piotrek0001  Dołączył: 05 Sty 2009
Zlecenie płatne
Witam zostałem poproszony o zrobienie panoramy fototapety
chciałbym się was spytać

- ile za taką przyjemność sobie liczyć ?
po za tym kwestia techniczna... domyślam się że trzeba będzie kleić prostokąt składający się z 9 części styknie ?
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Zostales poproszony o zrobienie panoramy fototapety. Mozesz po prostu sprobowac ja zrobic a potem sie zastanowic ile Cie to kosztowalo? Skad pomysl na starcie, ze naleza Ci sie za to pieniadze, skoro nie jestes w stanie wycenic sam swojej pracy? Bo trzeba brac kase?

Wiem, ze to dosc kontrowersyjnie napisane, ale warto sie nad takimi rzeczami samemu zastanowic. Dlaczego? Bo dowiesz sie, czy prawidlowo oceniasz swoja wartosc. Przemysl czy podolasz i ile jestes wart, podaj cene rzetelnie. Najwyzej ktos inny wezmie za to kase jako "fotoprostytutka" (gdy bardzo zaniży cenę) lub zwyczajnie z przyjemnosci to zrobi ;)

 

Szpileczka  Dołączyła: 03 Sty 2008
Re: Zlecenie płatne
piotrek0001 napisał/a:
Witam zostałem poproszony o zrobienie panoramy fototapety
chciałbym się was spytać

- ile za taką przyjemność sobie liczyć ?
po za tym kwestia techniczna... domyślam się że trzeba będzie kleić prostokąt składający się z 9 części styknie ?

Jeśli to ma być komercyjna fototapeta do masowej sprzedaży to zajrzyj na stronę ZPAF tam jest cennik, może coś Ci pomoże, albo podzielisz, pomnożysz i wypośrodkujesz dane tam zawarte ;-)
Mnie pomogło :idea:
Dagio czy sprzedaż zdjęć to "fotoprostytucja"?
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Szpileczka dla mnie tak, gdy robi się to prawie darmo (pojawiło się wyjaśnienie i wyżej)
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na razie, zważywszy na zadane pytania, nie wiemy czy piotrek0001 ma wiedzę jak się do tego zabrać.
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
A potrzebna do tego jakaś większa wiedza? Kilka zdjęć, program do składania i trochę cierpliwości. To akurat zadanie dla kogoś kto się nie zna na trudniejszej fotografii.
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Henry napisał/a:
program do składania


Obawiam się, że koszt takiego programu może czasem znacznie podwyższyć koszta zlecenia, gdy się wcześniej takiego do pracy nie zakupiło, a potrzeba akurat do pojedynczego zlecenia.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
plwk napisał/a:
Na razie, zważywszy na zadane pytania, nie wiemy czy piotrek0001 ma wiedzę jak się do tego zabrać.
Jakbym dostał takie zlecienie
piotrek0001 napisał/a:
zostałem poproszony o zrobienie panoramy fototapety
to też bym nie wiedział. Panoramę miasta, to tak, ale fototapety?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
No widzisz, wytłumaczyłeś to znacznie lepiej niż ja.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
tref napisał/a:
Panoramę miasta, to tak, ale fototapety?

Proste. Bierzesz sobie rolkę fototapety, kawałek dla efektu można odwinąć. Potem wsadzasz to w namiot bezcieniowy i robisz zdjęcie, korzystając z trybu "panorama" dostępnego w Z1p, MZ7 czy MZ5n (jest tam taki, nie?). Albo - jak cyfrą, to potem po prostu w postprocesie kadrujesz wycinając zbędne fragmenty na dole i na górze.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Problem jak zwykle tkwi w szczegółach. Wobec takiej reprodukcji autorowi fototapety z tytułu praw autorskich należą się jakieś tantiemy ...

[ Dodano: 2010-04-23, 20:46 ]
matb napisał/a:
Bierzesz sobie rolkę fototapety, kawałek dla efektu można odwinąć.
Hmm, trzeba zapytać Olgierda, czy jak się nie odwinie, to też trzeba płacić?
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
matb napisał/a:
MZ5n (jest tam taki, nie?)

Jest.

tref napisał/a:
Wobec takiej reprodukcji autorowi fototapety z tytułu praw autorskich należą się jakieś tantiemy ...

Chyba, że to fototapeta royality free z jakiegoś tapetostocka.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
tref napisał/a:
Problem jak zwykle tkwi w szczegółach. Wobec takiej reprodukcji autorowi fototapety z tytułu praw autorskich należą się jakieś tantiemy ...
Jak będzie fotografował zwiniętą w rolkę? Bez przesady.
 

piotrek0001  Dołączył: 05 Sty 2009
Dyskusja... ok...

Słuchajcie...
Panoramę to ja umiem zrobić nad tym nie trzeba główkować, pomysły mam kadry umiem też znaleść.. chodzi o kwestie techniczną ,,

k200d ma 10mp jak z tego zrobić prace która będzie nadawała się na fototapete ?
- czy po prostu zrobić mam panoramę z jednego zdjęcia czy też mam zrobić z 6 czy 9 ?
(chodzi mi o rozmar aby można było z tego uzyskać fotopete domyślam się (jeszcze nie wiem) że fototapeta to pewnie bedzie te 5metrów na 3 metry wiec raczej sporo...

Absolutnie nie mam się zajmować wydrukiem mam tylko zrobić zdjęcie które nada się na fototapete.

Wszystko mniej więcej jasne ?

[ Dodano: 2010-04-24, 15:23 ]
dagio napisał/a:
ile Cie to kosztowalo?

body 1600 zł
szkło 800 zł
umiejętności - bezcenne

//

Chodzi o to aby rzucić jakaś cene bo nie wiem po prostu za ile takie zdjęcie mam liczyć..

[ Dodano: 2010-04-24, 15:25 ]
Szpileczka napisał/a:
komercyjna fototapeta do masowej sprzedaży


raczej do prywatnego

[ Dodano: 2010-04-24, 15:33 ]
"- czy po prostu zrobić mam panoramę z jednego zdjęcia czy też mam zrobić z 6 czy 9 ? "

I jeszcze jedno pytanie czy po zrobieniu np zdjęcia - panoramy w 10mp i obróbce aby było wszystko cacy mogę po prostu powiedzieć proszę iść z tym do jakiegoś punktu foto tam " zrobią " z tego fototapete..

Bo w końcu ja mam zrobić zdjęcie które nada się na fototapete.

I proszę mi powiedzieć jeszcze jedno.. bo dając plik ze zdjęciem tak czy siak daję zgodę na rozpowszechnianie do użytku własnego.. + mój czas na zrobienie + sprzęt jaki mam aby go zrobć + programy.. 200 zł rozsądna cena czy więcej ? nie wiem.. doradźcie.
 

Henry  Dołączył: 12 Sty 2010
piotrek0001 napisał/a:
k200d ma 10mp jak z tego zrobić prace która będzie nadawała się na fototapete ?
- czy po prostu zrobić mam panoramę z jednego zdjęcia czy też mam zrobić z 6 czy 9 ?
(chodzi mi o rozmar aby można było z tego uzyskać fotopete domyślam się (jeszcze nie wiem) że fototapeta to pewnie bedzie te 5metrów na 3 metry wiec raczej sporo...


Wejdź na http://www.henry.vel.pl/pixelki.html
i wpisz wymiary zdjęć z Twojego aparatu - 2592x3872
Na dole wpisz wymiary docelowe i zobacz z jakiej odległości ma dobrze wyglądać - potem powiększaj zdjęcie tak długo aż osiagnie oczekiwaną jakość.
Na przykład jak Ci wyjdzie 25920x38720 to już wiesz że musisz zrobić 10x10=100 zdjęć - i będzie wyglądać świetnie już powyżej 40cm od ściany.
 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
piotrek0001 napisał/a:
czy po prostu zrobić mam panoramę z jednego zdjęcia czy też mam zrobić z 6 czy 9 ?
Policzyłeś jaką rozdzielczość da ci jedna klatka powiększona do tych rozmiarów?
To chyba będzie około 20 dpi, na billboard oglądany z kilkudziesięciu metrów styknie, ale w parometrowym mieszkaniu troszkę za mało imho. Proponowałbym conajmniej dwa-trzy kadry po wysokości.
piotrek0001 napisał/a:
nie mam się zajmować wydrukiem mam tylko zrobić zdjęcie

Jak widzisz o wydruku, chociażby pośrednio też trzeba pomyśleć.
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
Zwykle za takie proste zlecenie liczy się po 100 zl za godzinę + koszty (podróż, hotel itp.) (+VAT).
Jeśli nie jesteś watowcem (a na to wygląda), to zawierasz z klientem umowę o dzieło z przekazaniem praw autorskich na określonych polach eksploatacji, bierzesz zaliczkę na poczet kosztów, faktury zaś bierzesz na jego firmę i na koniec wszystko z nim rozliczasz.
Od sumy honorarium księgowy klienta odejmie zaliczkę na podatek (od 50%) i wypłąci ci resztę. Na początku przyszłego roku dostaniesz od niego listem poleconym wypełniony druk PIT, wg którego wpiszesz odpowiednie dane do swojego PItu rocznego.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
dagio napisał/a:
jako "fotoprostytutka"

A jak nazwiesz takiego "profi" fotoreportera co wali serią z trzymanego na wyciągniętych rękach D3/300 i sprzedaje chłam do gazety (już lepiej by wyglądało, gdyby wynajęli rysownika) ?
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
PK napisał/a:

A jak nazwiesz takiego "profi" fotoreportera co wali serią z trzymanego na wyciągniętych rękach D3/300 i sprzedaje chłam do gazety (już lepiej by wyglądało, gdyby wynajęli rysownika) ?

Niedługo rozciągnięci na kanapie, otwierając kolejnego browca, powiemy do naszego aparatu: te, Pentax, idź i zrób mi parę fotek fajnych dziewczyn. A aparat pójdzie i zrobi.
 

piotrek0001  Dołączył: 05 Sty 2009
Henry napisał/a:
Na przykład jak Ci wyjdzie 25920x38720 to już wiesz że musisz zrobić 10x10=100 zdjęć - i będzie wyglądać świetnie już powyżej 40cm od ściany.


Właśnie wyliczyłem... delikatnie mówiąc duża ilość roboty

[ Dodano: 2010-04-25, 10:28 ]
Henry napisał/a:
10x10=100 zdjęć - i

Jakieś pomysły jak ja przy pomocy statywu mam podzielić sobie panorame na 10x10 ??
i ... domyślam się że będę musiał wziąść większą ogniskową ? i cyk cyk cyk

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach