edredon  Dołączył: 21 Kwi 2010
Auto focus na szerokim kącie.
Witam wszystkich.

Drodzy forumowicze, czy macie jakieś problemy z ostrzeniem zoomami na szerokim kącie?

Zauważyłem, że zdjęcia wychodzą dużo ostrzej jeśli ustawiam ostrość na wąskim kącie a następnie zmieniam ogniskową obiektywu na szeroki kąt i dopiero zwalniam migawkę . Czy jest to normalne (na szerokim kacie szczegóły obrazu są mniejsze i aparat ma problemy z ustawieniem ostrości), czy mam jakiś problem z obiektywami na szerokim kącie np. ff/bf?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
edredon napisał/a:
czy mam jakiś problem z obiektywami na szerokim kącie np. ff/bf?

Brak nam danych na udzielenie odpowiedzi.
 

edredon  Dołączył: 21 Kwi 2010
np. http://ro.nspace.pl plik1 - ostrzenie na szerokim kącie, plik2 ostrzenie na wąskim i zmiana ogniskowej na szeroki kąt. Ostrzone na zabawki pod ślizgawką.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Tak robiąc można się przejechać . Bo co ostre jest na 45mm może nie być ostre na 16 (choć głębia ostrości wielka ) . Obiektywy zmiennoogniskowe to tak naprawdę obiektywy typu vario a nie zoomy które z definicji powinny trzymać ostrość niezależnie od ustawianej ogniskowej . Miałem ten sam problem , ustaw sobie na skali odległość i rób na głębie ostrości wtedy da radę . Nigdy nie ryzykowałem ostrzenia na grupy ludzi w trudnych warunkach , zawsze ustawiałem 2m lub milimetr więcej i sprawdzało się . Starsze np Ds nie mają tego problemu ostrzą powoli ale dokładnie . K10 , K20 to był problem , pewnie i szybko potrafił ustawić błędny pomiar . K7 jest już lepszy i problem zniknął
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na pierwszym jest chyba BF. Czy ostrzone było punktem centralnym, on jest bardzo duży i trzeba poznać jak się zachowuje. Sprawdź na czymś równoległym do matrycy, np jakaś reklama.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Obstawiam Front Focus. Mój K-7 ma go z większością obiektywów. Porównaj sobie dach kryty papą: na 1 wyszedł ostrzej niż na 2. To samo z gałęziami gruszy: na 1 te bliżej są ostrzejsze niż tło. Prawdopodobnie zmiana ogniskowej powoduje przypadkowo, że ostrość ustawia się tam gdzie trzeba. Jakim szkiełkiem było to robione?
 

edredon  Dołączył: 21 Kwi 2010
Krzychoo napisał/a:
Jakim szkiełkiem było to robione?


K-7 + Sigma 24-70 f2,8 HSM. Z innymi obiektywami mam podobny problem na szerokim kącie.
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Mam Sigmę 24-70/2.8 w starszej wersji Aspherical. Z takim zoomem możesz mieć problem z regulacją/korektą AF. Może się zdarzyć, że na 24 mm będzie FF, na 70 mm BF, musisz sprawdzić. Na początek ustaw sobie np. -5 w korekcji AF i zobacz czy będzie lepiej na szerokim kącie. Potem sprawdź jak to zaszkodziło dla 70 mm. Kilka dni zabawy i dobierzesz jakieś optymalne ustawienia. A jak nie to puszka z obiektywem do serwisu Sigmy i niech regulują obiektyw pod Twoje body.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Cytat
Z innymi obiektywami mam podobny problem na szerokim kącie.

Próbowałeś regulować korekcją ogólną w body?
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
Pentaxy tak mają, nawet K7 ,spokojnie możesz ostrzyc na tele i zmienic ogniskową na szeroki jeżeli sprawdza się na Twoim obiektywie bo na Tamronie 17-50/2,8 nie da się tak zrobic natomiast na kicie bez problemu.
Jest jeszcze jedna sprawa ,zrób dokładną kalibrację z Twoim korpusem i nie musisz koniecznie wysyłac do serwisu ,możesz dostroic korpus samodzielnie,warto spróbowac bo piszesz że na wszytkich obiektywach masz problem na szerokim kącie i może jedna korekcja rozwiąże wszystkie problemy.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
edredon, jeśli masz jakąś jasną stałkę to sprawdź na początek na niej.
 

makak  Dołączył: 31 Sie 2008
edredon napisał/a:
Zauważyłem, że zdjęcia wychodzą dużo ostrzej jeśli ustawiam ostrość na wąskim kącie a następnie zmieniam ogniskową obiektywu na szeroki kąt i dopiero zwalniam migawkę .


Tak, mam dokładnie tak samo. Obiektyw kitowy DA 18-55 II plus K200D. Jak ostrze na szerokim to wychodzi sporawy FF. Aby mieć maksymalną ostrość ustawiam AF na długim końcu, a potem zjeżdżam na szeroki i jest ok.
 

edredon  Dołączył: 21 Kwi 2010
Zauważyłem też, że na małych dystansach problem praktycznie nie występuje. Podejrzewam, że jednak duży wpływ na problemy z ostrzeniem może mieć wielkość szczegółów obrazu, które są mniejsze na szerokim kącie.

W moim przypadku regulacja AF pogarsza problem. Cóż chyba przyjdzie nauczyć się z tym żyć.
 
folab  Dołączył: 31 Sty 2007
edredon napisał/a:
Podejrzewam, że jednak duży wpływ na problemy z ostrzeniem może mieć wielkość szczegółów obrazu,
dokładnie,wybieraj więc większe obiekty i patrz na skalę odległsci na obiektywie
 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
A nie prościej sobie wybić do głowy, żeby zawsze ostrzyć na czymś kontrastowym?
 

makak  Dołączył: 31 Sie 2008
SeizeThePicture, to nie zawsze pomaga. W moim przypadku nie gra roli czy ostrze na coś kontrastowego, dużego, małego, szczegółowego lub nie - w 90% przypadków jest lekki FF i mydło. Ma to znaczenie głównie dla szybkości wyostrzania, a nie precyzji.
Jak najpierw wyostrze na długim końcu, potem przezoomuję i docisnę migawkę to ostrość jest pierwszorzędna nawet na f/3.5
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
Ja się już nauczyłem, że pola AF w Pentaxie są duuuże. I robię tak jak Makak, zbliżenie na 55 mm, łapię ostrość i zmiana na szerszy kąt. To mój ulubiony sposób, żeby w 100% być pewnym na co ostrzę :)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Tak można jak się ma zoom rzeczywisty ale większość współczesnych zoomów nie trzyma ostrości przy zmianie ogniskowej. Dla sprawdzenia można sobie wyostrzyć na cokolwiek na ścianie na długim końcu przezoomować na krótki i sprawdzić czy nie zmieni położenia przy ostrzeniu.
 

edredon  Dołączył: 21 Kwi 2010
plwk napisał/a:
Dla sprawdzenia można sobie wyostrzyć na cokolwiek na ścianie na długim końcu przezoomować na krótki i sprawdzić czy nie zmieni położenia przy ostrzeniu.


Skala odległości na obiektywie jest dla wąskiego i szerokiego kąta jednakowa, jeśli obiektyw kręci po zmianie ogniskowej to znacz, że ostrzy w innym miejscu.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
edredon, mylisz się :-)

"prawdziwe" zoomy - http://en.wikipedia.org/wiki/Parfocal_lens
"nieprawdziwe" zoomy - http://en.wikipedia.org/wiki/Varifocal_lens

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach