romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
jorge.martinez napisał/a:
FA*85 (szukaj wiatru w polu)

Na evilbaju się pojawia mi prawie zawsze w wyszukiwaniach. Inna sprawa to jego cena.
 
Apocalypse  Dołączył: 19 Kwi 2008
circa 1500 dolarów.. x3 to jak kanunowa elka:p
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
Swoja drogą to juz kolejna (druga napewno) Sigma na forum ... moze i ja sie wkońcu skusze ją potestować ;-)
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
espresso napisał/a:
Aberracja poprzeczna może wykluczyć zdjęcia zrobione na pełnej dziurze. Po lekkim przymknięciu problem chyba mija. Przy 2,8 już chyba nie istnieje.


Teraz to już chyba tylko czekamy na poematy o miażdżeniu wszystkiego co pentaxowe :-)
 

Jacek S  Dołączył: 28 Kwi 2008
espresso napisał/a:
Pytanie tylko jak je porównywać


Właściwie to chyba mnie interesuje tylko na ile zyskujemy mając to 1.4 vs 1.8
Mnie interesowałoby porównanie np. osoby w ciemnym miejscu tak z 5-6-7 metrów aby w głębi ostrości mieścił się już człowiek a nie tylko oko z 50 cm :-) (mówię o sytuacji koncertowej, kościelnej itp.)
Czyli na tych samych nastawach czas/iso ten sam kadr w jednym przypadku sigma na 1.4 i ltd na 1.8 (czyli niedoświetlony) Następnie jak możesz wrzucić takie rawy aby ktoś zainteresowany mógł sobie pobrać i samemu wywołać i ocenić faktyczny zysk światła, wpływ winiety, kontrast, kolory i GO i faktyczną różnicę w jasności 1.4 vs 1.8.
To takie moje małe życzenie :-)


PS. 1 Takie tam z jednym okiem mniej ostrym od drugiego albo z połową nosa przy głębi 1cm mnie nie interesują :-)

PS. 2 Oczywiście nie musisz iść na koncert ani do kościoła - może być pokój w domu :-)

Poniżej już praktycznie pokazany zysk na przykładzie 55 f1.4 i 77 f1.8.

(dodane)
PS. 3 Chwilę trwało bo musiałem znaleźć coś spełniające jednocześnie kilka warunków no i na pograniczu sprzętu i mojej wprawy:
- używalne iso (dla k7 to w moim przypadku 1600)
- bezpieczny w miarę czas aby nie poruszyć lub by nie poruszył się obiekt - 1/60
- no i max otwarta dziura - LTD f1.8 (przy czym w tych warunkach zdjęcie było trochę niedoświetlone i wymagało większej korekty niż kolejne)




Gdzie dla 55mm f1.4 mogłem sobie w tych warunkach zejść do przyzwoitego i bezpiecznego iso 800 i 1/45s i nie pracować na pograniczu niedoświetlenia.
(Oczywiście w zależności od aparatów i wymagań oraz wprawy użytkownika będą to inne wartości ale chciałem zobrazować przykład o który mi chodzi) ;-)
 

joker333  Dołączył: 24 Cze 2009
espresso napisał/a:
tak przy okazji - nie wiedziałem że 77 na pełnej dziurze tak mi aberuje

za to widze ze chyba jako jedyny masz 77 1.4 :-B
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
espresso, 1.4 ?
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
espresso napisał/a:
Aberracja poprzeczna może wykluczyć zdjęcia zrobione na pełnej dziurze. Po lekkim przymknięciu problem chyba mija. Przy 2,8 już chyba nie istnieje.


no to mam zagwozdkę bo już się nastawiłem na powakacyjny zakup tej sigmy. jak już wcześniej pisałem to potrzebuje obiektywu do ciemnych i dużych pomieszczeń ( szkoła, teatr itd. ). jeśli to prawda, że pełna dziura jest mało użyteczna to zdecydowanie dyskwalifikuje sigmę z listy moich zakupów. i znowu głupawka: fa 77 ?( trochę za krótki... ), czy fa*85 ?( kosmiczna cena / nie lubię używek ) myślicie, że fa*85 jest lepszy od sigmy i warty swojej ceny - ponad 4000zł ? szczerze mówiąc to wolałbym nie warczeć w teatrze wiertarką.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
berpa napisał/a:
jeśli to prawda, że pełna dziura jest mało użyteczna to zdecydowanie dyskwalifikuje sigmę z listy moich zakupów.




oba na @1.4

jak ktos oglada zdjecia tylko po to aby wyszukac aberracje to chyba nawet LTD na pelnej dziurze mu sie nie spodoba...
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
@paradiqs: dzięki. a nie masz czegoś robionego w ciemnych pomieszczeniach na świetle zastanym? widzę, że też masz k-5 więc twój m 85 powinien być podobny do fa 85.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
berpa mam... czekaj zaraz powybieram pare ze slubniakow...

[ Dodano: 2011-09-25, 13:01 ]


















 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
@paradziqs: jeszcze raz dzięki za szybką i konkretną odpowiedź.

to chyba się będę teraz bujał między sigmą 85 a FA*85. zobaczymy czy espresso jeszcze coś ujawni w tym wątku.
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
berpa, tyle że dostanie FA*85 nie jest takie łatwe. Niemniej jednak życzę powodzenia :mrgreen:
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
 
me_how napisał/a:
berpa, tyle że dostanie FA*85 nie jest takie łatwe. Niemniej jednak życzę powodzenia :mrgreen:


dostanie tego szkła jest prozaicznie proste: wchodzisz na stronę ebay´a, wybierasz jedno z 8-miu szkieł, które tam dzisiaj widziałem, wpłacasz pay palem ponad 1000 euro :cry: i niedługo potem odbierasz kurierska przesyłkę z japonii lub hong-kongu. przy braku szczęścia może wystąpić jeszcze jeden podpunkt a mianowicie: krótka wizyta w urzędzie cel :cry: i uszczuplenie konta o kolejnych ok. 300 euro.
 

bizzz  Dołączył: 28 Wrz 2008
Kupiłem to szkło za 570 funtów włącznie z przesyłką FedExem ze stronki Panamoz.com. Dzisiaj odebrałem, po trzech roboczych dniach od zamówienia (paczka szła z Hongkongu).

Przesiadłem się z Samyanga 85mm....

Jedno co mogę powiedzieć... Bajka! Niebawem pewnie wrzucę jakieś sample do odpowiedniego wątku.

pozdr.
 

BAN paradziqs  Dołączył: 05 Sie 2009
bizzz napisał/a:
Jedno co mogę powiedzieć... Bajka!


poczekaj.. zaraz odezwa sie osoby ktore stwierdza, ze trzeba bylo brac 77ltd (bo jest w nim ukryta magia..)
 

bizzz  Dołączył: 28 Wrz 2008
paradziqs napisał/a:
zaraz odezwa sie osoby ktore stwierdza, ze trzeba bylo brac 77ltd (bo jest w nim ukryta magia..)


Ja w Samyangu też odkryłem magię :D Nie ma się co licytować...
 

berpa  Dołączył: 01 Lis 2010
bizzz napisał/a:
Kupiłem to szkło za 570 funtów włącznie z przesyłką FedExem ze stronki Panamoz.com. Dzisiaj odebrałem, po trzech roboczych dniach od zamówienia (paczka szła z Hongkongu).
- TY FARCIARZU! zazdraszczam i życzę wielu pięknych fotek ;-) .
 

bizzz  Dołączył: 28 Wrz 2008
berpa napisał/a:
TY FARCIARZU! zazdraszczam i życzę wielu pięknych fotek .


Dziękuję :) Zaznaczam, że to nie jest jakaś promocja, takie mają ceny. Więc farciarzem raczej nie jestem :)

Doprawdy nie wiem dlaczego to szkło w PL kosztuje niemal 800 zł więcej. Oczywiście w UK też można było zobaczyć oferty 650-700 funtów.

pozdr.
 

wuzet  Dołączył: 12 Sie 2009
paradziqs napisał/a:
bizzz napisał/a:
Jedno co mogę powiedzieć... Bajka!


poczekaj.. zaraz odezwa sie osoby ktore stwierdza, ze trzeba bylo brac 77ltd (bo jest w nim ukryta magia..)
bo jest -:p

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach