alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Polypan - problem!
Wywołałem dzisiaj "normalną" rolkę w Xtolu 1+2, w 24 stopniach.

Problemem jest występowanie ciemniejszych kropek na całej powierzchni filmu:



W FX-1 (składany z receptury) tego nie zauważyłem, jutro albo w czwartek spróbuję jeszcze z Rodinalem.

(tymczasowo radzę także zawiesić transakcję -> spinner)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
Jasne, czekamy na testy :-/

Pzdr
Spinner
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
To mi czesciowo przypomina efekt kiedy bawilem sie chemia tetenala do wolania negatywow jako slajdow......za ktoryms razem cos strasznie popieprzylem i wyszly caaalkiem ciekawe efekty......wedlug mnie to co u mnie wystapilo to zle odbielanie....
 
alx  Dołączył: 22 Kwi 2006
Te czarne kropeczki zgłaszało wielu ludzi. Poprosty niektóre szpule są trefne. Kupiłem jak na razie jedną i kropeczki trafiły się juz prawie na samym początku. Wywoływałem w D-23, D-76, Xtolu 1+1, Rodinalu 1+50 i Ultrafinie Lq, kropki w mniejszym lub większym stopniu są zawsze.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
alx napisał/a:
Poprosty niektóre szpule są trefne.


Nieprawda :-P

Właśnie wywołałem kilka klatek z następnej rolki w Rodinalu 1+100, 1 godzina, 20 stopni, BEZ MIESZANIA (tylko 30sek na poczatku):



Nie dość że żadnych kropek, to jakoś mi się bardziej niż w xtolu podoba.... (niniejszym przepraszam rodinal :-D )
 
alx  Dołączył: 22 Kwi 2006
W 1+100 nie próbowalem. U mnie te kropki nie wystepują zawsze. Są odcinki, że się pojawiają, są bez kropek, ale wygląda na to, że nie ma to związku z wywoływaczem. Na pl.rec.foto też ktoś o tym wspominał.
 
kawalek  Dołączył: 03 Maj 2006
moze stary ten xtol?
widac te kropki golym okiem?

ja mialem kiedys taka akcje w labie jak mi wolali c-41. bardzo podobny efekt.
 
alx  Dołączył: 22 Kwi 2006
kawalek napisał/a:
moze stary ten xtol?


U mnie był dobry.

kawalek napisał/a:
widac te kropki golym okiem?


Na niebie i innych takich widac doskonale na negatywie.

Jutro wieczorem bede mial czas to trzasne kawalek w 1+100 dla pewnosci, ale moim zdaniem to jest wada fabryczna albo zle magazynowanie.
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
U mnie xtol swiezy, a kropek golym okiem nie widac. Baaardzo male sa.
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
Alkos!! Co Ty tu ludzi straszysz (potencjalnych nabywcow), ze film jest nie taki.. stresik tylko stwarzasz....
Ps. czym robisz takie fajne foty:)? ( w okularach modelki ciężko zgadnąc co tam w łapce trzymasz)
 
alx  Dołączył: 22 Kwi 2006
To jest w D23 HAD, jedyny kawałek jaki mam akurat pod reka:



Żeby to się działo tylko w Xtolu, to by było pół biedy...
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
JN napisał/a:
czym robisz takie fajne foty


mesuperek z wytrawionym napisikiem oraz 50/1.2 :-D

[ Dodano: 2006-05-16, 10:01 ]
alx napisał/a:
To jest w D23 HAD


Ojoj, to niedobrze. Aż takich nie mialem. Moze rzeczywiscie trefna partia?...

A probowales odwinac z 10 metrow i sprawdzic jak jest glebiej?
 
alx  Dołączył: 22 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Ojoj, to niedobrze. Aż takich nie mialem. Moze rzeczywiscie trefna partia?...

A probowales odwinac z 10 metrow i sprawdzic jak jest glebiej?


Ta klatka, akurat trafiła się z tych gorszych. Na razie nie próbowałem wziąć bardziej z głębi, ale tak zrobię. Zaraz jak kupiłem, to jakieś pierwsze dwie rolki były w miarę normalne, ew. ze sporadycznymi, pojedynczymi kropkami. Potem zaczęło się to co na załączonym obrazku :/
Tak jak pisałem, są na przemian kawałki wolne od kropek i usiane nimi z różną intensywnością. Kiedy pojawił się ten problem, zrobiłem kilka szybkich testów w różnej chemii i zniechęciłem się zupełnie bo wyniki były podobne do tego co wyżej. Także polypan poszedł w odstawkę i używałem go tylko do testowania szczelności puszek, sprawności szkieł i takich tam, bo szkoda było ryzykować do poważniejszych zastosowań ...

Zrobię kilka testów z rodinalem z innej głębokości po weekendzie i dam znać co i jak.
 

JN  Dołączył: 24 Kwi 2006
Eureka! Ja tez mam kropki, aczkolwiek to chyba wina papieru lub innych brudów (w wodzie czy gdzie)... bo są tylko na małych odbitkach na Fomie (nie ma ani na powiekszeniu kliszy 50x100cm, tak na oko; ani na duzych odbitkach na starym papierze)...
wniosek: kropek nie ma na kliszy!!

...Błędny?
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
chciałbym spytać czy "problem" jest wciąż aktualny, tzn. czy nadal zdażają się Wam kropki na odbitkach or znaleźliście przyczynę ich powstawania or sposób na pozbycie się ich??? Przymierzam się do swojej pierwszej puchy (nie wiem jeszcze czy 90 czy 152m) :mrgreen:
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Znalazlem powod kropek: zuzyty utrwalacz. Wystarczy wylewac go po utrwaleniu ilosci filmow podanej przez producenta, zastepowac nowym i po sprawie :-)


(bierz 90m, wygodniej sie nawija , a i tak nie wyrobisz tego w rok ;-) )
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
alkos napisał/a:
Znalazlem powod kropek: zuzyty utrwalacz. Wystarczy wylewac go po utrwaleniu ilosci filmow podanej przez producenta, zastepowac nowym i po sprawie

noo too pięknie, to teraz już praktycznie nic mnie nie hamuje, żeby sobie puszeczke sprawić :mrgreen:

aaa jeśli mozna spytać Tobie alkos ile rolek schodzi na miesiąc?? tak średnio?? ;-)
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
Teraz? Ze cztery. Dno i depresja.

Jak dobrze idzie, to 20...
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
A jakbym takze chcial 90m to cos potani transport??;-)

Pzdr
Spinner
 

alkos  Dołączył: 18 Kwi 2006
a co, skonczyl sie poprzedni? :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach