Szalik  Dołączył: 18 Kwi 2010
Jaki pierścień pośredni do Tamrona Di 90mm macro ?
Witam.

Mój Tamron spisuję się lepiej niż dobrze chciałbym jednak uzyskać większe przebliżenie i nie wiem jakie pierścienie pośrednie wybrać. Zwykłe czy takie z przenoszeniem światła i AF ?

Co dobrego polecacie w stosunku Cena/Jakość.

Korpus to Pentax K-7

pozdrawiam

Adrian
 

tobiasz  Dołączył: 03 Maj 2011
Szalik, Ja polecam takie z popychaczem przesłony ale bez przeniesienia AF. Po założeniu pierścieni skala odwzorowania będzie większa niż 1:1 a więc ruchy ręki będą za duże żeby AF je zdążył  skorygować. Za to przeniesienie przesłony jest bardzo przydatne, z całkowicie manualnymi pierścieniami ciemno się robi już przy f/8 a przy f/16 już trudno cokolwiek zobaczyć. Ma to sens tylko przy założeniu, że fotografujesz ze statywu i masz czas na domknięcie przesłony po wykadrowaniu.
 
Szalik  Dołączył: 18 Kwi 2010
Możesz polecić jakieś konkretne modele z popychaczem przesłony i czy to jest to samo co pierścienie z przeniesieniem automatyki ? Pierścienie od Sony będą pasowały do Pentaxa ?
 

tobiasz  Dołączył: 03 Maj 2011
Niestety nie znam konkretnych modeli. Jak nie musi być tanio to oryginalne pewnie będą najlepsze, Kenko chyba też są bardzo solidne. Jak ma być taniej to trzeba czekać aż coś się pojawi na giełdzie albo portalach aukcyjnych. Ja swoje kupiłem za 125zł ale wydaje mi się, że zwykle kosztują więcej.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Szalik napisał/a:
Pierścienie od Sony będą pasowały do Pentaxa ?

Nie, pierścienie, podobnie jak obiektywy, są dedykowane do mocowania.
 
Piotrek K  Dołączył: 16 Lis 2009
Najlepszy stosunek ceny do jakości ma pierścień "zrobiony" samodzielnie z telekonwertera pozbawionego soczewek. Na Ebay'u (być może na allegro także) dość łatwo kupić telekonwertery 2x do Pentaxa najróżniejszych marek posiadające nie tylko popychacz ale także styki do przeniesienie informacji o przesłonie. Ja swój (marki Focal) kupiłem po kilku próbach za 60 złotych z przesyłką z USA. Wykręcenie soczewek jest dość nieskomplikowane.

To rozwiązanie ma oczywiście i wady - masz jeden pierścień (typowo ok. 25 mm) zamiast zestawu, poza tym nigdy nie ma 100-procentowej pewności, czy taki konwerter no name nie jest nadgryziony zębem czasu i ze stykami jest wszystko OK.

Pozdrawiam,
Piotrek
 
Szalik  Dołączył: 18 Kwi 2010
Kurcze szukam i nigdzie nie ma żadnych pierścieni pośrednich z przenoszeniem automatyki dla Pentaxa.

ani Marumi czy Delta... wiecie gdzie można takie dostać ? Przeszukałem cały internet i nic :/, są tylko te tanie po kilkadziesiąt złotych.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Szalik napisał/a:
nigdzie nie ma

Są np. tu, ale są dosyć drogie. Wbrew opisowi nie przenoszą napędu AF, jedynie automatykę przysłony. Posiadają 7 styków, więc przenoszą wszystkie informacje od obiektywu AF, w tym ogniskową; z tego też powodu aparat nadal uważa, że obiektyw jest z autofokusem i próbuje kręcić śrubokrętem, dlatego trzeba przełączyć go ręcznie na MF. Uniemożliwia to skorzystanie z pułapki ostrości.
 
Szalik  Dołączył: 18 Kwi 2010
Dzięki za odpowiedź. Cena faktycznie niezła. Do tego że będę musiał ostrzyć ręcznie jestem nastawiony. Muszę tylko poszukać jakiegoś tańszego zestawu.

Dzięki
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Nowych tańszych u nas nie kupisz.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mają tylko przeniesienie przysłony, nie mają styków ani napędu AF. Napęd AF mniej istotny ale styki tak.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
plwk napisał/a:
Nowych tańszych u nas nie kupisz.

W sklepie Mat z Gdyni widziałem kiedyś pierścienie Phottix ze stykami za ok. 350 zł, ale obecnie mają przeprowadzkę i reorganizację strony WWW, więc trudno to sprawdzić. Ewentualnie można przedzwonić do sklepu, ale to już Zainteresowany niech sam zrobi.
 
Szalik  Dołączył: 18 Kwi 2010
bakulik napisał/a:
plwk napisał/a:
Nowych tańszych u nas nie kupisz.

W sklepie Mat z Gdyni widziałem kiedyś pierścienie Phottix ze stykami za ok. 350 zł, ale obecnie mają przeprowadzkę i reorganizację strony WWW, więc trudno to sprawdzić. Ewentualnie można przedzwonić do sklepu, ale to już Zainteresowany niech sam zrobi.


Faktycznie sprawdziłem w sklepie Mat i mają takie, dzięki bardzo !
 
Zgredd  Dołączył: 17 Mar 2014
Szalik napisał/a:

Faktycznie sprawdziłem w sklepie Mat i mają takie, dzięki bardzo !


Jak rozumiem przysłonę ustawia się w tym przypadku normalnie z poziomu aparatu?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Zgredd napisał/a:
Jak rozumiem przysłonę ustawia się w tym przypadku normalnie z poziomu aparatu?

Zależy od obiektywu. Jeśli jest to typ A lub nowsze (wszystkie AF), to tak, można ustawiać przysłonę z poziomu body – pierścienie mają 7 styków i przenoszą wszystkie informacje między aparatem a obiektywem.
 
jorguś71  Dołączył: 12 Lis 2010
W kwestii pierścieni - posiadałem pierścienie Pentaxa i Vivitara z popychaczem przysłony. Zacne wykonanie. Obecnie posiadam 2 komplety pierścieni z popychaczem przysłony i stykami. Soligor (12/20/36mm) z ośmioma stykami i Marumi (13/21/31mm) z siedmioma stykami -oba komplety doskonale spasowane i wyczernione w środku. Sterowanie przysłoną z poziomu body i pomiar światła są ich najwiekszą zaletą. Zwłaszcza przy foceniu z lampą błyskową z rozpraszaczem - lampa pracuje w pełnej automatyce. Pieścieni z AF jeszcze nie spotkałem - przy tej skali odwzorowania AF mmoim zdaniem nie sprawdzi się. Cena jednego kompletu używek zaczyna się gdzieś od 350 zł (ze stykami). Ja na swoje rok polowałem na all...o. Ale jestem zadowolony.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach