kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
mz-50 i moje obiektywy
Witam, zakupiłem ostatnio Pentaxa MZ-50. Czytałem sporo o tych jego problemach z manualami, ale gdzieś ktoś pisał, że da się to jakoś obejść. Tylko za Chiny Ludowe nie mogę tego znaleźć. Mam 3 obiektywy, których używałem z moim ukochanym K-1000 (nadal mam)
Standardowy SMC Pentax-A 1:2 zupełnie manualny oraz dwa obiektywy z suwakiem Auto - Manual : Pentacon Auto 2.8/29 Multi Coating i Pentacon Auto 4/200 Multi coating. Proszę o jakąś radę co zrobić, żebym mógł normalnie bawić się nimi manualnie jak w K-1000 i zeby działął swiatlomierz, bo poki co pokazuje mi dwie kreski przy wartosci przysłony na wyswietlaczu i w wizjerze, pozatym dziwna rzecz (moze własnie dlatego ze przyslony nie moze odczytac) ze patrzac w wizjer po kilku sekundach panel swiatlomierza wylacza sie, dopiero po wcisnieciu tego przycisku z tyłu [+/- av] włacza sie znow na 2-3 sekundy.
Z gory dzieki wszystkim za pomoc :)
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Ja to nie wiem, czy się da go tak "po dobroci" zmusić. Wedle mego rozeznania to Przejściówka, tryb M i światłomierz w łapie. No, chyba że tylko na pełnej dziurze pstrykasz. Ale może się mylę i faktycznie można inaczej? To niech ktoś powie jak!
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
kosafwc nie da się niestety. Z manuali tylko obiektywy z pozycja A na pierścieniu przesłon.
Rada. Zamień kastrata (mz-50) na inny model Pentaxa z af i normalnym bagnetem i po sprawie. Liczba modeli ogromna z cenami od 150 zł. Sprzedaj lub zamień swojego.
 
cypis
Hmmm... ja z kolei też gdzieś (ale gdzie ? :-/ ) czytałem, że do tych "wykastrowanych" (nie podoba mi się to słowo - mam wrażenie, że to po prostu seria dla określonego, amatorskiego odbiorcy, który w założeniu miał bazować na automatyce) Pentaxów da się podpiąć manualne obiektywy i zmusić je do współpracy, ale po jakichś karkołomnych zabiegach. Nie interesowało mnie to szczególnie, więc nie wiem po jakich, ale coś takiego było... Może ktoś jednak sobie przypomni. :-B
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
tzn tak, z tym pentaxa auto dziala elegancko, tylko po prostu zamyka przyslone po nacisnieciu spustu migawki. Teraz pytanie, czy jest jakas przejsciowka, ktora mogłaby domykac przeslone w M42? Pentax ma taka blaszke z boku na tyle obiektywu i jej naciskanie powoduje otwarcie w wiekszym badz mniejszym stopniu przeslony. W m42 jest taki dzyndzelek ktory sie popycha. Najlepszym rozwiazaniem byloby takie, zeby znaleźć przejsciowke, ktora ma blaszke jak obiektyw pentaxa i jest tak zbudowana, ze po nacisnieciu blaszki, mechanizm dociska dzndzelek. Tylko czy cs takiego w ogole istnieje
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
kosafwc napisał/a:
Tylko czy cs takiego w ogole istnieje
Nie istnieje przejściówka M42/K, która przenosiłaby automatykę przesłony. Może i by sie dało coś takiego zbudować, ale raczej miałby większe rozmiary (żeby zmieścić mechanizm) i wyglądało jak pierścień pośredni i tak samo działało tzn. brak ostrzenia na nieskończoność.
Ale w czym problem? Aż tak Ci brakuje automatycznej przesłony? Jakikolwiek korpus byś nie kupił, to z M42 musisz pracować na przysłonie roboczej. Z tymi Pentaconami nie ma problemu (sam ich używam), oba mają przełącznik przysłony. ustawiasz na M i po kłopocie.
Gdybyś ewentualnie zastosował sie do rady asklopa, to uważaj, zebyś nie kupił kolejnego kastrata (MZ-30, 60 i *ist). MZ-30 i 60 w ogóle nie działa z obiektywami bez styków (chociaż to podobno można ominąć izolując jeden ze styków w korpusie).
matb napisał/a:
Wedle mego rozeznania to Przejściówka, tryb M i światłomierz w łapie. No, chyba że tylko na pełnej dziurze pstrykasz. Ale może się mylę i faktycznie można inaczej? To niech ktoś powie jak!

A dlaczego w trybie M światłomierz aparatu ma nie działać? Powinien. Z M42 nie ma problemu (patrz wyżej). Oprócz manuala powinna działać jeszcze automatyka czasu. Problem jest przy szkłach K, bo tu faktycznie wykastrowany korpus widzi tylko pełną dziurę.
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
sęk w tym, że jak załoze moje pentacony, to owszem moge sobie na manualu machac przyslona, problemu nie ma, ale nie dziaął mi wtedy swiatlomierz bo aparat nie moze zczytac wartosci przeslony. i swiatlomierz wyswietla sie ale po prostu nie działa i tyle. zamaist wartosci przysłony mam dwie kreski. wiec pewnie pozostaje swiatlomierz zewnetrzny? ;/
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Zmień na preselekcję przysłony. Kreski będą dalej, bo aparat nie wie, jaka liczbowo jest wartość przysłony, ale czas powinien dobrać właściwy, do ilości wpadającego światła przez przymknięty manualnie obiektyw.

Mam nadzieję, że MZ-50 sobie z tym poradzi (to jeden z wykastrowanych korpusów, ale z tego co pamiętam, nie tak jak MZ-60, i m42 można używać).
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
jak juz o tym jest temat, to czy moze ktos opisac dokladniej lub wrzucic linka do tego jak zmusic MZ-30 do wspolpracy z manulami? ktos pisal wczesniej o izolowaniu jakiegos styku, mozna jakies szczegoly ? moge poeksperymentowac, bo i tak lezy i sie kurzy...
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zaizoluj wszystkie styki. Ja tak zrobiłem (nieświadomie). Po prostu podpiąłem Cosinę z lakierem na bagnecie. Na pełnym otworze aparat bez problemu robił poprawnie naświetlone zdjęcia.
 

djack  Dołączył: 22 Kwi 2006
zy napisał/a:
jak zmusic MZ-30 do wspolpracy z manulami

cytat z książki "Pentax system" dotyczący MZ-30/60: na niekompatybilnym obiektywie wystarczy zakleić nie przewodząca taśmą część bagnetu zwierającą styki na kryzie bagnetu Pentaksa, albo zaizolować trzeci od prawej kontakt na kryzie mocowania w aparacie. Aparaty działają wtedy jak MZ-50/ZX-50.
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
Ok to jeszcze mi powiedzcie jak mam wybrać preselekcje przysłony, bo nie widać nigdzie takiego przycisku na MZ-50 :)
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
kosafwc napisał/a:
Ok to jeszcze mi powiedzcie jak mam wybrać preselekcje przysłony, bo nie widać nigdzie takiego przycisku na MZ-50 :)
Av na kółku po lewej.
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
Ok, teraz mam nadzieje ze bedzie działąło. Co prawda nadal nie widac wartosci przyslony co jest zrozumiale. Ale pokazuje mi jaki czas wybrać przy ustawionej wartosci przyslony.

Zobaczymy jeszcze tylko czy dobrze oblicza :D
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
kosafwc napisał/a:
Ale pokazuje mi jaki czas wybrać przy ustawionej wartosci przyslony
On go sam dobrał, nic nie musisz ustawiać. Av - to jest tryb automatyczny - ty ustawiasz przysłonę, a aparat dobiera do niej czas. Jesli okaże się, że przy wszystkich przysłonach masz za jasno lub za ciemno, to możesz wprowadzić na stałe korekcję.
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
no jest tam korekcja ev to pewnie to. Czyli po prostu nacisnac spust migawki i tyle? Czas juz jest wybrany a nie tylko pokazany? no to gitara, znaczy ze normalnie dziala z m42 :D
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
kosafwc napisał/a:
Czyli po prostu nacisnac spust migawki i tyle? Czas juz jest wybrany a nie tylko pokazany?
Aha. A zmienia ci się ten czas jak zmieniasz przysłonę? Możesz też sprawdzić (porównać) wskazania światłomierza, jeśli masz jakieś szkło AF.
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
własnie AF nie mam, ale jak ruszam przyslona to mi sie ładnie zmienia. Dziwi tylko ze jak na lampe na suficie bodajze 60 albo 75 wat najechalem to mi sie pokazal czas 1/2000 wiec nei wiem czy dobrze wskazuje
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
A czułość jaką masz ustawioną? I przy jakiej przysłonie to było?
 

kosafwc  Dołączył: 24 Lut 2007
przy zupelnie otwartej 2000 i miga czyli ze jeszcze za malo, a przy zupelnie zamknietej (22) wyswietla 1/500 na moim tele pentaconie czulosc 200

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach