Stich  Dołączył: 12 Sty 2007
WB w K100D i nie tylko
To jest wydzielony fragment z innego wątku, dlatego dziwny początek. Myślę, że czytając szybko można się zorientować o co chodzi.
pozdrawiam tref
___________________________________________________________________________


beagle2 napisał/a:
1. Auto WB nie dziala w pomieszczeniach ze sztucznym oswietleniem i zdjecia sa zoltawe.
Po ustawieniu WB recznie wszystko jest ok.


marucha napisał/a:
Ad. 1. - w przypadku takiego oświetlenia (a w zasadzie to zawsze) trzaskaj RAW'y, w końcu trzeba korzystać z dobrodziejstwa tego formatu (fakt - trzeba potem na kompie trochę się pobawić, ale już nieraz uratowało mi to d**ę :mrgreen:



Ponieważ jestem przed zakupem K100D,i będzie to moja pierwsza lustrzanka cyfrowa,trochę mnie zmartwiła ta przypadłość kasetki.Czy najnowsze poprawki Firmware rozwiązały może ten problem?

I nie rozumiem dlaczego trzaskanie w RAW-ach miało by tu coś zmienić,czy wtedy zdjęcia nie są żółtawe????

I załóżmy że mam taką sytuacje robie zdjęcia w domu podczas świąt,jest wieczór,w związku z tym mamy oczywiście sztuczne oświetlenie,i teraz przed każdym zdjęciem muszę ustawiać ręcznie WB????Czy mogę to zrobić raz i aparat to zapamięta???Bo zakładamy że zdjęcia będą robione w jednym pomieszczeniu gdzie warunki oświetleniowe będą takie same.Chodzi mi po prostu o to żeby w tym konkretnym przypadku nie ustawiać tych parametrów przed każdą fotką,i mieć dobre zdjęcia,a na pewno nie gorsze od kompaktu cioci :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 
mucias  Dołączył: 20 Lis 2006
Stich, Tak, jak raz ustawisz WB to póki nie zmienisz balansu to masz taki jak ustawisz. A RAW to czyste dane z matrycy. Po zgraniu zdjęcia zapisanego w RAWie można dowolnie zmienić balans bieli bez utraty jakości... Jeżeli się mylę to proszę o poprawę... :-D
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Stich, na po kolei:
1. Automatyczne WB jest ograniczone do zakresu 4000-8000K, podczas gdy swiatlo zarowe ma temperature pomiedzy 2500-3200K, a wiec jest ponizej zakresu. AWB ustawi w takich okolicznosciach temperature 4000K, czyli ciagle za wysoko i dlatego zdjecie wychodzi zolto. Wszystkie lustrzanki cyfrowe, niezaleznie od producenta maja te przypadlosc, chociaz sam nie rozumiem dlaczego.

2. robiac zdjecia w RAW uzyskujesz dodatkowe dane (4 dodatkowe bity dla kazdego koloru na kazdy pixel) ktore pozwalaja regulowac to i owo bez widocznej utraty jakosci. W tym m.in. balans bieli i ekspozycje, w niewielkim zakresie. Inaczej mowiac - RAW to odpowiednik kliszy, i mozna z nim robic z grubsza to co kiedys robilo sie w ciemni przygotowujac odbitke (mowi sie nawet o "wywolywaniu RAWow"). JPEG to odpowiednik odbitki - jakiekolwiek operacje zmieniajace kolor lub dynamike na nim przeprowadzisz, spowoduja one widoczna utrate jakosci.

3. ustawiasz recznie WB raz po wlaczeniu aparatu i robisz fotki. Po wylaczeniu aparat zapamieta albo i nie Twoje ustawienia, nie wiem jak to wyglada w kasetce (w kadyszce mozna wybrac jakie ustawienia aparat ma pamietac). Dopoki aparat jest wlaczony, nie musisz nic wiecej regulowac.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
I nie rozumiem dlaczego trzaskanie w RAW-ach miało by tu coś zmienić,czy wtedy zdjęcia nie są żółtawe????

Przy robieniu w RAW-ach balans bieli ustawiasz sobie jak chcesz PO zrzuceniu na kompa, ponieważ RAW to dane z matrycy BEZ obróbki, również bez jakiejkolwiej korekty WB. RAW to nie jest taki jpeg, tylko nieskompresowany, to zupełnie co innego :-) W RAW tylko Ci aparat zapamiętuje dla wygody, jaki był ustawiony WB w momencie robienia zdjęcia, ale nie wpływa to w najmniejszym stopniu na zapisane dane. Dlatego warto robić w rawach - żadna informacja nie jest tracona poprzez obróbkę w aparacie.
Cytat
teraz przed każdym zdjęciem muszę ustawiać ręcznie WB????

"Ręczne ustawienie" znaczy w tym wypadku wejście do menu (Fn i strzałka w lewo) i ustawienie na "żaróweczkę". Raz. A "ręczne" dlatego, że jest tam też opcja "auto", która "nie sięga" do zakresu żaróweczki. I nie jest to przypadłość kasetki, tylko w ogóle lustrzanek cyfrowych :-)

[ Dodano: 2007-02-19, 13:49 ]
Bronek napisał/a:
Po wylaczeniu aparat zapamieta albo i nie Twoje ustawienia, nie wiem jak to wyglada w kasetce (w kadyszce mozna wybrac jakie ustawienia aparat ma pamietac).

Zapamięta i też to sobie można ustawić, dokładnie jak w kadyszce.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
bEEf, o ile pamietam to w kasetce ustawienie WB wplywa na wartosci pikseli zapisane w RAWie. Troche to nietypowe rozwiazanie, fakt, i dlatego dla tego aparatu dobrze miec WB ustawione chociaz z grubsza OK, ale efekt jest taki ze skala dynamiczna RAWa jest optymalizowana pod ustawione WB. Mozesz nawet sztucznie rozszerzyc gamut RAWa ustawiajac WB nie pod kolor swiatla, a pod scene. Z drugiej strony, jezeli WB wybitnie nie pasuje (np. zdjecia w swietle slonecznym w ustawieniu dla swiatla zarowego) to skala dynamiczna i kolory moga ucierpiec niewazne jakbys krecil podczas wywolywania RAW.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Bronek, możesz podać źródło? Jeśli jest tak jak piszesz, to dynamiczne dostosowanie skali dynamicznej to tylko na plus dla kasetki w tym wypadku, błędne dopasowanie WB tylko sprawi, że ten "ekstra bonus" nie zadziała (w porównaniu z aparatami, które go nie mają). Tak czy inaczej, nie demonizowałbym - robisz w RAW-ach, jest dobrze :-)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Stich napisał/a:
I nie rozumiem dlaczego trzaskanie w RAW-ach miało by tu coś zmienić,czy wtedy zdjęcia nie są żółtawe????

I załóżmy że mam taką sytuacje robie zdjęcia w domu podczas świąt,jest wieczór,w związku z tym mamy oczywiście sztuczne oświetlenie,i teraz przed każdym zdjęciem muszę ustawiać ręcznie WB????Czy mogę to zrobić raz i aparat to zapamięta???Bo zakładamy że zdjęcia będą robione w jednym pomieszczeniu gdzie warunki oświetleniowe będą takie same.


Robiąc w RAWach bezproblemowo zmieniamy ustawienia balansu bieli z poziomu programu wywołującego.
Ustawiając ręcznie balans bieli mamy zachowane ustawienia do momentu aż je ponownie zmienimy.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
bEEf, poszukaj postow GordonBGood na http://forums.dpreview.co....asp?forum=1036 , gdzies z grudnia 2006 .
 
Stich  Dołączył: 12 Sty 2007
Dzięki za liczne odpowiedzi,teraz już mam jako takie pojęcie o WB.

Bo już się zmartwiłem że to poważna wada tego aparatu,wiem że to forum Pentaxa i nie powinienem tu zadawać takich pytań ale mam dylemat,czy wziąść K100D czy może Sony A100.

Mogę liczyć na wasze obiektywne zdanie na ten temat????Co przemawia za kupnem K100D???
A co nie.
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Jeszcze raz program,wgralem 1.02 nie wgrywałem 1.01 bo na stronie Pentaksa był tylko jeden ten 0.2,czy ten drugi ma w sobie pierwszy?
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
folab napisał/a:
czy ten drugi ma w sobie pierwszy?


Tak, bez obaw.
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Jednak soft 1,02 nie poprawił awb. Pstrykałem noworodka znajomych dziewięćdziesiąt trzy zdjęcia wszystko na RAW,przekonwertowanie jednego trwa u mnie trzydzieści cztery sekundy!Wolałbym takie fotki w jpg zrobić,ale różnie to wtedy wychodzi.Czy jest szansa że to poprawią?
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
A nie możesz ustawić WB "ręcznie"? Znaczy ta ostatnia opcja, co się białą ścianę pstryka?
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Eefkt takiego ustawienia jest fatalny,kolory w odcieniu żółto zielonym! Ustawiałem na różne odcienie bieli nic to nie daje i wątpię by szara karta coś poprawiła.
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
folab napisał/a:
Eefkt takiego ustawienia jest fatalny,kolory w odcieniu żółto zielonym! Ustawiałem na różne odcienie bieli nic to nie daje i wątpię by szara karta coś poprawiła.


:shock: :shock: :shock: :shock:
SZOK

A masz ustawiony na punktowe podczas pobierania wzorca?? Jak nie to w menu gdzieś to jest, ja nie mam takich przypadków... :roll:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
folab, w jakim świetle? W żarowym? To ustawiasz w menu "incandescent" (ikona z żarówką) i nie może być aż tak źle jak piszesz, wręcz niemożliwe. Trochę kiepsko, że wołanie rawów u Ciebie tyle trwa...

[ Dodano: 2007-02-21, 13:26 ]
Jak wrócę do domu postaram się zrobić parę fotek na różnych ustawieniach
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Folab: może światło było mieszane? Zresztą najlepiej byłoby, byś podrzucił gdzieś obrazek, by łatwiej było współnie ponarzekać.
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
bEEf napisał/a:
Jak wrócę do domu postaram się zrobić parę fotek na różnych ustawieniach

testo-maniak :) ale pozytywny :-B :-B :-B :-B :mrgreen:
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Na dworze za dnia.Jestem w pracy nie moge dzis pokazać,może jutro.
RAWy robie na programie pentaxa, mam wolny dysk ,procesor 1gb,ram 512 z przed czterech lat to wszystko, może jak dorzuce ramu to przyśpieszy.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Robiłem w świetle mieszanym z udziałem żarówek i świetlówek energooszczędnych, mocno paskudzących kolory i jeśli ustawić ręcznie WB to kolory pasują. Tak jak pisał TomiTom ustaw punktowe pobieranie wzorca to w "terenie" starczy jakiś biały spodeczek, serwetka itp. aby złapać w miarę poprawnie WB.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach