Culminar  Dołączył: 16 Cze 2006
Fosforoarsenek galu (GPA) - dlaczego znikł z rynku?
Niektóre korpusy analogowe Pentaxa, jak: ME Super, MX, ME-F, Super A - były wyposażone w element pomiarowy światła oparty na fosforoarsenku galu. Poza Pentaxami był on jeszcze zastosowany w Nikonie FM, czy Praktice B200 (na bagnet). Inne aparaty i obecnie produkowany sprzęt oparty jest na elemencie pomiarowym SBC, tj. na fotokomórce krzemowej. Dla przypomnienia stare i proste konstrukcje były oparte na CdS, tj. na fotokomórce z siarczkiem kadmu (Zenity 12xp i TTL, Praktici linii: MTL, PLC, VLC, Pentax K1000) lub na jeszcze starszych selenowych (Zenit 11 i E, Praktica LB). Ciekawi mnie dlaczego zrezygnowano z fotokomórek opartych na fosforoarsenku galu, mimo iż były one czulsze od fotokomórek krzemowych i miały w przeciwieństwie do tych ostatnich nie reagować na zmianę temperatury oraz na promieniowanie podczerwone?

Na forum nic w tym temacie nie znalazłem, podobnie jak w sieci.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Culminar napisał/a:
Ciekawi mnie dlaczego zrezygnowano z fotokomórek opartych na fosforoarsenku galu, mimo iż były one czulsze od fotokomórek krzemowych i miały w przeciwieństwie do tych ostatnich nie reagować na zmianę temperatury oraz na promieniowanie podczerwone?
Tańsze ? Temperaturę można skompensować stosownym układem, a podczerwień filtrem. A w cyfrówkach to chyba rolę elementu pomiarowego spełnia matryca.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Dada napisał/a:
A w cyfrówkach to chyba rolę elementu pomiarowego spełnia matryca.

Matryca ? Jakim sposobem mierzy, kiedy jest zakryta lustrem i migawką ? ;-)
Culminar, Dada Ci odpowiedział- kwestia ceny.

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Nie wszystkie cyfrówki są lustrzankami.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Dada, i tego mi brakowało. :-P ;-)
O światłomierzach w Pentaksach: szczątkowe dane: http://pentax.org.pl/wiki...-_terminologia. Resztę podpowie wikipedia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach