to V1.01
•The following content have been improved in Version 1.01.
Improved stability of recording image for some SDHC Memory card

czyli zmiana dotyczy "tylko" stabilności zapisu na niektórych kartach SDHC.....
więc skąd Wasze obserwacje na temat pracy AF, zmian na korzyść w FF/BF itp???
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
majpitek,
Cytat
więc skąd Wasze obserwacje na temat pracy AF, zmian na korzyść w FF/BF
z tego samego miejsca co poprawienie AFu k10d albo podświadomie widzimy polepszenie albo ono faktycznie jest :)

w obydu przypadkach polepsza nasze samopoczucie, więc działa :mrgreen:
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
michal5150 napisał/a:
Poniżej mam -1EV. Gdyby było na 0, czyli mniej więcej tak jak automatyce wydawałoby się że jest OK, to byłaby prawie biała plama.
Z innymi obiektywami też się tak dzieje? U mnie po wgraniu 1.31 nic się nie zmieniło z pomiarem światła i raczej ma tendencje do niedoświetlania niż odwrotnie.
 

makak  Dołączył: 31 Sie 2008
majpitek, znam swoją puszkę bardzo dobrze, zanim dokonałem upgrade'u nastukałem nią ponad 15000 zdjęć. Znałem bardzo dobrze charakterystykę pracy AF na używanych przeze mnie obiektywach. Poza tym sceptycznie podchodziłem do rzekomej poprawy AF w K200D na nowym firmware. Z tego tez powodu pokusiłem się o mini porównanie "naukowe" i jakby nie było coś tam z niego wychodzi (warunki testowania identyczne pod względem obiektów, światła, baterii).
Sam również wyraźnie odczulem szybsze i pewniejsze kończenie pracy AF (mniej mielenia i doostrzania, rzadziej się gubi) oraz zdecydowanie precyzyjniejszy pomiar EV, który w końcu działa jak należy.
Może programiści Pentaksa przemycili dodatkowo jakieś drobne korekty. ;-)
 

majpitek  Dołączył: 14 Gru 2008
makak No to podrzuć linka :-) , może się skuszę...
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
janek_wu napisał/a:
michal5150 napisał/a:
Poniżej mam -1EV. Gdyby było na 0, czyli mniej więcej tak jak automatyce wydawałoby się że jest OK, to byłaby prawie biała plama.
Z innymi obiektywami też się tak dzieje? U mnie po wgraniu 1.31 nic się nie zmieniło z pomiarem światła i raczej ma tendencje do niedoświetlania niż odwrotnie.

Sprawdziłem, przepala z obiektywami FA (każdym, który mam), z kitem jest ok.

DA 18-55
FA 24-90
FA 28-105
FA 50

 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
Niestety nie mam ani jednego FA. Może ktoś sprawdzi jak się u niego zachowuje pomiar światła w układzie obiektyw FA + K10D z softem 1.31?
 

makak  Dołączył: 31 Sie 2008

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach