kandis  Dołączył: 15 Maj 2006
[obiektyw] Uszkodzenie ob 80-200 - naprawiać?
Jestem posiadaczem obiektywu 80-200 pentaxa, w 95% używany był w trybie auto wszystko było ok. Kilka dni temu próbowałem ostrzyć w manualu i zauważyłem że pierścień chodzi z dużymi oporami co dziwne ostrząc od min odległości ku nieskończoności opór na pierścieniu jest coraz większy. Doszło do takiej sytuacji że po przestawieniu z powrotem do trybu auto opór jest tak duży że obiektyw nie może złapać ostrości na nieskończoność. Po przesunięciu pierścienia w manualu na nieskończoność chodzi z taki oporem że auto nie chce wrócić z tej pozycji. Nie wiem co jest grane, obiektyw kupiłem używany na allegro i wszystko było ok do tej pory.

Proszę o opinie co mogło ulec uszkodzeniu, czym może to być spowodowane i ile może kosztować naprawa. Czy znacie jakieś punkty w wlkp gdzie można oddać obiektyw tak aby go naprawili a nie dobili?

z góry dzięki za pomoc
Throad
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Witam.
Wyjmij obiektyw z korpusu i sprawdź jak wówczas porusza się pierścień ostrości. Może to nie wina obiektywu, a korpusu. Pozdrawiam. Krzysztof
 

sebostek  Dołączył: 19 Kwi 2006
ale chyba przełączyłes na korpusie z AF na MF???? a nie tylko na gorze z auto na M???
 
kandis  Dołączył: 15 Maj 2006
tak tak, takiej gafy bym nie popełnił, po odłączeniu obiektywu jest ta sama historia odrazu to sprawdziłem. w przedziałach od 1 m do 5 m chodzi w maire dobrze ale opór jest nie typowy, przesuwając pierścień w stronę oo opór jest coraz wiekszy pierscień w trybie AF zatrzymuje się na 10m dalej opór jest taki że nie da się dalej przesunąć, recznie można ale z dużym oporem jak na pierścień ostrzenia. nie wiem od czego to się stało, obiektyw nie upadł nie był uszkodzony mechanicznie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach