grober  Dołączył: 16 Lip 2010
Yahoou napisał/a:
(...)Mój egzemplarz wymagał jednak korekty AF w body na -6 i teraz jest prawie dobrze, ale po nowym roku wyślę go mimo wszystko na kalibrację do serwisu, bo korekta nie daje takiego samego efektu przy każdej ogniskowej(..)

Mam podobne wrażenia:)
Wydaje się, że przy 17mm najlepiej jest po korekcie -6
(i o dziwo przy +3, a może to ja jakiś błąd popełniłem?)
natomiast przy 50mm po korekcji +6 :-/
Tak czy inaczej bez kalibracji w serwisie się nie obejdzie:(

[ Dodano: 2013-12-28, 19:59 ]
Zrobiłem dziś małe porównanie tytułowej SIGMY 17-50 f 2,8 z PENTAX-em DA 16-45 f 4
Poniżej to co mi wyszło:

Obydwa na najszerszym kącie, zarys sigmy w czerwonej ramce:


Obydwa na najwęższym kącie, zarys sigmy w czerwonej ramce:


Czerwona ramka to tylko zarys sigmy.
Nie dało się skleić obu obrazków, widoczne były różne błędy obrazowania.
Myślałem, że obrazek z sigmy będzie na środku, a tak się nie stało.. :?:

[ Dodano: 2013-12-28, 22:06 ]
:?:
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
grober, możesz wrzucić oddzielnie zdjęcia z sigmy na 17 mm i na pentaksa 16 mm? Super jakby to była jeszcze jakaś ściana pod kątem prostym itp, aby porównać wielkość beczki :-)

16-45 pod względem optyki jestem bardzo zadowolony, ale drażni mi mnie trochę jego wykonanie, a i 2.8 czasem by się przydało.

Używaliście może tą sigmę z zewnętrzną lampą? Nie ma jakiś odchyłów w P-TTLu?
 

grober  Dołączył: 16 Lip 2010
WuWu84 napisał/a:
grober, możesz wrzucić oddzielnie zdjęcia z sigmy na 17 mm i na pentaksa 16 mm?

Sigma i Pentax porównanie wielkości
Tak to wygląda mniej więcej:)
Jak czas pozwoli to zrobię jutro zdjęcia ściany z cegieł:)
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
Dzięki za szybką odpowiedź. Śmiałem się kiedyś z ceglanych ścian i gałązek na tle nieba, ale ciekawość bierze górę ;-) Także będę wdzięczny za porównanie, ale już zdjęciach powyżej widać niestety przewagę 16 mm. Tym bardziej, że ostrość daleka od nieskończoności.
 

grober  Dołączył: 16 Lip 2010
WuWu84 napisał/a:
grober, możesz wrzucić oddzielnie zdjęcia z sigmy na 17 mm i na pentaksa 16 mm? Super jakby to była jeszcze jakaś ściana pod kątem prostym itp, aby porównać wielkość beczki :-) ...


Aby nie zaśmiecać tutaj odnośnik
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
grober napisał/a:
Aby nie zaśmiecać tutaj odnośnik

Dzięki raz jeszcze :-B Zostanę jednak z 16-45, bo jednak ten milimetr widać, a "odrybiać" swojego Samyanga wolałbym jak najrzadziej i pomału dozbierać do UWA jednak.

Ale przy tej cenie Sigmy to, aż żal nie wziąć. Kilka lat temu miałem Sigmę 18-50/2.8 Macro i byłem z niej bardzo zadowolony, tylko jednak przyciasno mi z nią było.

[ Dodano: 2014-01-14, 22:09 ]
espresso napisał/a:
w czym beczka przeszkadza jak są świetne narzędzia do korygowania? istotniejsze sa chyba cechy których skorygować nie sposób, lub korygowanie ma wpływ na jakość

Korygując beczkę jeszcze bardziej zmniejszy się kąt widzenia, ale tak na oko, to zgodnie z testami sigma ma ją marginalnie większą niż pentaks, więc nawet nie biorę tego pod uwagę.
 

grober  Dołączył: 16 Lip 2010
espresso napisał/a:
(...) istotniejsze sa chyba cechy których skorygować nie sposób(...)


Faktycznie, korekcja dystorsji jest bardzo prosta, Lightroom radzi sobie jednym kliknięciem.

Mam jednak kłopot z aberracją: o ile fiolet można usunąć błyskawicznie, to z zielononiebieskim nie jest to takie proste. Pipetą się nie da, przynajmniej ja nie potrafię:(
Jest jakiś magiczny i prosty sposób?
 

mr.ra66it  Dołączył: 03 Wrz 2011
Lens Corrections->Color->Defringe (w razie potrzeby dobrać Green Hue i Amount - LR 4) nie działa?
 

grober  Dołączył: 16 Lip 2010
mr.ra66it napisał/a:
Lens Corrections->Color->Defringe (w razie potrzeby dobrać Green Hue i Amount - LR 4) nie działa?


Działa :mrgreen:
Dzięki, pomogło:)

Zaznaczenie "ptaszkiem" Remove Chromatic Aberration usuwa tylko fiolety, zresztą b.dobrze:)
a niebieskozielone kolorki ręcznie:
Amount 4
Green Hue 2/100
Bałem się dotykać tych suwaków:)
To był "mój pierwszy raz":)
 
literat  Dołączył: 07 Sty 2014
Od dwóch dni jestem posiadaczem rzeczonej Sigmy. Obiektyw naprawdę bardzo fajny - natomiast mam pytanie odnośnie kalibracji. Wyszło mi, że na krótszym końcu muszę stosować +3, a na dłuższym +5. Zastanawiam się czy jest sens oddawać obiektyw do kalibracji (kupiony w Sigmie Polska więc kalibracja za darmo) czy dać sobie spokój i nastawić +4 :-P Druga sprawa to kolega naopowiadał mi jakiś dziwnych rzeczy, że on kiedyś wysyłał i po kalibracji miał jeszcze gorzej :-( Czy spotkał się ktoś z takim przypadkiem ?
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
literat, olej to - ciężko w realnych sytuacjach o taką dokładność AFu ;-)

A wracając do samej Sigmy, to przypomniało mi się, że znajomi mają taką do nikona w firmie, więc wczoraj ją przestrzelałem raz jeszcze z D7000 i muszę powiedzieć, że zrobiła na mnie jak najlepsze wrażenie. Co prawda w przeciwieństwie do poprzedniczki 18-50/2.8 Macro trochę więcej plastiku w obudowie, ale spasowanie bez zarzutu.

Natomiast optyka i AF pierwsza klasa. Jeśli Sigma zamierza utrzymać tą cenę, to nie ma się co nawet zastanawiać nad gwiazdkami, że o tamronie nie wspomnę jeśli ktoś potrzebuje jasnego standardowego zooma :-)
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Nie znalazłem czy było, ale czy coś się poprawiło w kwestii współpracy obecnie sprzedawanych tytułowych sigm z naszą systemową lampą?
 
literat  Dołączył: 07 Sty 2014
WuWu84 napisał/a:
literat, olej to - ciężko w realnych sytuacjach o taką dokładność AFu ;-)


Jednak pokusiłem się i obiektyw wrócił właśnie z serwisu z Gdyni po kalibracji. Podsumuję dwoma słowami - warto było :-)
 
literat  Dołączył: 07 Sty 2014
literat napisał/a:
warto było
wysyłałeś z korpusem czy bez? Jesli bez to podawałeś z jakim korpusem pracuje?[/quote]

Wysyłany był razem z korpusem. W serwisie Sigmy otrzymałem informacje że nie ma predefiniowanych ustawień dla poszczególnych modeli korpusów tylko kalibrację się z konkretną puszką.
 
walec  Dołączył: 11 Sie 2008
Pytanie do posiadaczy.
Czy trzymając popychacz przysłony i patrząc przez obiektyw widzicie listki przysłony? U mnie widać ich brzegi od 17mm do ok 30mm.
Podejrzewam, że to wada mojego egzemplarza i pewnie pojedzie do serwisu, ale może inni też tak mają.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Nie jest to wada. Większość zoomów tak ma. Starszy 18-50 też miał dokładnie tak samo. Listki chowają się dopiero na dłuższym końcu.
 
rabbitzzz  Dołączył: 23 Paź 2012
Takie pytanko mam bo nie mogę nigdzie znaleźć a nie mam za wiele czasu na śledzenie i przeglądanie wszystkiego.
Jak wygląda współpraca Sigmy 17-50 mm f/2.8 EX DC OS HSM z K-R'em?
A może lepszym rozwiązaniem będzie Sigma 17-70 mm f/2.8-4.0 DC Macro OS HSM?
17-50 ma zakres który mi wystarczy w zupełności ma lepsze światło. tylko czy się napędy nie pogryzą? i jak optycznie? Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
Również stałem się posiadaczem rzeczonej Sigmy, pierwsze wrażenia - do 2,8 brak zastrzeżeń :-D - z tym, że zalecam testowanie - w sklepie były dwie sztuki, okazało się, że jedna imho była źle "zjustowana" tzn. na 17mm było nie ostro, po pchnięciu ostrości na manualu na nieskończoność, nieco lepiej, ale dalej - gdzie ta słynna ostrość ? 2 egzemplarz - na manualu, ustawiona na nieskończoność - również kiepsko, ale na AF super. Reasumując - jedna miała ostrość odrobinę przed nieskończonością na pierścieniu i nie dało się prawidłowo wyostrzyć, druga nieco przed, i wystarczyło odrobinę cofnąć pierścień, aby było dobrze.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Szakal napisał/a:
na manualu, ustawiona na nieskończoność

Obiektyw z AF ustawiony na manualu powinien ostrzyć poza horyzont - jest zapas aby obiektyw przy ostrzeniu nie dobijał.
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
plwk napisał/a:
Obiektyw z AF ustawiony na manualu powinien ostrzyć poza horyzont - jest zapas aby obiektyw przy ostrzeniu nie dobijał.


Zgadza się, i tak jest przy sztuce, którą kupiłem, w tej która została, nie dość, że nie ma zapasu, to do nieskończoności jeszcze brakuje ...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach