wodu  Dołączył: 31 Maj 2010
Który manual z najjaśniejszą matówką?
Witam po raz pierwszy!
Zamarzył mi się ostatnio jakiś manualny pentax, ale szukam body z jak najjaśniejszą matówką. Mam na myśli seryjnie montowane matówki a nie jakieś dorobione. Obecnie mam manualny korpus Minolty XD-7 i szczerze mówiąc, świat widziany przez jej pryzmat jest ładniejszy niż w rzeczywistości a to właśnie dzięki super-jasnej matówce :) Więc jeśli wiecie, to napiszcie coś na ten temat.
Dziękuję i pozdrawiam!
Wojtek
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ze wszystkich luster najjaśniejszy jest Olympus OM-1, lub OM-2, Inne w porównaniu do tych są małe i ciemne. W Pentaksie to chyba ME-Super.
 

wodu  Dołączył: 31 Maj 2010
No własnie, słyszałem o tych Olkach, ale nigdy nie miałem ich w łapie. Ciekawe jak wypadają w porównaniu do XD-7? Co do Pentaxa - z tego co widze to na ebayu jest sporo ME-Super, wiec moze sie skusze, choc najpierw wolalbym takowego troche pomacać :)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
No ja mam 4 :shock: OM-y i trochę różnych Pentaksów (MZ-5N, -10, -S, P30, ME-Super, ProgramA) to mogę porównać. :-P
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
Dada, a jakie masz matówki w tych OMach? Bo standardowa 1-1 daje mniej więcej to samo co ME Super. Dopiero czyste 1-4(5, 6) dają zauważalnie jaśniejszy obraz. :-)

BTW przed wejściem w OM-system dobrze sprawdzić sobie ceny ciekawszych szkiełek, żeby potem nie było przykro. :-P :-)
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
A bo ja to pamiętam ? :shock: Na pewno z klinem, nie wiem czy czasem nie 1-13. Na pewno jest jaśniej od ME-S'a, no i wizjerek tez większy.
spirit napisał/a:
sprawdzić sobie ceny ciekawszych szkiełek
To fakt, ale mam tak od 24 do 300 mm stałkami pokryte. :-P
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
MX ma największy wizjer (nie licząc LX-a).
 
spirit  Dołączył: 21 Lip 2007
Dada napisał/a:
mam tak od 24 do 300 mm stałkami pokryte. :-P


Wszystko f2? Bo inaczej to się nie liczy. :-P
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Niestety nie. Tylko 24, 28, 50 Dłuższe ciemniejsze.100/2,8, 200/4, 300/4,5
 
yoghurt  Dołączył: 07 Sty 2009
P50 wielka jasna matówka z wielkim klinem :)
 

rbanas1100  Dołączył: 28 Maj 2010
Najpierw kupuje się Zenita z bagnetem K, foci nim z pół roku, a potem zmienia na cokolwiek innego ze stajni Pentaksa i jest jaśniuteńko. :mrgreen: A szkiełka od "Zenobiusza" K spokojnie pasują.
Oczywiście żartuję, ale kto przeszedł szkołę na Zenitach, będzie zadowolony z matówek wszystkich aparatów bez wyjątku. Inna sprawa, że mikroraster Zenitów odpowiada mi bardziej niż ten w "japończykach", który jest - przeważnie - w porównaniu z zenitowskim gruboziarnisty i traci czułość przy mniejszym przymknięciu.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
plwk napisał/a:
MX ma największy wizjer (nie licząc LX-a).

MX ma sporo większy od LX-a ze standardowym pryzmatem. Mniej więcej taki jak Olek OM-2.
 

Viridian  Dołączył: 08 Paź 2006
Jak dla mnie wizjer w MX jest wręcz za duży. Nie jestem w stanie równocześnie spojrzeć na wartość przesłony i światłomierz - muszę się 'rozglądać' po wizjerze.
Do tego dochodzi niesamowity jak na dzisiejsze standardy stosunek wielkości wizjera do całego body - wystarczy pozwolić dowolnemu wychowanemu na cyfrach pstrykaczowi spojrzeć przez wizjer z podpiętym 28mm. żeby usłyszeć soczysty dźwięk szczęki walącej o podłogę ;-)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Viridian napisał/a:
Jak dla mnie wizjer w MX jest wręcz za duży.

Jak mam problemy z ogarnięciem nawet tego w ME. Choć z drugiej strony przyjemniej się na nim ostrzy, niż P30.

Dada, ProgramA (seria A ogólnie) ma taką samą matówkę jak P30? Bo widzę parametry wizjera u Bożydara identyczne.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Parametry wizjera nie są równoznaczne z wielkością i jasnością matówki. W moim odczuciu Program A ma nieco mniejszy wizjer, jaśniejszy i na pewno z z innym klinem (mój P30 ma malutki i w dodatku ukośny klin, bez dodatkowego mikrorastra wokół).
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
FM3A - zastepcze matowki z niego sprzedawane sa jako KatzEye...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Dada napisał/a:
W Pentaksie to chyba ME-Super.
Dada, mieszasz, jak zwykle zreszta w tematach docyczacych jasnosci wizjera. Znasz sie na olympusach, wiec sie do nich ogranicz. W pentaksie najjasniejszy wizjer ma LX ze standardowym pryzmatem i matowkami z lat 90'tych. Chociaz ze zwyklymi matowkami tez jest bardzo dobrze. Sama matowka LX'a jest o 1/3 EV jasniejsza niz ta w MX.

MX i ME Super maja najwieksze wizjery, i jak zauwazylViridian, sa one nawet za duze, bo nie mozna ogarnac calego kadru bez poruszania okiem. Jednak te wizjery wcale nie sa takie jasne.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
WuWu84 napisał/a:
Jak mam problemy z ogarnięciem nawet tego w ME.
Aha. Ja do fotografowania MeSuper muszę zamiast okularów wkładać soczewki kontaktowe, bo przy okularach oko jest dalej od wizjera i już nie ogarniam całego obrazu.
(Normalnie soczewek używam tylko przy uprawianiu sportu)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Dada napisał/a:
Parametry wizjera nie są równoznaczne z wielkością i jasnością matówki.

To ja wiem - dlatego pytam właśnie o samą matówkę. Swoją drogą, jaką masz wersje P30? Mam P30, miałem P30n i oba miały poziomy klin z mikro rastrem wokół?

PiotrR napisał/a:
Ja do fotografowania MeSuper muszę zamiast okularów wkładać soczewki kontaktowe, bo przy okularach oko jest dalej od wizjera i już nie ogarniam całego obrazu.

Nie używam okularów ale mimo wszystko oko błądzi po całym kadrze, jeśli chcesz upewnić się czy nic Ci nie wlazło, nie wspominając o światłomierzu po lewej. Dlatego jako małpkę z A35-70 używam P30, a Me jak biorę M50/F1,7 - tak mi wygodniej.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
dzerry, Nie mieszam, tylko w pełni świadomie nie pisałem o LX-ie, bo jak sam zauważyłeś, ma on wymienne elementy celownicze (w dodatku dośc różne i z różnych okresów) i trudno jest go porównywać do aparatów ze stałą matówką, pryzmatem i soczewkami wizjera. Przy okazji, zawsze wydawało mi się, że EV służy do czego innego, niż oceny jasności matówki. :-P
WuWu84, akurat mam P30T. Sam się dziwię tej matówce. Być może ktoś ją wymienił. W końcu te aparaty maja trochę lat i niekoniecznie są w 100 % oryginalne.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach