Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
RAW Challenge 018
O co chodzi?
Wszystko jest w tym wątku:
http://manufactura.home.p...opic.php?t=1745
i tam proszę zadawać ewentualne pytania, dzielić się wątpliwościami i takie tam.

RAW do ściągnięcia: http://prc.dojarek.com/raw/rc018.pef

Ciągle czekam na kolejne Wasze RAWy.

Wyniki proszę przysyłać na adres:
pentaxrawchallenge <-at-> gmail ->dot<- com
do niedzieli, 11.03.2007, do północy czasu wschodniobiałostockiego.

Miło będzie, jeśli w treści maila napiszecie, jak pracowaliście nad plikiem.

Bardzo proszę o pilnowanie nazewnictwa plików i tytułów maili (wszystko jest wyjaśnione w wątku z początku tego posta).

Kolejna prośba - o pakowanie jpgów w zipa - nie chodzi mi o wielkość, która będzie praktycznie taka sama, ale o to, że nie chcę widzieć, co mi przysyłacie.

Miłej zabawy.
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Link do dużych obrazków: http://jarekdabrowski.net/prc/rc018.html

1. Baksik


2. bEEf
Wolane w PPL-u. Balans bieli na oko + krzywa troche do góry. Na koncu podbilem o dzialke kontrast. Miniaturke wyostrzylem filtrem NL w Gimpie.


3. Bronek
Bardzo ladny portret, szkoda ze ostrosc nietrafiona. Obróbka w ACR 3.7. Pierwsza rzecz - balans bieli: ustawilem samplery na szarych elementach w tle i krecilem galkami az dostalem pozadany efekt. Na skalibrowanym monitorze ladny naturalny kolor - i nie tylko twarzy, bo pólki w tle maja naturalny bukowy kolor. Zlote popoludniowe slonce oswietla bezposrednio obszary w tle i na ubraniu, ale swialo w cieniu ma chlodniejszy kolor. Ciekawostka, na moim laptopie dominacja magenty - ale to jest laptop i nie ma pojecia o kolorach. Potem rozjasnilem na +110 (mocno - wyciagam twarz z cienia), kontrast na +35. Ekspozycja odrobine w dól (-0.65) aby zniwelowac przepalenia, cienie odrobine w góre (+4) aby pokazac odrobine czerni. I tyle w ACR, dalej wyostrzanie w PS, sposobem Benjamina Kanarka: najpierw USM 200% 0.3px , potem znowu USM 10% 60px i zapisuje "Save for web". Miniaturka 700px ma dodatkowe wyostrzanie: najpierw przeskalowania do 1400 na dluzszym boku i USM 200% 0.4px i potem koncowe przeskalowanie do 700px i "Save for web".


4. Cypis
RAWa meczylem w PEFie (nic lepszego niestety nie mam). Szczerze mówiac, nie pamietam dokladnie co zrobilem, bo w pierwszym odruchu mialem wyslac zdjecie wywolane bardzo poprawnie (i tam sobie zapisalem, co robilem) - jednak przygladajac sie temu zdjeciu bylem coraz bardziej zirytowany: kiepski kadr, straszne tlo, dziwnie ustawiona ostrosc. Postanowilem wiec wypalic ile sie da i zostawic to co na tym zdjeciu jest dla mnie najwazniejsze - spojrzenie tej kobiety. Przepalenie daje tez - tak mi sie zdaje - bardziej pogodny nastrój, nieprzymierzajac troche jak barokowe wizje oswiecen ;-)


5. Dancer


6. Ijon


7. Jarek Dabrowski
WB na bluzke, a pozniej suwakowanie, w celu osiagniecia pozadanego koloru skory. Podbicie kontrastu krzywa. Zdjecie wykonano chyba przy dosc ostrym swietle zza okna i chcialem utrzymac ten klimat jasnej, rozswietlonej kuchni.


8. Matb
Dzis eksperymenty z InfranView. Nie mialem pomyslu, co z ty zdjeciem zrobic, wiec po prostu zaczalem sie bawic suwakami. Najpierw leciutko ujalem jasnosci. Do tego zabralem czerwonego, troszeczke zielonego i dodalem szczypte niebieskiego. Lekko podnioslem nasycenie kolorów i odrobine zwiekszylem kontrast. Miniaturka podostrzona "automatycznie" przy zmniejszaniu.


9. Michu
W SilkyPix zmina balansu bieli. W Shopie krzywymi nadanie odpowiedniego koloru skóry.


10. Nichiren
Pierwsze moje kroki w Lightroom (beta 4), na poczatek zmieniony wb, potem zabawa suwaczkami (jasnosc, cienie, kolory itp.), na koniec PS CS - zmniejszone nasycenie kolorów, zmiana rozmiaru i lekkie wyostrzenie mniejszego obrazka.


11. TePe


12. Wish
uzylem lightroom z calym jego bogactwem suwaków. czyli na poczatek balans bieli, potem krzywe i troche zabawy poszczególnymi kolorami, zwlaszcza pomaranczowym.
potem tylko cs2 i przejscie w kolory lab i usm z wartoscia 140-0.9-3, powrót do rgb


13. Valdis62
Portret to dla mnie chyba jeszcze wciaz za trudne zadanie. Poza zmiana balansu bieli, korekta krzywych, ustawieniem jasnosci i kontrastu oraz lekkim wyostrzeniem nie potrafilem wiecej osiagnac. Najbardziej denerwowal mnie brak ostrosci w oczach (choc nie ma to nic wspólnego z niewatpliwa lagodnoscia spojrzenia modelki :-) )


14. Zdano


15. Zorzyk
W malym obrazku wyostrzylem punktowo oczy. W duzym wyostrzylem (USM) kanal zielony.

 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
ha, mam nauczkę. Trzeba było darować sobie suwaki jasności, kontrastu itd. i tradycyjnie pobawić się krzywą.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Umpf... kolejny raz wyszło mi za żółto... jeszcze muszę pokręcić trochę gałkami, coby lepiej ustawić monitor w domu.
 

Tok'Ra  Dołączył: 11 Lip 2006
IMHO Jarek i Zorzyk the best :-B
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
A co do innych, moje typy to Bronek i Zorzyk. U Jarka kolory ok, ale za kontrastowo! I wyszło ORWO.
 
mkcoval  Dołączył: 03 Paź 2006
IMO: bEEf i Zorzyk

pozdrawiam
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
IMHO Zorzyk
 

Ijon  Dołączył: 27 Paź 2006
IMHO Nichiren, sam chciałem uzyskać taki efekt, ale coś mi nie wyszło :)
 

nichiren  Dołączył: 18 Lis 2006
Najładniej Zorzyk, miałem podobnie przed zmniejszeniem nasycenia kolorów. Ale teraz porównując, uważam, że wyszło za blado ;)
 
baksiq  Dołączył: 15 Maj 2006
Witam,

Moim zdaniem najlepsze rezultaty osiągnęli Zorzyk, Valdis62 i Bronek (w takiej własnie kolejności :-P ). Ja natomiast zdurniałem ;-)

Do pracy mam nestety tylko laptopa i jak tu ktoś już wcześniej trafnie to okreslił "laptop nie zna się na kolorach". Akurat jestem w trakcie urządzania mieszkania i postanowiłem sprawdzić mój najświerzszy nabytek. Moim celem było wydobycie Twarzy z cieni oraz zachowanie szczegółów wzoru chusty. Bo osiągnięciu zadowalających mnie wyników na laptopie ;) postanowiłem podlączyć go do telewizora LCD. To co ukazało się moim oczom przeraziło mnie. bohaterka zdjęcia była pomarańczowa jak Mandaryna :-P Szybciutko sprawdziłem ustawienia obrazu no i oczywiście kontrast był domyslnie ustawiony na maksimum :shock: Potem nastąpiło jeszcze parę drobnych modyfikacji w celu uzyskania naturalnych kolorów (moim zdaniem oczywiście).

Natomiast dzisiaj po przyjściu do pracy i wyswietleniu wszystkich zdjęć na monitorze LCD marki DELL okazało się, że to co zrobiłem jest całkowicie do rzyci :cry:

No i teraz mam zagwozdkę bo tak na prawdę nie wiem, który z wyświetlaczy "mówi prawdę". Żeby nie było nieścisłości do telewizora podłączylem się przez gniazdo D-SUB. Z kolei pracowy monitor jest połączony z komputerem kabelkiem cyfrowym. Brak tu jakichkolwiek konwesji D/A i A/D...

A technologie cyfrowe miały nam ułatwiać życie... :-P
 

Kcysiu  Dołączył: 13 Paź 2006
Osobiscie najbardziej podobaja mi sie prace Dancera i Zorzyka. Zdjecia te oddaja najbardziej naturalny kolor skory, makijazu. Dorzucic mozna jeszcze zdjecie Bronka, ale jak dla mnie jest ciutke za ostre. Ale to moja opinia.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Po takiej liczbie wyrazów uznania ;-) moge powiedzieć tylko: dziękuję, dziękuję :-B :-B :-B
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
WOW, ale frekwewncja! Cieszy mnie to!
Poza tym fajna fotka!
Co do typów - zdecydowanie Dancer. :mrgreen:
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
to i ja dorzucę swoje 3 grosze:
na początek korekta: oczywiście działałem w PPLu a nie w PEFie (skąd mi się to wzięło? :-/ )...
co do reszty - przede wszystkim widać jak trudne - na swój sposób - było to zdjęcie. właściwie nie wiem nawet jakie ono stwarzało wyzwanie - zastanawiałem się czy starać się jak najwierniej oddać kolorystykę tej sceny czy co... Tak jak napisałem w opisie, mnie ten kadr w ostatecznym rozrachunku nieco irytował i skłonił do desperacji ;-) , chociaż teraz żałuję, że nie pojechałem w zimne kolory...
A z wszystkich zamieszczonych zdjęć, w kategorii "poprawności" wygrywa u mnie Dancer. Podobają mi się też na swój sposób kreatywne, przesterowane wersje Matb i Nichirena, z czego ta ostatnia nie wiem czemu kojarzy mi się z poranną kawą :mrgreen: i za to ją lubię ;-) .
 

Dancer  Dołączył: 05 Wrz 2006
Dziękuję ;-)

Mi się podoba praca.. Nichirena : ) zimna wizja do ciepłego zdjęcia...
Ponadto BEEfa praca też jest dla mnie ładna : )

Jak zawsze zaskakuje mnie Ijon... po prostu rzeźnia! ;]
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Nudny będę - Żorżyk.

Bronek też fajnie, ale za ciemno.
 
baksiq  Dołączył: 15 Maj 2006
:-)

Zorzyk, pozwolisz, że wykorzystałem Twoje zdjęcie do skalibrowania telewizora :-P Próbowałem, wycisnąć cokolwiek z laptopowej matrycy ale jakoś tak nijak to wszystko wychodziło a jeszcze nijaczej wyglądało...

W końcu podłączyłem telewizor do laptoka (lub odwrotnie) i wykorzystałem Twoje zdjęcie jako wzór do kalibracji :-D Zobaczymy co z tego wyniknie
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Lepszy efekt byłby, gdybyś przyłożył Żorża do ekranu, tak jak się normalnie robi kalibrację.
 

matb  Dołączył: 02 Lis 2006
Jarek Dabrowski, kiedyś przed każdą prezentacją prac było jakieś motto, komentarz do tematu na fotce, słowo pisane w każdym razie. A teraz to już tylko "Link do dużych obrazków" :-P Czy można liczyć na powrót do zaniechanej tradycji?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach