Bartosz_T  Dołączył: 11.12.2017
Zbyszek trochę przesadziłem z tym że żałuję - wiedziałem co kupuję. Od zawsze w moich komputerach/laptopach siedziały Intele które spełniały i obecnie również spełnia dobrze swoje zadanie jednak od dłuższego czasu kibicuję AMD gdyż Intel do niedawna stał się wielkim monopolistą a wiadomo, że monopol spowalnia rozwój i winduje ceny. W AMD podoba mi się to, że nawet najtańsze modele można podkręcać, mają wiele rdzeni (Intel do niedawna w i3 proponował 2 rdzenie 4 wątki tylko dlatego, że nie miał konkurencji, obecnie to uległo zmianie) oraz to, że nie zmieniają podstawki co nową generację procków. Posiadam za to kartę graficzną AMD ;-) Jeżeli tylko padnie mi procek lub płyta to bez zastanawiania sypnę groszem AMD (odpukać) :->

dilbert  Dołączył: 21.09.2008
Bartosz_T napisał/a:
dilbert zastanawiałbym się nad doradzaniem komuś nowych APU od Amd względem pierwszej generacji Ryzena, gdyż owe APU nie posiadają lutowanych odpromienników/

Przede wszystkim lepiej nie doradzać podkręcania procków na start systemu ;-) Chłodzenie dołączone od amd jest znakomite jeśli zostawiamy wszystko w ustawieniach domyślnych (jest cicho i w miarę chłodno), jednak do overclockingu potrzeba czegoś mocniejszego. Co do odpromienników - faktem jest, że amd zastosował tutaj zwykłą pastę, ale pierwsze niezależne testy pokazują, że nie ma z nią problemów. Z lepszym chłodzeniem można śmiało kręcić cpu, gpu albo ich kombinację.

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Ryzen 5 1600X jest sprzedawany bez chłodzenia. Tutaj można na starcie dobrać czy będzie na ustawieniach standardowych czy chcemy go podkręcać. W pierwszym wypadku potrzebne chłodzenie o TDP na poziomie 120 a w drugim około 220.

Bartosz_T  Dołączył: 11.12.2017
Według mnie kupowanie AMD do innych zastosowań niż pasjans/internet i niepodkręcanie go to marnowanie jego potencjału ;) Co do chłodzenia to rzecz jasna, że najlepiej wymienić boxowe na coś wydajniejszego i przede wszystkim cichszego.
Jeszcze wracając do pasty to gdzieś wyczytałem, że jest lepsza niż ta stosowana w Intelach ale jest to świeża technologia i nie wiemy jak to będzie działać za kilka lat, czy będzie rynek procesorów używanych. Lut to lut, jest sprawdzony na przestrzeni wielu lat a wycofywanie się z niego to tylko kwestia $$$. AMD po fali niezadowolenia z pasty w swoich APU zapowiedział, że druga generacja Ryzenów CPU będzie dalej lutowana ;-)

skaarj napisał/a:
M2 odpuściłbym całkowicie. Ratowałem ostatnio kolegę po padzie systemu i miałem okazję przyjrzeć się ustrojstwu. Mechanika jest kompletnie skopana, czy też należałoby powiedzieć: zaprojektowana tak żeby nawaliła. Dyski M2 po zamontowaniu w uchwycie cały czas są naprężone mechanicznie - gniazdo ma sprężyny na stykach, z drugiej strony płytki jest wkręt.

To nie jest chyba dokładnie ten problem. W większości płyt głównych złącze M.2 jest tuż pod kartą grafiki tak, że dysk jest cały czas jednostronnie przypiekany. W jednym z testów płyt głównych, tester mierząc temperatury, elementów płyty głównej zwrócił na to uwagę i stwierdził, że jeśli ma być w tym miejscu, trzeba wybierać model z radiatorem.

skaarj  Dołączył: 18.03.2016
To co piszesz to tylko drugi problem :)
Laminat szklano-epoksydowy nie odkształca się pod wpływem temperatury, pod wpływem długotrwałych naprężeń mechanicznych już tak.

pz

ZbyszekB  Dołączył: 27.09.2010
skaarj napisał/a:
Laminat szklano-epoksydowy nie odkształca się pod wpływem temperatury, pod wpływem długotrwałych naprężeń mechanicznych już tak.
Zdecydowanie masz rację ale duże zmiany temperatur (mocne nagrzewanie podczas pracy a potem stygnięcie po wyłączeniu zasilania) dodatkowo pogłębiają efekt naprężeń mechanicznych z powodu rozszerzalności temperaturowej.

Na wykresie temperatury i wydajności była piła. Temperatura oscylowała między 82 a 78 stopni. Po założeniu radiatora (bez pasty) temperatura spadła do stabilnego 61.

Skocz do: