cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
radekone napisał/a:
W sumie interesuje mnie tylko jakiś zoomowy kiciak + ekwiwalent 35mm na 35mm :-)
Jeśli musi być koniecznie 35mm, to chyba tylko Zeiss Sonnar 24mm f/1.8 jest w NEXie ;-)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Ma tu ktoś coś przeciwko NEX F3, bo kupuję (zamiast 5R)? :-)
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Brak iso 100 + dodatkowej rolki na górze ;-)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Jakos przejsciowki na P-K, czy nikona trzeba szukac jakis konkretnych (np. Do potwierdzenia ostrosci), czy cokolwiek da rade?
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
radekone napisał/a:
Jakos przejsciowki na P-K, czy nikona trzeba szukac jakis konkretnych (np. Do potwierdzenia ostrosci), czy cokolwiek da rade?
Cokolwiek - ostrzysz na LCD z powiększeniem kadru i/lub peakingiem.
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
radekone, mam najtańszą z Hongkongu i śmiga aż miło, nawet w miarę prosta jest (tzn. nie rozbi przymusowego tilta obiektywowi).
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Doczytalem, ze niektore puszczaja swiatlo przy dzyndzlu do odczepiania szkla (lepsze sa z przyciskiem), niektore tez sa kiepsko wyczernione.

A poza tym to kapitalny ten F3. Cyfry nie mialem przez lata, ale czasem uzywalem jakiejs lustrzanki - NEX duzo fajniejszy, i w obsludze i w jakosci :-)

Doczytalem rowniez zdecydowane wypowiedzi ludzi, ze skok jakosciowy pomiedzy F3 a 5N jest minimalny, a na pewno mniejszy niz roznica w cenie.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Czytam te wątki o bezlusterkowcach i nowych bezluster-userach, obserwuję giełdę, gdzie starzy forumowicze wyprzedają system P i naocznie się przekonuję, że ekspansja bezlusterkowców przybiera na sile. Nawet u nas, nad Odrą i Wisłą. Smutne tylko to, że bezlusterkowce Pentaksa to folklor, ciekawostka znana tylko maniakom sprzętowym...
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Benek napisał/a:
Czytam te wątki o bezlusterkowcach i nowych bezluster-userach, obserwuję giełdę, gdzie starzy forumowicze wyprzedają system P i naocznie się przekonuję, że ekspansja bezlusterkowców przybiera na sile. Nawet u nas, nad Odrą i Wisłą. Smutne tylko to, że bezlusterkowce Pentaksa to folklor, ciekawostka znana tylko maniakom sprzętowym...

Ja wciąż czekam na MeSuper Digital z odchylanym ekranikiem :evilsmile:
DA 18-55WR, limited do kieszeni i było by fajnie.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Chyba Sony idzie w kierunku zmiany nazwy z NEX na A. Nowy mały bezlusterkowiec od Sony, już nie jako NEX ale A5000.
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=18145
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
Benek napisał/a:
Smutne tylko to, że bezlusterkowce Pentaksa to folklor, ciekawostka znana tylko maniakom sprzętowym...


Benek no co ty? Głowa do góry nie ma co sie smucić - takie zycie jest. Pentax to marka istniejąca po to by swoim uzytkownikom dostarczac samych zgryzot od krótkiej * do grubasa K-01. Dobrze że sie wypisałeś.
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
wuzet napisał/a:
Chyba Sony idzie w kierunku zmiany nazwy z NEX na A. Nowy mały bezlusterkowiec od Sony, już nie jako NEX ale A5000.
http://www.fotopolis.pl/index.php?n=18145
Niezły cyrk z tymi alfami, 2 różne bagnety i takie samo oznaczenie korpusów. Ricoh idąc tym tropem, mógłby przebrandowić Pentaksa Q na K. Chyba że Sony,wbrew zapewnieniom, zdecydowało uśmiercić bagnet A.
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
radekone napisał/a:
Ma tu ktoś coś przeciwko NEX F3, bo kupuję (zamiast 5R)? :-)


W ręce trzymało mi się go znacznie przyjemniej od 5, bo wyższy korpus i walec obiektywu nie wystaje poza mydelniczkę.

Niemniej w kwestii APS-C ja tam wolę Szajsunga np obecnie po cenie model NX20 - wizjer robi różnicę a dodatkowo świetne małe naleśniki np 30/F2 i ogólnie tańsza i lepsza optyka.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
wuzet napisał/a:
Chyba Sony idzie w kierunku zmiany nazwy z NEX na A.
Wraz z premiera A7/r, Sony zapowiedziało odejście nazwy NEX do lamusa.

janek_wu oj, tam cyrk - tylko dwucyfrowe alfy maja bagnet A, mozna (jeszcze) to ogarnac ;-)
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
cube007 napisał/a:
janek_wu oj, tam cyrk - tylko dwucyfrowe alfy maja bagnet A, mozna (jeszcze) to ogarnac ;-)
Trzycyfrowe także. Dla mnie nie problem, ale ktoś kto nie śledzi nowinek może się w przyszłości zdziwić, dlaczego obiektywy od starej alfy nie chcą do nowej pasować. :mrgreen:

 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
janek_wu napisał/a:
Trzycyfrowe także.
Masz racje - zapomniałem o nich, bo już dawno nie pokazano żadnej trzycyfrowej alfy.
 

sasic  Dołączył: 30 Lip 2009
janek_wu napisał/a:
Niezły cyrk z tymi alfami, 2 różne bagnety i takie samo oznaczenie korpusów.


Przecież czytujesz KKM, Szabla napisał w którymś wątku:


Axxxx - aparaty z mocowaniem E i matrycą APS-C
Axx - aparaty z mocowaniem A
Ax - aparaty z mocowaniem E i matrycą FF

czytelne, raczej
 
janek_wu  Dołączył: 26 Maj 2008
sasic napisał/a:
janek_wu napisał/a:
Niezły cyrk z tymi alfami, 2 różne bagnety i takie samo oznaczenie korpusów.


Przecież czytujesz KKM, Szabla napisał w którymś wątku:


Axxxx - aparaty z mocowaniem E i matrycą APS-C
Axx - aparaty z mocowaniem A
Ax - aparaty z mocowaniem E i matrycą FF

czytelne, raczej
Wiem, ja nie mam problemu z rozróżnieniem tych modeli. Tak mi tylko przyszło do głowy, że może dojść do pomyłek przy wymianie korpusów przez osoby nieinteresujące się na codzień techniką. Ale bardzo możliwe że nie mam racji. Za jakiś czas to wszystko się już unormuje i o serii Nex wszyscy zapomną. Alfa jest z pewnością bardziej rozpoznawalna i ceniona, stąd decyzja o unifikacji nazewnictwa. :-)
 
anonimus  Dołączył: 02 Sie 2007
Naszła mnie taka myśl aby wykorzystać moją szklarnie pentaxa jak i m42 w IR i zrobić to właśnie w NEX-ie. Na pierwszy rzut wydaje sie to bez sensu bo można przerobić pentaxa na IR... i tu zaczynają sie schody bo dobranie się do matrycy jest kłopotliwe i raczej ostateczne. Tak przerobiony aparat ma albo zastosowany filtr IR na matrycy albo szkło optyczne lub nie ma go wcale. W każdym razie użytkowanie ograniczone średnicą posiadanych filtrów. ....i tu się nasuwa NEX a dlaczego...
1-łatwiej go przerobić na IR
2-taniej zdobyć
3-dobrze działa z manualami
4-potencjalnie najważniejsza zaleta wynikająca właśnie z przejściówki...
Jest duża i pozwala na zamontowanie filtra IR bądź filtra IR cut i w teorii pozwala na robienie zarówno zdjęć normalnych jak i IR bo przejściówkę można traktować jako filtr wewnętrzny.
W związku z tym mam pytanie jaka jest średnica pierścienia przejściówki od strony NEXa

bo myślę o wsadzeniu tam filtrów astro 1.25 cala....
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Odkopię ten wątek małym pseudo-testem obiektywu Sony E20mm /2.8 .

Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem ( nie mylić z użytkownikiem) aparatu Sony NEX-3.
Jest to pierwszy bezlusterkowiec z serii NEX w ofercie firmy Sony.
Aparat z 14Mpix matrycą i ....to tylko tyle co mogę o nim powiedzieć "neutralnego".
Jedynym plusem tego aparatu jest matryca CMOS o wielkości(gabarytach) jaką znamy z puszek Pentaxa, zamknięta w dosyć małym opakowaniu. Reszta cech tego "aparaciku" jest milczeniem czyli jednym wielkim minusem.

Dla użytkownika Pentaxa ( to dla mnie ) , korzystanie z tego modelu NEXa, to powrót do epoki kamienia łupanego. Można oczywiście rzucać w mamuta kamieniami, ale przecież lepiej walnąć go w czapę maczugą.
Takim kamieniem jest właśnie Sony NEX-3. Na szczęście niezbyt ciężkim, więc nieobciążającym zbytnio podłogi mego mieszkania zwiększonym naciskiem szafy w której leżakował.
A, że leżakował czas już jakiś, nadszedł moment by pomyśleć o jego przyszłości.
Wyrzucić żal, sprzedać nie żal, zostawić - bo może się przyda - a bo ja wiem ?

A niech zostanie! Tylko trzeba dobrać mu jakieś szkiełko, z którym byłoby mu do twarzy, bo oryginalny E18-55 pasuje do zestawu jak koza do woza ( wól do karety - za bardzo nobilitowałby NEX-3).

Nie ma żadnego obiektywu na który "choruję", gdyż mam już w Pentaxie szklarnie kompletną choć budżetową. Jako, że NEX będzie spełniał rolę kompaktowej małpki zaopatrzyłem go w szkło wydające się na dosyć uniwersalne.
A iż cena obiektywu E20mm/2.8 spadła do bardzo niskiego poziomu (599pln) tedy tak od tygodnia wygląda komplet:



Obiektyw jest mały - gdyż jego wysokość ( bez bagnetu ) to około 22mm.
Sam obiektyw to maluch, ale do kieszeni zestaw się mieści z trudem, gdyż przedni dekielek z osłoną też ma około 20mm, co zwiększa gabaryty całości do formy mało-mobilnej.


I ?
No i ...źle nie jest.
Porównałem go z Tamronem 17-50/2.8 podpiętym do Pentaxa K-5II
[ po lewej Sony - po prawej Tamron]
Wycinki z takiej tablicy testowej (centrum kadru)

[ tu na marginesie - takie same parametry dla obu puszek - NEX-3 i Pentax K-5II. Widać, że Sony zaniża czułość ISO w sposób znaczący.]

Przysłona 2.8 ( tu Tamron jest mydlany):


i aberacje (róg kadru):



Przysłona 4.0




Przysłona 5.6




Te aberacje przeszkadzają najbardziej, choć możliwe, że to tylko to kwestia większej zabawy balansem bieli.

Zniekształcenia są widoczne, szczególnie w porównaniu z Tamronem.
Obraz z E20 wpada "w beczkę":


Ale wyjątkowo dobrze pracuje pod światło. Bardzo ciężko "chwycić duszka" o ile to jest w ogóle możliwe.
Tu takie małe "zawody" z Soligorem 20mm/2.8 .


Jeśli jest już na tapecie Soligor, to sprawy bokehu pominąć nie sposób .
Bokeh z E20 jest ...nijaki. Bez wyrazu. Budyń śmietankowy bez dodatków.

Sony:


Soligor:



Sony:


Soligor


Reasumując.
Szkoda, że "w Pentaxie" nie ma DA- L 21mm/3.2 w formie kapsla i cenie nisko-budżetowej.

Może kiedyś się pojawi - a do tego czasu u mnie w szafie będzie leżakował NEX-3 z E20mm/2.8, który to zestaw będę użytkował w momencie, gdy nie będę miał pod ręką Pentaxa.
O qrcze ! - To znaczy nigdy ? ;)












Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach