m  Dołączył: 16 Lis 2010
wymiana gąbki pod lustro w ME Super
witam wszystkich.

zakupiłem niedawno Pentax'a ME Super. po zdjęciu obiektywu okazało się, że amortyzacja lustra zamieniła się w smołę, tak więc zabrałem się za jej wymianę. usuwanie resztek starej gąbki nie było przyjemnym zajęciem; w dodatku, używając acetonu, uszkodziłem matówkę (nie wiedziałem, że to plastik) :-( ...

chcąc uniknąc dalszych potencjalnych zniszczeń, nową gąbkę przykleiłem w dwóch kawałkach, po jednym z każdej strony tej śrubki, która wystaje z górnej ścianki. nad główką owej śrubki pozostała niewielka szczelina, szeroka na jakieś 3mm. usiłowałem wypełnić ją małym kawałkiem gąbki, ale nie bardzo mi to wychodzi.

i tutaj mam pytanie: jak myślicie, czy taka szczelinka może w tym miejscu pozostać? czy przedostające się przez nią światło może znacząco wpłynąć na zdjęcia, analogicznie do światła wpadającego przez wizjer?


pozdrawiam,
Michał
 

piotrecius  Dołączył: 31 Gru 2006
Według mnie nie powinno to mieć znaczenia (jeśli już to znikome). Miałem kiedyś ME-Super SE (wersja z ukośnym klinem na matówce) i o ile dobrze pamiętam to on miał taką gąbkę dwuczęściową właśnie.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
W OM-ach jest tak fabrycznie.
 
m  Dołączył: 16 Lis 2010
dziękuję za odpowiedzi. niestety, czytam sobie teraz starsze wątki w tym temacie i wygląda na to, że czeka mnie powtórzenie całej operacji. do amortyzacji użyłem dość twardej podkładki pod mysz, co podobno może prowadzić do rozregulowania mechanizmu lustra. nie będę się przyznawał, czym tą podkładkę przykleiłem... :-|
 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
Ja też widziałem inne aparaty z dwoma kawałkami. To bez znaczenia. Ja do swojego ME użyłem kawałka karimaty... jest OK.
 

gezaj  Dołączył: 11 Mar 2008
m napisał/a:
nową gąbkę przykleiłem w dwóch kawałkach, po jednym z każdej strony tej śrubki, która wystaje z górnej ścianki.
wg mnie nie ma żadnego znaczenia. Mam tak w jednym ME Super i chyba PZ-1p (a w nim gąbka nie była wymieniana).
A swoją drogą do czego służy ta śrubka? do regulacji położenia matówki?
 

microbot  Dołączył: 15 Sie 2010
Niedawno przechodziłem operację wymiany gąbki w Super A - zanim do tego przystąpiłem czytałem dwa dni wszystkie możliwe wątki na ten temat a i tak usyfiłem sobie matówkę drobinami starej spleśniałej gąbki. Jako, że wyciągnięcie matówki nie należy do trudnych w Super A to ją wyczyściłem alkoholem cz.d.a i zamontowałem ponownie w korpusie.
Gąbkę kleiłem klejem Pattex do butów - jakaś pochodna butaprenu. Nie powinno się do tego używać kropelek wszelakich bo gąbka się topi.
Odpowiadając na Twoje pytania - gąbką raczej powinna być porowata aby lustro osiadało na niej miękko a nie waliło jak w bęben.
W ME Super wyciągnięcie matówki nie należy do łatwych więc polecałbym oddanie aparatu do serwisu.
Ta śrubka służy do regulacji kąta nachylenia matówki jeśli się nie mylę i w ME Super jest ona mocno wystająca więc gąbkę trzeba tak przykleić aby lustro nie waliło w śrubkę. Może być z dwóch kawałków byle o równej wysokości aby lustro równomiernie na niej osiadało.
To tyle wiedzy, którą posiadłem czytając wypowiedzi forumowych kolegów.
Polecam poszukać i przekopać się przez te wszystkie wątki dotyczące wymiany gąbek w różnych modelach Pentaxów, może to uchronić przed przykrymi konsekwencjami.
 
m  Dołączył: 16 Lis 2010
dokonałem dziś ponownej wymiany, przy okazji odkrywając tanie źródło dobrej, trwałej (mam nadzieję) gąbki - obicia do kierownicy roweru, takie z Reala, za 5 PLN. jedyna ich wada to kształt, który sprawia, że gąbkę dość trudno jest przyciąć. przydają się długie, ostre nożyczki. natomiast sama gąbka do amortyzacji i drobnych uszczelnień nadaje się wg mnie idealnie.
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
Czasami w urządzeniach na baterie jest gąbka do amortyzacji w miejscach na ogniwa, trafiłem kiedyś w dziesiątkę, bo nie dość, że gąbka była akuratna (grubość/konsystencja) to jeszcze miała fajny klej :)
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Kiedyś płyty główne gigabyte zabezpieczane były gąbką (w pudełku była). Po rozcięciu na pół gąbka była idealna pod lustro do pleniaków.
 
potokowiec  Dołączył: 28 Lut 2011
Witam
W moim program a jest też gąbka do wymiany. Jaka powinna być wysokość przyciętej gąbki? Bo jeśli chodzi o szerokośc to raczej widać po śladzie.
Pozdrawiam
 
Skywalker  Dołączył: 13 Lis 2010
Od około 1,5mm do 2,0mm zależy od sprężystości gąbki jakiej użyjesz.
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
potokowiec, w przekroju raczej kwadratowa.
 
potokowiec  Dołączył: 28 Lut 2011
OK. Dziękuje bardzo .Pozostaje mi jeszcze tylko znależć dobry materiał.
 
An_wrocławianka  Dołączyła: 25 Paź 2010
microbot napisał/a:

W ME Super wyciągnięcie matówki nie należy do łatwych więc polecałbym oddanie aparatu do serwisu.


Byłam dziś w serwisie, taka usługa kosztuje 100 zł. Za aparat zapłaciłam 120. Próbować metodą chałupniczą czy nie...wot dylemat...
 

Jimmy  Dołączył: 27 Lis 2007
An_wrocławianka napisał/a:
Byłam dziś w serwisie, taka usługa kosztuje 100 zł. Za aparat zapłaciłam 120. Próbować metodą chałupniczą czy nie...wot dylemat...

Miałem podobny dylemat, z tym że dodatkowo padł mi światłomierz. Za naprawę i wymianę gąbki zapłaciłem coś około 150 PLNów, ale wyszedłem z założenia, że lepiej uzdatnić to co mam, niż kupować kolejny stary-nowy aparat, gdzie nie mam pewności czy zaraz nie będę miał tego samego problemu.
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
An_wrocławianka napisał/a:
Próbować metodą chałupniczą czy nie...wot dylemat...

Próbować, nietrudne to i nieskomplikowane :-D
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
An_wrocławianka, A co chcesz naprawiać coś, czy wyjmować matówkę ? ME-S'a samemu raczej w zakresie dostania się do matówki rozbierać nie zalecam. Operacja w wiekszości jest jednorazowa i nieodwracalna. :mrgreen: Do wyjęcia matówki trzeba rozebrać całą górę, zdemontować elektronikę (rozlutować przewody) i pryzmat. Niestety za taki zakres każdy serwis sobie zdrowo policzy. Masz jakąś usterkę, czy po prostu brudną matówkę ?

[ Dodano: 2011-07-07, 12:40 ]
yusuf napisał/a:
nietrudne to i nieskomplikowane
Dostanie się do matówki w ME-Sie ? :shock: To podeślę Ci parę sztuk do zrobienia? :-P
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
Dada napisał/a:
Dostanie się do matówki w ME-Sie ?

Cholibka, nie doczytałem, zrozumiałem, że chodzi o wymianę gąbki zgodnie z tematem, sorki :oops:

Do matówki rzeczywiście samemu będzie ciężko się dogrzebać
 
An_wrocławianka  Dołączyła: 25 Paź 2010
Dada napisał/a:
. Masz jakąś usterkę, czy po prostu brudną matówkę ?


Żle się wysłowiłam w poprzednim poście. Usterki nie ma, matówka też póki co ok. Chodziło o to, że pan w serwisie przyjrzał się aparatowi i stwierdził, że gąbkę przydałoby się wymienić bo niedługo zacznie się sypać i będą problemy. Więc póki co chodzi tylko o wymianę gąbki, ale ręce mi się trzęsą na samą myśl ;-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach