nowakka  Dołączył: 22 Kwi 2006
Jak eksponujecie swoje zdjęcia?
Witam,

częściej, lub rzadziej - co pewien czas każdemu zdarzają się zdjęcia, które warto powiesić na ścianie.

Ja ostatnio popełniłem kilka(!) takich fot, w związku z czym pojawił się problem, jak najlepiej, najtrwalej, najbardziej profesjonalnie przygotować odbitki do powieszenia.

Pod uwagę biorę passe-partout w ramce za szybą, ale zastanawiam się też nad pominięciem szyby (bo bez ramki jakoś ciężko sobie to mogę wyobrazić). Jak w praktyce jest z trwałością takiego rozwiązania? Czy zdjęcie umieszczone za szybą nie wygina się, czy nie odchodzi od kartonu, do którego jest przyklejone? Ewentualnie, czy ktoś zna jakiś tutorial krok po kroku opisujący przygotowanie odbitki (w sensie podklejanie, wycinanie passe-partout, ramkowanie itp.)
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
Re: Jak eksponujecie swoje zdjęcia?
nowakka napisał/a:
Pod uwagę biorę passe-partout w ramce za szybą, ale zastanawiam się też nad pominięciem szyby (bo bez ramki jakoś ciężko sobie to mogę wyobrazić).


Jeśli chodzi o moje rozwiązanie to:
- antyrama
- odbitka 30x40
- całość złożona do kupy bez klejenia itp

Wygląda bardzo ładnie, żadnych problemów.
Jednak kiedyś chcieliśmy zmienić zdjęcie i okazało się to niewykonalne. Zdjęcie samoistnie przykleiło się do szyby na tyle, że odeszło razem z nią. A w ręce został mi sam papier foto :)
 

nowakka  Dołączył: 22 Kwi 2006
Właśnie tego chcę uniknąć, oprawiając odbitkę w passe-partout. Nie jestem tylko pewiem, czy dawać szybę, czy wieszać bez szkła i bez ramki.

A w samej antyramie każde zdjęcie wygląda jakby mu czegoś jednak brakowało.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
mozesz tez polecic naklejenie foliu UV mat....i naklejenia tego na pianke
 
sp7foy  Dołączył: 31 Lip 2006
nowakka napisał/a:
A w samej antyramie każde zdjęcie wygląda jakby mu czegoś jednak brakowało.


Hmm... czego?
Bo moim niczego nie brakuje :)
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
mnie pasują antyramki, wygodne toto i łatwo wymienić fotkę w przypadku zmiany koncepcji wystroju :)
nigdy nie zdarzyło mi się, żeby zdjęcie przykleiło się do szyby... ale może właśnie to kwestia tego, że lubię zmieniać ekspozycję.

choć, najładniejsze antyramki, widziałam w Ikei - takie potrójne (miejsce na trzy zdjęcia), rameczki o podobnym przeznaczeniu - chyba też.
 

nowakka  Dołączył: 22 Kwi 2006
sp7foy napisał/a:
nowakka napisał/a:
A w samej antyramie każde zdjęcie wygląda jakby mu czegoś jednak brakowało.


Hmm... czego?
Bo moim niczego nie brakuje :)


Moim (i nie tylko) zdaniem passe-partout pomaga odizolować zdjęcie od tła, na którym wisi odbitka, dodatkowo eliminuje problem przyklejania się do szyby i ogólnie zdjęcie oprawione w pp wygląda 100x lepiej, bardziej profi i od razu dostaje na plfoto ocenę wybitne ;)

[ Dodano: 2006-08-20, 13:53 ]
Fafniak napisał/a:
mozesz tez polecic naklejenie foliu UV mat....i naklejenia tego na pianke


Jak coś takiego dokładnie wygląda? Pianka o wymiarach odbitki, czy większa? Jak to później montuje się na ścianie?
 

Lipa Dołączył: 20 Kwi 2006
nowakka napisał/a:
Jak coś takiego dokładnie wygląda? Pianka o wymiarach odbitki, czy większa? Jak to później montuje się na ścianie?

No tak pianka o wymiarach odbitki. Całośc można laminować choć to istotnie podnosi koszty takiego przygotowania całości. Trzeba generalnie z tym się delikatnie obchodzić bo pianka jest bardzo delikatna łatwo ja np zgnieść. Z wieszanie to można już sobie pokombinować np podkleić z tyłu haczyki samoróbki z pcv. To tylko moje doświadzczenia. Całoś wygląda okazale zwłaszcza w dużych formatach.
Pozdrawiam!
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Ja zrobilem jedna taka odbitke na probe.....ma juz z 5 lat - jest super
pianka wieksza od odbitki - robi sie ladna rameczka :)
na samo zdjecie naklejona UV-ka - nie blaknie
wieszamy - haczyk na klej
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
W ostatnim Foto & Video (czy coś o podobnym tytułem - wydaje Chip) - jest sposób prezentacji własnych odbitek - jakieś płytki, płótna, zabezpieczanie lakierem :)
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
cotti napisał/a:
choć, najładniejsze antyramki, widziałam w Ikei - takie potrójne (miejsce na trzy zdjęcia), rameczki o podobnym przeznaczeniu - chyba też.


Poziomo?:-) W srodku jest druga wkladka - na cztery pionowe - fajna sprawa jak masz jakas "opowiesc";-)

Pzdr
Spinner
 

grub  Dołączył: 22 Mar 2006
czarne passe-partout i antyrama. tanio i skutecznie.
ostatnio tez nabylem taka potrojna w ikei ;)

ostatnio zastanawiam sie jednak tez nad jakim duzym formatem (tak z 75cm gdzies do salonu) - i czy wtedy nie zrobicby bez pp.
 

dany  Dołączył: 30 Wrz 2008
Mało widziałem oprawionych w ramki zdjęć.Poradźcie mi jaki wybrać kolor passe-partout.Zdjęcia będą kolorowe i B&W ramki jasne i ciemne drewno.Chcę kupić karton i sam wycinać z tej strony http://www.montax.com.pl/...CFZaGzAod03zXNQ przedostatnia pozycja,kolory pokazują się po kliknięciu.
 
dziemek  Dołączył: 29 Gru 2008
dany, do bw zawsze pasują czarne(w domu mam pół korytarza w takich właśnie zdjęciach- b&w, czarne passe-partout, cienka czarna ramka i powieszone na jasnej drewnianej ścianie- przyjemny efekt), do koloru ciemno-szary.


panowie, podzielicie się doświadczeniami wieszania zdjęć na piance? bo mam kilka pytań :-P
zdjęcia mają być eksponowane bezramkowo, toteż pianka kappa 10mm z warstwą papierową już zakupiona. problem jest z przymocowaniem zdjęć- czym? słyszałem o zwykłej taśmie dwustronnej, czytałem też o kleju w sprayu- jednak niektórzy mówią, że puszcza po 2 miesiącach, a tani też nie jest. zależy mi na dobrej jakości, bo zdjęcia mają być na prezent, więc proszę o rady ;)

ps. jakieś sposoby, aby cięcie zwykłym nożykiem technicznym zrobić dokładnie pod kątem prostym? dzieliłem duży arkusz na pół i mimo starań lekko się skrzywiło
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
Ja stosuję białe, czarne lub szare passe-partout do zdjęć BW.
Cięcie nożykiem technicznym to trochę trudniejsza sprawa. Sam myślę, co zrobić, żeby nie wydać kasy na prawdziwą olfę do p-p. najlepszy byłby długi na metr klin, do którego można dociskać nóż... tylko nie wiem skąd coś takiego wziąć. Myślałem o kątownikach aluminiowych, ale jeszcze nie próbowalem.

[ Dodano: 2010-01-18, 20:07 ]
dany, postaram się jutro sprawdzić ile kosztują kartony u nas w fajnym sklepie dla plastyków, bo coś mi się zdaje, że o dychę taniej.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 

dany  Dołączył: 30 Wrz 2008
tref napisał/a:
Ja stosuję białe, czarne lub szare passe-partout do zdjęć BW.
[ Dodano: 2010-01-18, 20:07 ]
dany, postaram się jutro sprawdzić ile kosztują kartony u nas w fajnym sklepie dla plastyków, bo coś mi się zdaje, że o dychę taniej.


Mam trochę obawy czy biel lub czerń nie odwróci uwagi od zdjęcia.Czy te kolory są jakieś przytłumione/złamane?W tym sklepie z linku występuje jeszcze biały struktura,będzie ładniejszy/ciekawszy od białego?W planach mam także zakup takiego noża http://allegro.pl/item879...akosc_olfa.html .
trefl interesują mnie tylko sklepy netowe z przesyłką.

 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
hmm, nie o to mi chodziło :-P i nie do końca precyzyjnie się wyraziłem. Miałem na myśli profil aluminiowy, o taki:

Cena przystępna i są różnej długości.

[ Dodano: 2010-01-18, 20:43 ]
dany, ten akurat model olfy sobie daruj. Jak już wydawać, to za 4 dychy więcej zą takie z liniałem. Prowadnica to chyba podstawa w tej zabawie, bo inaczej jak nie masz super stabilnej ręki to zrobisz krętą linię cięcia.
 

szymon_h  Dołączył: 04 Lis 2008
ja mialem swego czasu pare zdjec w zwyklych antyramach z tym ze zostawialem margines 2-5 cm w zaleznosci od upodoban pod zdjeciem byla kartka kolorystycznie dobrana do zdjecia. ladnie sie komponowalo.

pozdrawiam
 
MMM  Dołączył: 19 Cze 2009
Ostatnio widziałem zdjęcia powiększone do naprawdę wielkiego formatu na 3mm PCV. Nawet nieźle wyszło, a jakie wygodne.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach