xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Drukowałem sobie trochę obrazków dzisiaj. Zaznaczyłem opcje "Wydruk w odcieniach szarości" i byłem przekonany, że drukarka (canon pixma ip1600) będzie używała tylko czarnego tuszu. Niestety, byłem w błędzie! :evil:
Czy to normalne, że drukarki atramentowe przy wydrukach cz-b używają kolorowego tuszu??
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
xrog, zdaje się, że zależy czy zdjęcie jest przerobione na skale szarości czy nie (ale nie jestem pewien). W każdym razie jeśli chcę "tylko cz-b" to wybieram taką opcję w ustawieniach (przynajmniej w epsonach).

A tak na marginesie to niezbyt szczęśliwie wybrałeś wątek na swoje pytanie, bo ten dotyczy drukarek a nie drukowania.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
sołtys napisał/a:
xrog, zdaje się, że zależy czy zdjęcie jest przerobione na skale szarości czy nie (ale nie jestem pewien). W każdym razie jeśli chcę "tylko cz-b" to wybieram taką opcję w ustawieniach (przynajmniej w epsonach).


Tiff w skali szarości (256 kolorów), we właściwościach drukowania zaznaczam "tylko cz-b".

sołtys napisał/a:

A tak na marginesie to niezbyt szczęśliwie wybrałeś wątek na swoje pytanie, bo ten dotyczy drukarek a nie drukowania.


Trudno chyba rozdzielić sposób drukowania drukarki od samej drukarki, ale cóż, "sołtys locuta, causa finita". ;-)
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
xrog napisał/a:
Czy to normalne, że drukarki atramentowe przy wydrukach cz-b używają kolorowego tuszu??


Normalne. W ten sposób można uzyskać bogatszą czerń (rich black) albo zobaczyć jak źle oprofilowaną ma się drukarkę.

Sterownik do Epsonów pozwala na wydruk tylko czarnym tuszem, z tego co pamiętam.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
romeoad napisał/a:
Normalne. W ten sposób można uzyskać bogatszą czerń (rich black) albo zobaczyć jak źle oprofilowaną ma się drukarkę.


Normalnie skandal. To po co jest ten checkbox, do opcji "tylko cz-b" skoro zawsze drukuje ze wszystkich tuszów? Może ten "feature" jest tylko gdy wybiorę papier foto, a nie zwykły...

romeoad napisał/a:

Sterownik do Epsonów pozwala na wydruk tylko czarnym tuszem, z tego co pamiętam.


I taki epson daje radę uzyskać głęboką czerń przy użyciu tylko czarnego? To znaczy, że canon ssie.
 

romeoad  Dołączył: 02 Lis 2009
Nie pamiętam czy daje radę, ale faktycznie po przełączeniu na 'tylko czarny' zużywa go znacznie szybciej od reszty.

W którymś fotograficznym canonie była możliwość zamontowania 3 odcieni szarości + czarny - specjalnie do fotografii monochromatycznej, więc z tym ssaniem to tak nie do końca w każdym modelu.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
HP 7760 ma taką możliwość. Są kartridże z dwoma odcieniami szarego tuszu i drukuje bardzo fajnie wtedy w czerni i bieli.
 

sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
xrog napisał/a:
Trudno chyba rozdzielić sposób drukowania drukarki od samej drukarki

Wydzieliłem do osobnego wątku. Tamten wątek, jak wspomniałem, dotyczy wyboru drukarki.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Cytat
Czy to normalne, że drukarki atramentowe przy wydrukach cz-b używają kolorowego tuszu??

W cmyku głęboka czerń ma w sobie wszystkie składowe.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
sołtys napisał/a:
Wydzieliłem do osobnego wątku.


Dziękuję i przepraszam. :-B

Stachu napisał/a:
W cmyku głęboka czerń ma w sobie wszystkie składowe.


Kurka wodna, zawsze byłem przekonany, że do CMY dodali K właśnie po to, by czarne było czarne. W końcu, na początku była tylko czarna farba i głeboką czerń jakoś się dało.

Tusz kolorowy mi się wyczerpał - popróbuję drukować z dedykowanego programu do canona - może się uda go zmusić do wydruku w skali szarości bez użycia kolorów.

[ Dodano: 2010-07-24, 15:53 ]
Niestety, wygląda na to że się nie da. To chyba zbyt budżetowy model canona.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
Kurka, zawsze miałem problem, żeby tan nieszczęsny, blady czarny zamienić na czarny. Nigdy nie myślałem, że problem działa też w drugą stronę.

Podeślij plik jak możesz na stasiek165 na o2. Spróbuję zamienić go na samo K.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Stachu napisał/a:
Podeślij plik jak możesz na stasiek165 na o2. Spróbuję zamienić go na samo K.


Dzięki, Stachu, ale to nie w tym tkwi problem. Wykreowałem sobie nowy plik w Gimpie w przestrzeni kolorów "odcienie szarości", zrobiłem pełen gradient od bieli do czerni, i mam to samo.
Generalnie wydruk nie jest aż tak zły, tylko w pewnych przejściach tonalnych bardzo delikatnie podbiega to purpurą to zielenią.
 

Stachu  Dołączył: 27 Kwi 2007
To w czym tkwi problem? Skończył się tusz kolorowy, czy wydruki mają zafarb?
 

Asmod  Dołączył: 28 Sty 2008
xorg, R285 da się wydrukować samym czarnym fotografie B&W programem QuadToneRIP i profilami B&W przygotowanymi do atramentów Claria. Pisałem kiedyś o tym na forum Nikona. Wychodzi to całkiem nieźle, ale trochę "zżera" czarny atrament.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
Stachu napisał/a:
To w czym tkwi problem?


Problem w tym, że spodziewałem się, że gdy zaznaczę opcję "wydruk w odcieniach szarości", to będzie używało tylko czarnego tuszu - nie miałbym wtedy nawet minimalnych zafarbów.
To dla mnie jest kwestia jakości wydruku. Myślałem, że wystarczy dobry papier i oryginalny tusz. Widzę jednak, że trzeba mieć też droższy model drukarki (lub epsona i program QuadToneRip, jak napisał Asmod).
 

szczypiorrr  Dołączył: 10 Sie 2007
xrog, obawiam się, że jeśli nawet uda Ci się wymusić na drukarce druk tylko czarnym tuszem, niekoniecznie będziesz zadowolony z efektów. Podejrzewam, że zdjęcie będzie nieco sprane. Mam Canona MP620 pięciotuszową z czarnym tuszem foto, choć prawdę mówiąc jeszcze nie próbowałem na niej druku b&w.
 

xrog  Dołączył: 07 Lut 2008
szczypiorrr napisał/a:
xrog, obawiam się, że jeśli nawet uda Ci się wymusić na drukarce druk tylko czarnym tuszem, niekoniecznie będziesz zadowolony z efektów. Podejrzewam, że zdjęcie będzie nieco sprane. Mam Canona MP620 pięciotuszową z czarnym tuszem foto, choć prawdę mówiąc jeszcze nie próbowałem na niej druku b&w.


Poszperałem trochę w internecie, wygląda na to, że o dobry wydruk cz-b z plujki jest trudno. Trzeba zainwestować w drogą drukarkę i dołożyć odpowiednie dla używanego papieru profile. Swój problem już rozwiązałem - zleciłem odbitki w labie i jestem zadowolony z rezultatu. Niezbyt to tanie, ale ja rzadko drukuję.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach