WojtekKawecki  Dołączył: 01 Cze 2010
rycerz napisał/a:
to z powodu takich rozmów jak ta powyższa zarejestrowałem się na tym forum :-)


Dokładnie! Warto było...
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Minął rok.... Coś się zmieniło w Waszym podejściu do fotografii?
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Mam jeszcze większy szacunek do klasyków i mniejszą wiarę we własne starania.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
alekw napisał/a:
Minął rok.... Coś się zmieniło w Waszym podejściu do fotografii?


Więcej widzę, mniej fotografuję. Dobrze jest.
 

sylwesto  Dołączył: 16 Sie 2008
Ja też robię mniej zdjęć. Nie wiem czy widzę więcej, ale na pewno więcej wymagam od tego co widzę, jeśli ma to zostać na filmie.
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Mniej zdjęć mniej przypadkowych :-)
No i mistrzowie fotograficzni zmienili się :-)
I wydaje mi się, że ignorowanie znanych fotografów nie ma sensu :-)
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
dzerry napisał/a:
przedzierania sie przez niuanse systemu Adamsa

jakie niuanse? toż to proste jak budowa cepa
 

MAX581  Dołączył: 18 Mar 2010
Fajnie że odgrzaliście temat - zdjęcia CB bronią się same nawet wyjęte z kontekstu - ot choćby cytowane na poprzedniej stronie - ta kompozycja jest genialna - jak by ktoś nie kombinował - wzrok jest prowadzony do rowerzysty i "wychodzi" razem z nim w uliczkę do lewej strony kadru. I nie jest ważne czy fotograf siedział tam rok czy 5 minut - nie ma zbędnych elementów a umieszczenie rowerzysty u wylotu schodów dało drugą alternatywną drogę dla wzroku . Genialne w swej prostocie.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
MAX581 napisał/a:
nie jest ważne czy fotograf siedział tam rok czy 5 minut


Właśnie. Tylko dodam jeszcze, dlaczego to autor artykułu zakłada, że trzeba czekać wieki na ujęcie. Wg mnie wyćwiczenie oka w jednym stylu powoduje, że automatycznie widzimy kadry. I na zasadzie, jak nie ten - to inny. Wg mnie założenie, że autor wybrał kadr i czekał wieki na pojawienie się np. rowerzysty, jest z natury błędne a co najmniej założone z własnej perspektywy. :-)

Dla mnie w podobnej estetyce porusza się Alkos i nie wierzę, że siedzi z ułozonym z góry kadrem przez pół dnia, aby pojawił się rowerzysta, kominiarz, babcia bez oka, czy jak zwykł mawiać T.Tomaszewski - dwa pieski na trawie się p...ące... ;-)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Kosmo napisał/a:
Wg mnie założenie, że autor wybrał kadr i czekał wieki na pojawienie się np. rowerzysty, jest z natury błędne a co najmniej założone z własnej perspektywy.
Góral zabił kozikiem cepra. Sprawa w sądzie: Co oskarżony ma do powiedzenia? Ano, wysoki trybunale, siedziałem se na gumnie i strugałem se świątka. I przyszedł turysta i zaczął judzić, a jo nic, ino se strugam tego świątka. A on dalej judzi. Aż tu jak raz pośliznął się i upadł na mój kozik. I tak ze seść razy, wysoki trybunale.
Tak było i z tym zdjęciem. Może nawet na tym forum był link do strony, na której byla stykówka z tym zdjęciem: rowerzysta przejeżdżał tą uliczką raz po raz kilkanaście razy.
Podobnie ze zdjęciem Capy "Śmierć od kuli" - republikanin, zanim upadł jak trzeba, dostał chyba z tuzin kul ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
technik219 napisał/a:
Podobnie ze zdjęciem Capy "Śmierć od kuli" - republikani, zanim upadł jak trzeba, dostał chyba z tuzin kul ;-)
Nie opowiadaj bajek.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Ale jakich bajek?! Przecież było na tym forum. Jak znaleziono to pudełko z negatywami Capy. Przypomnij sobie!
http://niewiarygodne.pl/k...gajticaid=6fc90
http://born66.net/?p=1732

 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
technik219 napisał/a:
Tak było i z tym zdjęciem. Może nawet na tym forum był link do strony, na której byla stykówka z tym zdjęciem: rowerzysta przejeżdżał tą uliczką raz po raz kilkanaście razy.

aż zajrzę na stykówki - ale nawet jeśli z tym zdjęciem tak by było (choć póki co przekonany nie jestem), to patrząc na jego twórczość, trudno doszukiwać się aby było to regułą; byłem na wystawie jego zdjęć i jestem pewien, że większość jest zrobiona po prostu, bez wielokrotnych prób

wydaje mi się, że mówienie, że fotografia Bressona polega na wielogodzinnych próbach zrobienia jednego zdjęcia jest nieporozumieniem
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Kosmo napisał/a:
wydaje mi się, że mówienie, że fotografia Bressona polega na wielogodzinnych próbach zrobienia jednego zdjęcia jest nieporozumieniem


No ale inne jedno z najbardziej znanych zdjęć HCB powstało wg tej właśnie metodologii:


[ Dodano: 2012-12-28, 23:54 ]
Nie uważam jednak, by to miało być jakąś ujmą dla fotografa. Tak, jakby grafik musiał każde swoje dzieło rysować bez odrywania ręki od papieru.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Kosmo napisał/a:
patrząc na jego twórczość, trudno doszukiwać się aby było to regułą; byłem na wystawie jego zdjęć i jestem pewien, że większość jest zrobiona po prostu, bez wielokrotnych prób

Nie twierdzę, że wszystko upozował. Ale... bywają różne sytuacje, które aż się proszą o poprawienie ;-)
Kosmo napisał/a:
wydaje mi się, że mówienie, że fotografia Bressona polega na wielogodzinnych próbach zrobienia jednego zdjęcia jest nieporozumieniem
Uwaga jak wyżej.
Nie ma postaci ze spiżu i kryształu.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
technik219, to są spekulacje, o których wiemy od dawna. "Meksykańska walizka" niczego nie w sprawie tego zdjęcia nie dowiodła, takie jest moje zdanie.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
jorge.martinez napisał/a:
Nie uważam jednak, by to miało być jakąś ujmą dla fotografa. Tak, jakby grafik musiał każde swoje dzieło rysować bez odrywania ręki od papieru.
I tu się zgadzam, pod warunkiem, że takie działanie nie jest merytorycznym kłamstwem. Nie bądźmy aż tak zadufani - nie nasze pokolenie wynalazło fotomontaż i zaaranżowane scenki quasi dokumentalne ;-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Ale że Capa był zaangażowany po stronie lewicowej, to też wiemy.

[ Dodano: 2012-12-29, 00:02 ]
technik219 napisał/a:
I tu się zgadzam, pod warunkiem, że takie działanie nie jest merytorycznym kłamstwem.
Czajenie się na fotę i wybór najlepszego kadru i najbardziej wymownego to zabiegi stosowane powszechnie.

Bresson mówił, że nie kadrował zdjęć (to z facetem skaczącym przez wodę temu przeczy) i nie pozwalał na to, by pojawiały się w kontekście przez niego niezamierzonym (dziś już fotografowie nie mają na to żadnego wpływu). Jednak nigdy nie mówił, że decydujący moment to jedna jedyna klatka na motyw. To historia włożyła mu to w usta.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Zbaczamy trochę. Nie chodzi mi o to, żeby cokolwiek udowadniać. Tylko o to, że nie można aż tak bezkrytycznie podchodzić do twórczości ludzi, których uważamy za autorytety na pomnikach. I o ile, jak powiedziałem, nie jest to jawnym fałszerstwem (jak w dowcipie o Radiu Erywań: wszystko się zgadza ale - nie w Moskwie, tylko w Leningradzie, nie na Placu Czerwonym, ale na Newskim Prospekcie, nie rozdają, ale kradną i nie samochody, ale rowery) to nie ma o czym mówić.
Czekanie na decydujący moment... ale pamiętaj, że w tamtych czasach nie było winderów i motorów, które pozwalały zrobić 10 zdjęć na sekundę. Dlatego wszystkie powtórzenia szczególnie tak dynamicznych scen, jak śmierć od kuli, czy ów człowiek skaczący po wodzie ewidentnie wskazują na reżyserkę.
 

Kosmo  Dołączył: 11 Mar 2008
Aj, Panowie, też nie uważam, żeby próby miały być ujmą - mi tam chodzi tylko o typowe dla amerykańskiego dyskursu opieranie swoich osądów na własnych domniemaniach i przedstawienie tego jako fakty, plus typowy - znów hamerykański - arogancki ton.. :-)

Podobnie jak o Adamsie - o fotografiach nie skomentuję, ale system strefowy - widać że autor artykułu wie tyle o systemie strefowym co ja o zasadach nurkowania - coś tam słyszał, coś dopowiedział i mówi, że po co nurkować w skafandrze i z butlą, jak lepiej nurkować na golasa w wiejskiej rzece. :-)

***

A na marginesie:
[ Dodano: 2012-12-29, 00:33 ]
jorge.martinez napisał/a:
No ale inne jedno z najbardziej znanych zdjęć HCB powstało wg tej właśnie metodologii:
nie żartuj - to zdjęcie powstało jako wielekrotne skoki pana po błocku dworca Św. Łazarza? Kurcze, poproszę o linka jakiegoś dowodowego, aż mnie zamurowałeś.. :shock:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach