MacRayers  Dołączył: 07 Wrz 2008
Sigma SD15 oficjalnie w sprzedaży
Sigma w końcu dała zielone światło i w sprzedaży (na razie w Wielkiej Brytanii) pojawiła się SD15-ka. Przeglądając różne tematy okołofotograficzne skłamałbym, gdybym nie potwierdził, że baczniej przyglądam się poczynaniu SIGMY. System dość rozbudowany, cenowo atrakcyjny - do tego innowacyjne podejście do matrycy.
Szkoda, że nie ma sampli z SD15 na wyższych ISO, ale przecież nie do tych celów powstał ten aparat. Bardzo podoba mi się obraz z faveona - ma w sobie coś takiego, że chce się oglądać z niego fotografie. Prawie tak dobra matryca (wg mnie) jak Fujikowa (która też ma specyficzny "feeling").
Tutaj informacja o wprowadzeniu do sprzedaży : http://www.dpreview.com/n...15available.asp
Zdjęcia testowe z SD15 : http://www.sigma-sd.com/S...hoto/index.html

Przyznam, że biorąc pod uwagę cenę (ok. 3500 zł) i zastosowanie (jednak czułości raczej słabe) to będzie nadal wg mnie aparat dla koneserów. Mimo wszystko - chciałbym go mieć jako 2 body i 2 system... :-B
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
No ciekawie to wygląda, ale mnie najbardziej interesuje jak puszki sigmy ostrzą ze szkłami sigmy. Czy nie ma nigdy BF-FF i jak jest z szybkością.
Bo tak patrząc na szklarnię to jest jasna, tania (jak na swoje parametry) i dobra.
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
Eldred napisał/a:
najbardziej interesuje jak puszki sigmy ostrzą ze szkłami sigmy

jak szybko ostrzą ma małe znaczenie, gdyż puszki sigmy są raczej do statycznej fotografii, statycznej w sposobie fotografowania.
nie wiem jak najnowsza, ale te starsze były nie szybsze w działaniu niż obecne kompakty... zapis zdjęcia, uruchamianie menu, uruchamianie podglądu...
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
tatsuo_ki napisał/a:
jak szybko ostrzą ma małe znaczenie, gdyż puszki sigmy są raczej do statycznej fotografii, statycznej w sposobie fotografowania.
hmm czyli pejzaże i studio? jeśli tak to te 4,7 efektywnej rozdzielczości matrycy to trochę cienko.

Chociaż jeśli z takiej rozdzielczości przyzwoicie wychodzi 20x30 to spokojnie dla większości wystarczy.

A nie wiesz jak jest u nich z bf-ff?
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
Eldred napisał/a:
jeśli tak to te 4,7 efektywnej rozdzielczości matrycy to trochę cienko.

nie porównuj tej matrycy bezpośrednio z matrycami CMOS. pamiętaj, że wiedzę o "jednym" pixelu z CMOSa uzyskuje się z co najmniej trzech detektorów, czyli "pełną" informację z 12MP CMOS-a mamy o 4MP właśnie.
ze względu na budowę Foveona z 4,7 MP uzyskujemy tyle samo informacji, co z 14,1 MP CMOS-a, a taka rozdzielczość jest już "standardem", nieprawdaż?

co do focusów wszelakich, to korzystałem z jednej puszki i jednego szkła z sigmowym mocowaniem i żadnego nie zaobserwowałem, nie mniej jednak jest to zbyt mała próba, by mówić o zasadzie ;-)
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
tatsuo_ki napisał/a:
nie porównuj tej matrycy bezpośrednio z matrycami CMOS. pamiętaj, że wiedzę o "jednym" pixelu z CMOSa uzyskuje się z co najmniej trzech detektorów, czyli "pełną" informację z 12MP CMOS-a mamy o 4MP właśnie.
ze względu na budowę Foveona z 4,7 MP uzyskujemy tyle samo informacji, co z 14,1 MP CMOS-a, a taka rozdzielczość jest już "standardem", nieprawdaż?
hmm no ale tak czy siak rozdzielczość gotowego zdjęcia jest mniejsza czy nie?


tatsuo_ki napisał/a:
co do focusów wszelakich, to korzystałem z jednej puszki i jednego szkła z sigmowym mocowaniem i żadnego nie zaobserwowałem, nie mniej jednak jest to zbyt mała próba, by mówić o zasadzie


Lubię stałki sigmy, i szkła typu 50-150/2.8, Gdybym kiedyś miał wracać do aps-c to patrząc na szklarnię dobrze ostrząca z nimi puszka byłaby fajną sprawą.
 

tatsuo_ki  Dołączył: 01 Mar 2009
Eldred napisał/a:
hmm no ale tak czy siak rozdzielczość gotowego zdjęcia jest mniejsza czy nie?

nie. jest taka, do jakich jesteś przyzwyczajony z tych popularniejszych matryc.

Eldred napisał/a:
dobrze ostrząca z nimi puszka byłaby fajną sprawą

zrobiłem sigmą kilka packshot-ów w studio. ostrzyła w porządku. no ale mówię, to tylko jeden egzemplarz, więc wniosków z tego nie wyciągam.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Nie wiem jak z CMOS, ale CCD ma taką rozdzielczość ile pikseli, a jeden pixel nie jest brany z 3 detektorów, ale interpolowany z nich. To znaczy, że jeśli piksel A ma czerwony filtr przed facjatą, to nadal jego wartość jest używana do policzenia zielonego sąsiada. Pod tym względem piksele w obrazie odpowiadają punktom na matrycy. Ot, w Sigmie nie ma interpolacji, bo każdy punkt ma 3 warstwy i mierzy niezależnie 3 składowe.

Nie wiem co prawda, czy w Foveonach 1MP oznacza jeden milion punktów (tak być powinno) czy jeden milion czujników (czyli 333 tysięcy punktów wtedy).

 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Eldred, weź zdjęcie z Sigmy (na przykład portret tej babci) i powiększ je o 300% (metoda dwusześcienna na przykład - bicubic). Zobaczysz, że na 100% rozmiaru wygląda jak fota z matrycy 3 razy większej po prostu.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Czyli to jest coś takiego (przepraszam za skrajną ignorancję) jak DPI? że przy tej samej albo nawet mniejszej rozdzielczości jest większa szczegółowość? No właśnie ale czego? przecież obraz się składa z pixeli, więc jeśli zdjęcie z sigmy ma ich mniej to ma mniej szczegółów czy nie?

Bo jak inaczej wytłumaczyć to co piszecie że na zdjęciu z sigmy które ma 2640 na 1760 punktów jest porównywalna ilość szczegółów jak na zdjęciu np. z 5d które ma 4368 na 2912 punktów?
Powiększałem bardziej i nie czuje żeby tak było ale wierzę wam na słowo. :->
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Elred - Tak, obraz składa się z pikseli, ale te piksele w różnych matrycach powstają z różnych danych.
W Foveonie jeden piksel to 3 niezależnie zmierzone wartości RGB, na CCD jeden piksel to matematycznie wyliczona wartość na podstawie sąsiadów - każdy w innym kolorze.
Dlatego przy tej samej ilości pikseli Foveon zawiera więcej realnych danych na temat koloru.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Marooned napisał/a:
W Foveonie jeden piksel to 3 niezależnie zmierzone wartości RGB, na CCD jeden piksel to matematycznie wyliczona wartość na podstawie sąsiadów - każdy w innym kolorze.
Dlatego przy tej samej ilości pikseli Foveon zawiera więcej realnych danych na temat koloru.
ale nadal jeden pixel foveona nie jest wyświetlany jako trzy tylko jako jeden, i na powiększeniu to widać, sugerujesz że jeden pixel z foveona to mały obrazek z trzema kolorami o różnym nasyceniu? :roll:
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Eldred, ja Ci polecałem powiększyć zdjęcie o 300 procent wykorzystując pewien algorytm, a nie powiększyć obraz na monitorze lupą do 300%.

Jeśli użyjesz algorytmu, na przykład dwusześciennego, to te dodatkowe 200% pikseli powstaje właśnie na zasadzie wyliczania jednego na podstawie innych (podobnie jak ma to miejsce w fizycznych matrycach NIEfoveonowych).

Chodzi o to, że matryca (wezmę za przykład CCD) ma coś takiego jak siatka Bayera, czyli nałożony filtr barwny na całą matrycę, przez co sąsiednie piksele rejestrują informację każdy o innym kolorze, następnie poprzez wykorzystanie algorytmu (wagowego zapewne, ale nie na pewno) wyliczane są wartości brakujące dla każdego z tych pikseli (dla zielonego trzeba wyliczyć niebieski i czerwony) i tak dalej.

Foveon ma warstwa pod warstwą piksele, dzięki czemu pojedynczy piksel obrazu (patrząc wgłąb jeden, a faktycznie trzy pod sobą) ma na dzień dobry 3 składowe, nie jest wyliczany interpolacyjnie. Niemniej jeśli chcesz mieć 3 razy więcej pikseli możesz użyć jednego z kilkudziesięciu algorytmów interpoluących (w tym bardzo efektywnych fraktalnych) aby uzyskać obraz być może nawet lepszy niż ze standardowej matrycy.

Żeby było jaśniej pokażę konkretnie przykład powiększenia zdjęcia, za momencik.

[ Dodano: 2010-06-14, 20:28 ]
proszę bardzo. Zdjęcie z sigmy bez powiększania 4,6Mpix:


powiększone do 300% (41 Mpix!!):



bez powiększenia 4,6Mpix:


powiększone 200% (18,5Mpix):


powiększone 300% (41 Mpix!!):


Czy zdjęcie 18mpix (200%) bardzo odbiega od tego co dają obiektywy ustawione na przysłonę 3.2 na APS-C o rozmiarze 18mpix? A nawet o mniejszych matrycach?
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
tatsuo_ki napisał/a:
Eldred napisał/a:
hmm no ale tak czy siak rozdzielczość gotowego zdjęcia jest mniejsza czy nie?

nie. jest taka, do jakich jesteś przyzwyczajony z tych popularniejszych matryc.

Eldred, czyli mniejsza. :evilsmile:
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Przy układzie Bayera, każdy monochromatyczny subpiksel (czyli czerwony, zielony bądź niebieski) bierze udział w tworzeniu aż czterech różnych wynikowych pikseli kolorowych. Czyli z siatki takich punktów wybieramy każdą możliwą czwórkę sąsiadujących ze sobą pikseli i tworzymy z nich jeden wynikowy - dobrze mówię?
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Powiększałem zdjęcia z ten matrycy, pixele wyglądają normalnie i jest ich po prostu mniej, nie przekonuje mnie to nadal, ale nie ważne, chętnie bym się pobawił tak egzotyczna puszką, ale dla tonalności wybrał bym raczej S5 ;-)
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
Eldred, bo to nie Foveon ma jakieś specjalne piksele co tworzą nietypowy plik tylko matryce z układem Bayera mają sztucznie podniesioną rozdzielczość pliku wynikowego.


Światło padające na jeden "punkt" matrycy Foveon, tworzy jedne piksel w obrazie wynikowym
Światło padające na jeden "punkt" matrycy Bayera, jest składową czterech różnych pikseli w obrazie wynikowym.

Także słuszniejsze by było nie powiększanie plików z Foveona a pomniejszanie tych z innych matryc o-)
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Sony pewnego czasu miał 4 kolorowy filtr - zamiast 50% zielonego, to miał 25% zielonego i 25% cyanu (obok 25% czerwieni i 25% niebieskiego) - rzekomo lepsze odwzorowanie kolorów

A co do algorytmu wyliczającego kolory pikseli na podstawie sąsiadów, to mimo, że ogólne założenia są powszechnie znane, to dokładne algorytmy są ściśle chronione przez firmy.

Eldred - tutaj fajnie wyjaśniające linki:
http://www.digiphoto.org.uk/sensors.htm
http://www.ddisoftware.com/reviews/sd9-v-bayer/ z przykładami
http://library.creativeco...mike/Foveon.php
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Marooned, dzięki, na drugim linku widać dokładnie o co chodzi. :-> :-B :-B
 

Raven  Dołączył: 03 Gru 2007
Marooned napisał/a:
http://www.ddisoftware.com/reviews/sd9-v-bayer

Sampelki nie działają niestety... :-(

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach