tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Porównanie 135-tek Pentax'a (M, K i Takumar Bayonet)
Hej,

miałem przez chwilę trzy 135-ki: SMC Pentax-M 135/3.5, SMC Pentax 135/3.5 i TAKUMAR BAYONET 135/2.5 więc pstryknąłem kilka fot dla porównania.
Mikro teścik jest tutaj
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
Oj Tomku na moje nieprawne oko to nie do końca trafiłeś z ostrością albo gałązki ruszały się na wietrze, bo u mnie Twój były Takumar sprawuje się świetnie. Zdjęcia są znacznie ostrzejsze od tych testowych.
Z gałązek to mam taką fotkę:
F2,5 1/1000, ISO100 K10D

crop z środka

F3,5 1/500, ISO100 K10D

crop z środka
 

DrEwNiAK  Dołączył: 29 Sty 2008
Mi się mój Takumar Bayonet podoba! Na 4 jest już ostro i nie ma takich aberracji.
 

k33l  Dołączył: 20 Lut 2010
Zastanawiałem się właśnie nad takim Takumarem albo właśnie Mką, test wyszedł bardzo źle dla Takumara ale widzę po zdjęciach schwefela że jest przyzwoicie i porównywalnie dla Mki.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
Takumar Bayonet 135 f/2.5 ma przede wszystkim obłędny bokeh

oprócz tego obłędne aberracje, ale to się da obejść

specjalnych problemów ostrością nie zaobserwowałem ;-) - ale robiłem tym obiektywem tylko jedną sesję - zdjęć samplowych do aukcji na allegro
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
k33l napisał/a:
widzę po zdjęciach schwefela że jest przyzwoicie i porównywalnie dla Mki
Żeby było śmieszniej to jest jedno i to samo szkło ;-)

Bokeh jest przecudny, ładniejszy ma tylko Pentacon 50/1.8 :evilsmile: To bardzo przyzwoite szkło. Trochę obawiałem się manualnego ostrzenia, bo dotąd miałem same szkła z AF i doostrzanie w nich to porażka a tu miłe zaskoczenie bo pierścień ma odpowiedni opór i precyzję.

 

ulro  Dołączył: 14 Lip 2009
Dzięki za test! Właśnie się rozglądam za jakąś manualną 135 ;) Ale chyba szukam dalej ;-) Raz już przegapiłem Tokinę 135/2.8, Sears pokonał mnie aberracjami, słyszałem sporo dobrego o Revuenonach, ale to już na m42. Z Twoich obiektywów,tomekz, M chyba najlepiej wypadł, choć może po prostu K dostał gorsze światło. Bayonet kusi światłem, ale jakością optyki jednak odstaje.
 

xneon  Dołączył: 11 Gru 2009
niedługo będę miał pierwsze skany z fuji pressa 800 z takumarem 135/2.5, przypomnę się.
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Ja miałem i b chwaliłem Auto Revuenona MC, zamieniłem na Pentaksa tylko ze względu na Af. Szkło bardzo tanie i b dobre. Jupiter 135 f3.5 też jest świetny i praktycznie nie ma aberracji. Co kto woli, ale generalnie muszę powiedzieć, że wszystkie 135 które widziłem świetnie sobie radziły :)

[ Dodano: 2010-05-02, 16:37 ]
Macie próbkę możliwości tego Revuenona. Zdjęcia z pierwszej Chabówki. Sprzedałem go za 120 zł.
1 i 2 na f2.8, ostatnie na f4



 

tomekz  Dołączył: 10 Kwi 2007
Dzięki za komentarze :-)

Co do samego testu i wyników poszczególnych obiektywów:

1. Pentax-K faktycznie dostał gorsze światło (akurat chmura słońce zasłoniła) - powinienem był poczekać aż znów wyjdzie słońce ale dzień był taki, że nie wiedziałem czy się doczekam.

2. Takumar to fajne szkło, nie mam co do tego wątpliwości. Z ostrością to też nie ma problemu. W tym teście jakoś uparcie trafiałem Takumarem dalej niż pozostałymi :roll: Ale to nie wpływa na ocenę ostrości - scena specjalnie była taka, żeby zawsze coś w ostrości było.
Wydaje mi się, że wrażenie gorszej ostrości Taka bierze się z braku powłok - nie było słońca prosto w szkło ale jednak scena była jasna i stąd chyba te rozmycia.


3. Co do aberracji to mi wyszło, że najgorsze ma Pentax-K - te zielenie...


Moim zdaniem najlepiej wypadła M-ka. A w domu został "K" :-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Ooooo, Fafniak miał jeszcze K10D i Sołtys z Pentaxem w ręku. :roll:
To były czasy! D700 jeszcze nie było na rynku. :evilsmile:
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Taaaaaaa, to było dawno. Nie było Nikona D700, ale był Canon 30D :-P :-B
Auto Revuenon 135 f2.8 [coby nie było ot ;)]
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
No, wiesz....! Trzeba było mi zrobić zdjęcie z Pentaxikiem. :->
 

mcgyver  Dołączył: 08 Lis 2006
Pentagram napisał/a:
z Pentaxikiem
Tego małego to dopiero na Roztoczu miałeś :evilsmile:
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
No to z dużym. :evilsmile:
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
schwefel,
przeginasz z tymi rozmiarami obrazkow nie moglem wejsc w ten temat caly weekend na wolnym necie :roll:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
schwefel, duże obrazki linkujemy, wstawiamy małe - najlepiej szerokie na 700 pikseli.
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
ja bardzo lubie takumara bayonet, jako ciekawostkę mogę wrzucić fotkę z najstarszej wersji
pentacona 135mm tej z pr3eselekcją i 15 blaszkami przesłony fotka na pełnej dziurze

 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
to podżuce bokeh z niedawno sprzedanego Takumara Bayonet 135 2.5 na pełnej dziurze
według mnie ostry juz od pelnego otworu za to aberruje otwarty potwornie w sprzyjających warunkach i pod światło kiepsko, trzeba nauczyc sie nim zdjęcia robić :-) Ale bokeh ma rewelacyjny
 

Roszpunka  Dołączył: 14 Paź 2009
Ten pentacon ma po prostu przepiękny bokeh. Bardzo taki impresjonistyczny. Najprędzej zdecydowałbym się na niego ;)

A kusi! Na alledrogo taka wersja pod M42 stoi za 170 złociszy...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach