KR  Dołączył: 25 Sie 2006
[lampa] Wspolpraca HyperProgramu w K10D z lampa blyskowa
Witam serdecznie wszystkich grupowiczów.

Stałem się w piątek szczęśliwym posiadaczem K10D :-) . Wiem że tym faktem mogłem niektórym osobom na grupie podpaść ;-) ale uważam że i tak było warto.
Jednak nie po to piszę na grupę żeby się pochwalić lecz po to żeby wyjaśnić nurtujący mnie problem dotyczący HyperProgramu i jego współpracy z lampą błyskową.

Jak zapewne wiecie Pentax wprowadził do swoich flagowych modeli genialne rozwiązanie jakim jest HyperProgram. Miałem z nim wcześniej do czynienia w modelu Z1p. W modelu tym w „Custom Settings” można było ustawić jak ma zachowywać się HyperProgram po włączeniu lampy błyskowej tzn. czy ma ustawiać czasy tak jak by lampa nie była włączona lub ustawiać je z uwzględnieniem lampy. Takie rozwiązanie było dla mnie bardzo wygodne bo można było sobie dowolnie to ustawiać w zależności od okoliczności.

W K10D nie widziałem takiej opcji w „Custom settings” ale to mi nie przeszkadza. Natomiast zdziwiło mnie jak to teraz działa. Tylne pokrętło zmieniające przesłonę ustawia czas uwzględniając fakt że lampa jest włączona (wbudowana lub zewnętrzna), zielony przycisk również to uwzględnia ale przednie pokrętło działa tak jak by lampa nie była włączona :-( (dziwne).

Takie zachowanie bardzo mnie dziwi i jestem ciekawy czy i w innych egzemplarzach K10D też tak jest. Chciał bym z Wami o tym porozmawiać (najlepiej przez telefon) bo przypuszczam że to jest jakiś „bugs”.

Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego dnia
Krzysiek

[ Dodano: 2007-03-03, 14:12 ]
Wiatm serdecznie

Mam prośbę do szanownych kolegów posiadających K10D aby się wypowiedzieli na temat działania HyperProgramu w trybie Tv z włączoną lampą błyskową.
Zastanawiam się czy przpadkiem takie zachowanie mojego egzemplarza to nie jest wada fanryczna.
Nową wersje firmware 1.1 już wgrałem z najdzieją na poprawe. Jednak nic się w tym punkcie nie zmieniło :-( .

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością
Krzysiek
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Czytalem twoj post takze na prfc.....
ale nadal nie do konca kapuje w czym problem
jezeli mozesz dokladnei opisac:
w jakim trybie pracujesz
jaka jest aktualna ekspozycja swiatla ciaglego w danej scenie
co sie dzieje po wlaczeniu flesza....
 
KR  Dołączył: 25 Sie 2006
Witam

Pewnie że mogę.
I tak:

1. Ustawiamy tryb pracy na "P" ("Hyper program") na razie lampa nie jest włączona.
<Aparat ustawia czas około 4sek. i przesłone około f:3.2. >
2. Włączam lampę błyskową
<Aparat zmienia czas na 1/30 przysłona nadal f:3.2>
3. Kręce przednim pokrętłem w prawo (Hyper program, preselekcja czasu)
<Aparat nie zmienia czasu i nadal jest 1/30, przesłona bez zmian f:3.2>
4. Kręce przednim pokrętłem w lewo
<Aparat skraca czas załużmy do 1/10, przesłona bez zmian>
5. Kręce przednim pokrętłem w prawo
<Aparat nie zmienia czasu i nadal jest 1/10, przesłona bez zmian f:3.2>
6. Kręce przednim pokrętłem w lewo
<Aparat zmienia czas np na 10sek. przesłona nadal f:3.2>
7. Kręce przednim pokrętłem w prawo
<Aparat zmienia czas ale tylko do 4sek, przesłona bez zmian>
I to jest właśnie dla mnie dziwne. Reaguje tak, jak by lampa nie była włączona.

Inaczej wygląda sprawa jak kręce tylnym pokrętłem (P w trybie preselekcji przesłony).
Tutaj wszystko można zmieniać w pełnym zakresie przesłony a czas ustawia się zgodnie do ogniskowej obiektywu czyli np. 1/30, 1/60, 1/125 itd aż do 1/180.

Mam nadzieje że teraz już w miarę jasno opisałem mój problem.

Czy inne egzemplarze K10D mają tak samo działający HyperProgram ?

W moim starym Z1p Hyper Program działał tak samo w trybie preselekcji czasu jak i przesłony.

Pozdrawiam wszystkich i życze udanej niedzieli
Krzysiek.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
u mnie jest podobnie - ale wydaje mi sie ze jest to zgodne z filozofia pracy flesza jako "fill in" czyli dopalenia do zastanej ekspozycji....
inna sprawa ze aparat pozwala na ustawienie wlasciwie dowolnej przyslony BEZ zmiany czasu sync......ale to moze przeciwdzialanie poruszonym zdjeciom na dluzszych czasach....
 
KR  Dołączył: 25 Sie 2006
Dzięki że sprawdziłeś.
Bardzo mnie to niepokoiło. Myślałem że mam coś kopnięte w aparacie.
Bo poza tym jednym problemem to aparacik jest wyśmieniny.

Ale tak na chłopski rozum to takie rozwiązanie nie bardzo mi się podoba.

W starym dobrym Z1p to można było sobie wybrać jak ma działać HyP z lampą błyskową.
A tu w najnowszym modelu nie można :-( .
Ciekawe jak to wyglądało w *ist D ?

Ale nadal dziwne mi się wydaje, że zielony guzik zmienia ustawienia z uwzględnieniem lampy błyskowej, preselekcja przysłony też a preselekcja czasu już nie :-( .

Nie pozostaje mi nic innego jak pogodzić się z tym faktem i przyzwyczaić do takiego zachowania.

Fajnie by było gdyby w podczas wypuszczania kolejnego firmware znalazła się możliwość wyboru jak ma się zachowywać w HyP preselecja Tv jak i Av podczas współpracy z lampąb błyskową

Jeszcze raz wielkie dzięki.

Pozdrawiam
Krzysiek

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach