mrjinks  Dołączył: 13 Mar 2010
Co warty VIVITAR MC 70-210mm 1:4.5?
Witam,

Fuksem wygrałem licytacje z obiektywem VIVITAR MC 70-210mm 1:4.5,
zależało mi na tanim teleobiektywie do kompletu(mam już kita, do makro używam heliosa z pierścieniami). Nie mogę za wiele znaleźć o tym obiektywie. Niby ma stałe światło 4,5? Ile takie coś wg Was może być warte? A może znajdę tu sprzedawce w/w obiektywu z allegro?;)
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Można wiedzieć za ile? Również przymierzam się do zakupu podobnego taniego zooma i rozważałem takiego Vivitara albo Tokine SD 70-210 4,5-5,6.
 

mrjinks  Dołączył: 13 Mar 2010
70zł+20zł wysyłka? Chyba to raczej niewiele więcej warte?
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Szukając przez google trudno znaleźć jakieś informacje o tym szkle. Na pentaxforums.org również nie mają.
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
mrjinks napisał/a:
VIVITAR MC 70-210mm 1:4.5,
jest to klon innej firmy. I tam szukać.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Cała seria Sigma , Vivitar , Tokina , Cosina były robione właśnie w takim układzie soczewek . Jedynie justowanie zmieniało się . Można było justować tak aby obiektyw miał sporą rozdzielczość na początku skali a kulał na końcu i odwrotnie . Testy na photozone w wersji AF możnaby sprawdzić , nie patrzyłem czy go mają . Jednak pamiętam że sigma 70-210 była uzupełnieniem 28-70 sigmy . Ten ostatni okazał się tak dobry że konstrukcję i nadzór nad produkcją przejęła Leica i produkcja szła pod tym logiem . Ale to był początek lat 90tych czy nawet 90 rok . Teraz konstrukcje są już współcześniejsze . Choć patrząc na 55-20 Pentaxa czy Nikona możnaby odnieść wrażenie że konstruktorzy podążaja z duchem czasu i modą tworząc kosmiczne winietowanie

[ Dodano: 2010-04-23, 08:06 ]
55-200 naturalnie nie 55-20 sorki
 

mrjinks  Dołączył: 13 Mar 2010
Nie rozumiem do końca, czyli w teorii takie szkło powinno być okej jeżeli jest w dobrym stanie?;)
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
OK. albo ostry na 70 mm i mydło na 210. albo odwrotnie :lol:
 

mrjinks  Dołączył: 13 Mar 2010
i wszystko jasne;). Może trafię w loterii ostrość przy 210;):]

[ Dodano: 2010-05-01, 19:13 ]
Dla zainteresowanych kupnem takiego obiektywu wrzucam kilka sampli. Zdjęcia robione w obiektywowym trybie makro, przysłona różnie 4,5-11, ISO 200-400. Niektóre mogą być ciut za ciemne?;)










 
Aquarius69  Dołączył: 16 Lis 2009
k33l napisał/a:
Można wiedzieć za ile? Również przymierzam się do zakupu podobnego taniego zooma i rozważałem takiego Vivitara albo Tokine SD 70-210 4,5-5,6.


Vivitar 70-210 4.5-5.6 a 70-210 4.5 to inne konstrukcje (inna jakość).

Jak ktoś ma ochotę na manualnego Vivitara to na eBayu jest aukcja Vivitara Series 1 70-210 2.8-4.0 z optyką od Komine. Jest to droższe szkło, ale podobno dużo, dużo lepsze (no i jest to wersja na PK-A), jak to się mówi szkło legenda. Sam się przymierzałem, ale już mam Soligora.
 

tomekl  Dołączył: 25 Maj 2006
ja sobie właściwie chwaliłem tego vivtara w porównaniu z tanimi produktami klasy 40-210/4-5.6. Oczywiście poza pracą pod światło i wagą, która zniechęcała. A i jeszcze miałem wersję z dłuższą osłoną popychacza przesłony - musiałm spiłować kołnierz by wszystko działało jak trzeba przy nowszych korpusach
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
trochę odkopię:
pawel1967 napisał/a:
Można było justować tak aby obiektyw miał sporą rozdzielczość na początku skali a kulał na końcu i odwrotnie

jak przeprowadzić to justowanie? da się w domowych warunkach? kupiłem za bezcen cosine 70-210 4.5-5.6, poskładałem poprawnie (ktoś ją czyścił i nie umiał poskładać) i wyregulowałem nieskończoność. Niestety pierwsze testy pokazały że jest mydlany przy duższych ogniskowych nawet gdy przymykam ogniskową.
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
pyciar napisał/a:
poskładałem poprawnie


Dla mnie takie coś jest niemożliwe do ogarnięcia ;-)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
mam smykałkę do mechaniki, tochę sprzętu i umiejętności. kiedyś musiałem rozkręcić vivitara 28-210 bo odkreciła się wewnątrz śrubka i blokowała palec przesłony - przy okazji wyczyściłem szkła z pyłków. reanimowałem też kilak innych szkieł. co do justowania to niebardzo wiem w którym miejscu należy "pokręcić". narazie znalazłem gdzie ustawia się "nieskończoność" - jeszcze muszę ciut dostroić ale ostatnio nie ma odpowiedniej pogody - nie widać horyzontu.
mam jeszcze jedno pytanie do tych co mają podobne szkła - jeśli dla 70mm ustawię ostrość to po przestawieniu na 210mm muszę przeostrzyć :-/ w vivitarze raz ustawiona ostrość "pasuje" w całym zakresie ostrości - na tej zasadzie ustawiałem ostrość na oko w portretach - zawsze była trafiona
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
pyciar napisał/a:
jeśli dla 70mm ustawię ostrość to po przestawieniu na 210mm muszę przeostrzyć

W większości zoomów tak.
 
mlun  Dołączył: 29 Sie 2011
Pentax Vivitar 28-210mm 1:3.5-5.6 MC Macro Zoom a co o tym możecie powiedzieć?
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
mlun, jeśli jakość optyczna nie odbiega od wersji dla minolty to bardzo fajny uniwersalny zoom do analoga. niestety taki zakres ogniskowych na czymś musi się gdzieś odbić - ciężki, beczka/poduszka na skrajach, ostry dopiero po przymknięciu przesłony, ciemnawy, ciężki mimo zastosowania wielu plastików, pojawiają się luzy na tubusie (bo ciężki ;-) ). na cyfrze moze nie wyrabiać z ostrością (to akurat zgaduję bo nie miałem go z mocowaniem do cyfry). macro ma takie "na niby" - działa tylko na 210mm daje skalę 1:4 o ile pamietam i bardziej bym to nazwał "close focus" niż macro. wady nadrabia uniwersalnością - od szerokiego kąta po spore tele, wygodna obsługa (pompka ma ta zaletę że nie szukasz pierścieni. w dodatku to szkło po przeogniskowaniu zachowuje ostrość a to nie zawsze jest regułą). Optycznie nie powinien odbiegać od duetu 28-70 i 70-210 a będzie lżejszy i bez żonglowania.
 
mlun  Dołączył: 29 Sie 2011
Mhm dzięki za nakreślenie sprawy. Tak w sumie to na takim zakresie mi aż tak bardzo nie zależy. Może być i 70-210(mam na oku Tokine SD) i tak na razie gdybam.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
TU poczytasz i pooglądasz a TU pooglądasz jeszcze trochę :) na moim plfoto też są jakieś 2-3 sample
 
Jacaw  Dołączył: 30 Kwi 2016
Pozwolę sobie nieco odświeżyć temat, gdyż planuję zakup jakiegoś obiektywu 70-210mm z ręcznym ostrzeniem i widziałem już kilka aukcji, gdzie oferowany był: Vivitar 70-210mm 1:4.5 MC Macro Focusing Zoom.

I tu mam pewną wątpliwość, czy ten obiektyw będzie współpracował z K-50, moje wątpliwości wynikają z tego, że na stronie "Pentax Forum" znalazłem taką informację: "It can be found in PKA mount, but the aperture lever shield must be trimed or removed (2 screws to remove it) to fit DSLRs.".
Wprawdzie mój angielski jest słaby, ale jeśli dobrze rozumiem ten zapis, to przy DSLR należy dokonać modyfikacji pierścienia przysłony, czy faktycznie takie kombinacje są tu konieczne ?

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach