matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Ale w "terernie za dnia" to w ogóle nie powinno być problemu z WB. Przynajmniej jak się stosuje firmowe ustawienie predefiniowane. A tym bardziej "ręczne".
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Powiem więcej - w terenie za dnia to 'Auto' powinno być gites. Dziwna sprawa.
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
1 AWB

2 RęCZNY NA BIAłą KARTKE

3 RAW
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Nie wiem, jak u innych, ale u mnie wygląda to bardzo w porządku, jedynie "na kartkę" jakby przesycone. folab, sprawdź czy monitor masz dobrze ustawiony. Podrzucę wieczorem swoją fotkę, która ma u mnie dobre barwy (i na monitorze i na odbitce), to powiesz, co widzisz u siebie, ok?
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
ok.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
papier miewa dodatki rozjasniajace podnoszace widmo w okolicach granicy z ultrafioletem. Jezeli tak miala owa kartka, to aparat mogl odebrac wiecej swiatla po niebieskiej stronie widma, z czego wyniklo ze swiatlo jest zimniejsze (niz naprawde jest) i odpowiednie skorygowac (nieco zazolcajac zdjecie).

[ Dodano: 2007-02-22, 14:12 ]
acha, prosty test - przejsc sie w pochmurny dzien jeszcze raz w te okolice i sprawdzic czy tynk (budynek na prawej krawedzi zdjecia) jest rozowawy czy zoltawy. Jezeli jest jednak zoltawy tzn, ze balans bieli na kartke papieru zadzialal jednak dobrze, wbrew temu co sugeruje powyzej.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Bronek, eureka, dzięki, właśnie się zastanawiałem, dlaczego po wycelowaniu w kartkę od drukarki miałem złe kolory wczoraj! Te forum to kopalnia wiedzy, serio :-B

[ Dodano: 2007-02-22, 15:15 ]
Bronek, przyznasz jednak, że tak czy inaczej to co widać powyżej jest w miarę ok jeśli chodzi o wb (szczególnie mówię o pierwszym i trzecim zdjęciu)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
bEEf, a prosze bardzo :mrgreen: Ciekawostka, popularne dodatki rozjasniajace dzialaja na tej samej zasadzie co luminofor - zamieniaja swiatlo ultrafiletowe na widzialne, w efekcie w niebieskiej czesci widma papier moze "oddawac" wiecej widzialnego swiatla niz na niego pada. Stad wlasnie bierze sie efekt rozjasniajacy. Takie same dodatki bywaja dodawane do proszkow do prania (i dlatego ustawianie WB na biale czesci ubrania moze spowodowac podobny efekt).

[ Dodano: 2007-02-22, 14:20 ]
Jest OK. Zreszta nawet drugie wyglada OK, gdybym tylko wiedzial jaki jest naprawde kolor tego budynku po prawej :roll: Dlatego dobrze miec przy sobie jakis sprawdzony wzorzec bieli/szarosci. Ja uzywam whibal :mrgreen:

[ Dodano: 2007-02-22, 14:24 ]
acha, co do zdjecia 3 to efekt kolorystyczny bardzo zalezy od kalibracji "wywolywarki". Jezeli to jest PPL albo Silkypix to mozna tym kolorom zaufac, ale jezeli to jest np. ACR albo co innego, to niekoniecznie sa to te same kolory jakie zostaly "zarejestrowane przez matryce" (cudzyslow wiadomo dlaczego - Bayer, demozaikowanie itd.). To ograniczenie nie dotyczy plikow RAW w formacie DNG (z kadyszki), bo one maja wbudowane informacje o kalibracji aparatu. A wiec kolory z kazdej "wywolywarki" uwzgledniajacej te dane kalibracji powinny byc niemal identyczne z PPL i Silkypix, modulo roznice w demozaikowaniu.
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
RAW konwertowalem na programie pentaxa,najbliżej kolorystycznie jest to z raw.Na białą katke zawsze wychodzi mi dominanata żółta.
U mnie raw wywołuje się trzydzieści cztery sekundy, na kompie w pracy siedemnaście,czy inne programy działają szybciej,czy że dłużej to lepieiej?
k 100 dostał złe oceny za ręczny balans bieli,może to poprawią.
Gdzie można kupić wzorzec szarości ?
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
ja swoj kupilem przez internet w whilbal.com , ale slyszalem ze w Polsce mozna kupic inny, znacznie tanszy i tez dobry. Tylko nie pamietam zadnych konkretow - pogoogluj albo spytaj na innym forym (moze lightroom?). W ogole, caly ten pod-watek najbardziej sie nadaje do lightroomu - moze tam powtorzysz swoje pytania z ostatniego postu?
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
zaraz podzielę ten wątek, co Wy na to ? :]

[ Dodano: 2007-02-22, 16:20 ]
juz podzielony
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
Bronek napisał/a:
Wszystkie lustrzanki cyfrowe, niezaleznie od producenta maja te przypadlosc, chociaz sam nie rozumiem dlaczego.

Też tego nie rozumiem. Dlaczego trzeba sobie ustawiać ręcznie balans dla bardzo często spotykanego oświetlenia żarowego??? To jakiś feler. Czy lustra z najwyższej półki też to mają? Co gorsza tak zwane low end, czy lustra dla początkujących ( w każdym razie mój K110D) nie będą sobie wtedy radzić ze zdjęciami w pomieszczeniach - to horror jakiś. Tylko czemu ludzie nie wyprzedają świerzo nabytych luster ???
:-P
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Obstawiam, że lustra mierzą sobie WB przed wykonaniem zdjęcia, za pomocą jakiegoś czujnika, i to jest jego fizyczne ograniczenie...
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
[ Dodano: 2007-02-22, 23:16 ]
Oświetlenie trudniejsze niż zwykłe żarowe, bo od żarówek energooszczędnych. Nie mam pojęcia jakie one mają temperaturę barwową, ale K110D nie dobrał dobrze żadnej z predefiniowanych o AWB nie wspominając. Może tryby dodatkowe, jak zdjęcia przy świecach ??? Spróbuję innym razem. Dla mnie istotne jest, że jak robię zdjęcia w pomieszczeniu po zmroku, to muszę ustawiać ręcznie WB.

Przykładowe zdjęcia:
Pentax K110D
[ Dodano: 2007-02-22, 23:18 ]


I Fuji s602Z (nowość 2002 {chyba} roku, więc staruszek):
[ Dodano: 2007-02-22, 23:18 ]


[ Dodano: 2007-02-22, 23:21 ]
No i Fuji ma 5 fps (do 40 i zapamiętuje ostatnie 5) w pełnej rozdzielczości i TIFF (17MB). Nie ma uniwersalnego aparatu :-/

[ Dodano: 2007-02-22, 23:24 ]
bEEf napisał/a:
Obstawiam, że lustra mierzą sobie WB przed wykonaniem zdjęcia, za pomocą jakiegoś czujnika, i to jest jego fizyczne ograniczenie...

Ograniczenie ograniczeniem, ale to żadne wytłumaczenie. gdyby jeszcze k100d miał 2 definiowane przez uzytkownika balansy bieli, to jeden bym na trwale przeznaczył dla światła żarowego.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
pawelek-79, ja rozumiem Twój ból, bo też bym chciał lepsze AWB "na wszelki wypadek", z tym, że w ogóle focenie w AWB to kiepski pomysł, więc nie jest to dla mnie aż taki problem chyba? Poza tym zawsze i wszędzie robię w rawach - nie widziałem jeszcze ani jednego jpga z mojej kasetki :-) Radzę Ci zapomnieć o jpg, no chyba, że na rodzinnych imprezach, gdy koniecznie chcesz wcisnąć te 1000zdjęć na kartę...

[ Dodano: 2007-02-22, 23:26 ]
Cytat
jeszcze k100d miał 2 definiowane przez uzytkownika balansy bieli, to jeden bym na trwale przeznaczył dla światła żarowego.

Nie rozumiem - k100d ma gotowe ustawienie dla światła żarowego w menu. Działa bardzo dobrze.
 

pawelek-79  Dołączył: 06 Wrz 2006
bEEf napisał/a:
Nie rozumiem - k100d ma gotowe ustawienie dla światła żarowego w menu. Działa bardzo dobrze.

No tak, to wszystko przez te :-B :-B :-B i późną porę.
A co do focenia w RAW, to najpierw muszę się nauczyć je wywoływać. Poza tym w większości przypadków jpg mi starcza, bo moje zdjęcia nie są artystyczne, a jedynie są zatrzymaniem chwili i utrwaleniem miejsc, z którymi mam miłe wspomnienia. Artyzm jakoś mi nie wychodzi, więc i tak robię knoty. :-P

[ Dodano: 2007-02-22, 23:33 ]
P.S.
AWB się myli, to prawda, ale czemu w lustrach nie jest w stanie dorównać temu AWB z hybryd? A może to pytanie w stylu - dlaczego nie mam podglądu na lcd w moim [Canon, Nikon, Pentax, Minolta, Sony, Olympus, Noname - wstawić dowolne].
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
pawelek-79, naucz się, opłaca się :-) W sumie to nic trudnego - wystarczy trochę treningu, by wiedzieć czym kręcić by uzyskać zamierzony efekt (Raw Challenge jest tu nieoceniony). Wiesz, z manualnych ustawień też można nie korzystać i dawać wszystko "na zielonym" - ale wtedy nic ze sprzętu nie wyciągniesz i szkoda kasy, która poszło na lustro. Ja wiem, że dużo nawet niezłych fotopstryków (z tego forum też) daje w jpg, ale tego nie kumam i wciąż będę wszystkim dawał radę - "rób w rawie" :-)

Cytat
Artyzm jakoś mi nie wychodzi, więc i tak robię knoty.

To chyba moich knotów nie widziałeś ;-) (no w sumie logiczne, skoro jeszcze nie zrobiłem galerii). Z artyzmem mam tyle wspólnego, co kozia d*** z teleskopem.

Cytat
a jedynie są zatrzymaniem chwili i utrwaleniem miejsc, z którymi mam miłe wspomnienia.

A czy "Zatrzymanie chwili" to nie jest właśnie cała definicja fotografii? :-B

[ Dodano: 2007-02-22, 23:48 ]
Cytat
AWB się myli, to prawda, ale czemu w lustrach nie jest w stanie dorównać temu AWB z hybryd? A może to pytanie w stylu - dlaczego nie mam podglądu na lcd w moim [Canon, Nikon, Pentax, Minolta, Sony, Olympus, Noname - wstawić dowolne].

Jeśli AWB w lustrzankach wykorzystuje dodatkowy czujnik (nie wiem, czy tak jest, ale wszystko na to wskazuje), a hybrydy obraz z CCD, to masz odpowiedź :-)
 
Stich  Dołączył: 12 Sty 2007
Bronek napisał/a:
2. robiac zdjecia w RAW uzyskujesz dodatkowe dane (4 dodatkowe bity dla kazdego koloru na kazdy pixel) ktore pozwalaja regulowac to i owo bez widocznej utraty jakosci. W tym m.in. balans bieli i ekspozycje, w niewielkim zakresie. Inaczej mowiac - RAW to odpowiednik kliszy, i mozna z nim robic z grubsza to co kiedys robilo się w ciemni przygotowujac odbitke (mowi się nawet o "wywolywaniu RAWow"). JPEG to odpowiednik odbitki - jakiekolwiek operacje zmieniajace kolor lub dynamike na nim przeprowadzisz, spowoduja one widoczna utrate jakosci.



Ok już wiem dlaczego się trzaska fotki w RAW nawet zainstalowałem sobie najnowszy trial Ligtroom 1.0 Adobe,i teraz go rozpracowuje,ale nasuwa mi się pytanie,bo wiem że programy do wywoływania plików RAW mają opcje zmiany WB a co jeszcze trzeba w tym programie zmienić zanim przeniosę plik do PS???Chodzi mi o takie opcje jak właśnie zmiana WB,którego PS chyba nie ma.

I jaki program do Rawów polecacie dla początkującego???
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Stich napisał/a:

I jaki program do Rawów polecacie dla początkującego???

Picasa2 ;-) Tylko że kolorów automatycznie nie odwzorowuje (dobrze - znaczy takie wyprane z barw RAWy widzi). Może też być PPL, tylko że tam już krzywą można majtać.
 

kabu  Dołączył: 01 Lip 2007
a można zaciągnąc taki programik za darmo ?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach