x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Kuba Nowak napisał/a:
Może czegoś nie wiem - czy jest sens zakładać osłonę, jeśli nie robię zdjęcia pod słońce?


Tak, by odbicia wpadające do obiektywu pod kątem mogą również spowodować bliki i flary.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Nie ma rzeczy doskonałych, no może Hassel, Leica... :-D Ta osłona wymaga szczególnej uwagi przy zakładaniu i potrafi się wypiąć z obiektywu nawet po zawadzeniu o ubranie. A optyka bardzo dobra. Ciekawy jestem czy ktoś z was założył ten obiektyw na K-1. Chodzi o winietowanie i krzywiznę pola. Jak daleko od krawędzi formatu APSC zaczyna się znacząca destrukcja obrazu?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jak nie zapomnę to zrobię jakieś próbki. O ile dobrze pamiętam to w całym zakresie po bokach są czarne półkola, ale na kwadracie może być fajny.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
x4rd napisał/a:
Tak, by odbicia wpadające do obiektywu pod kątem mogą również spowodować bliki i flary.


No cóż, widać, że za rzadko używam osłony. A mimo to bliki i flary są u mnie równie częste jak bursztyn w górach ;-)
 
Jaśśśko  Dołączył: 30 Maj 2015
Kuba Nowak napisał/a:
Może czegoś nie wiem - czy jest sens zakładać osłonę,

Wszystko co nas otacza odbija światło, no może poza sadzą i podobnymi :mrgreen: , te boczne delikatne światła padające na soczewkę, także rozchodzą się w szkle, ograniczają to w pewien sposób powłoki, różnica w pewnych sytuacjach, jest niezauważalna, ale wtedy delikatnie tracimy na kontraście, nasyceniu itd. Dochodzi dodatkowa mocno niby rozmyta ale istniejąca w układzie wartość świetlna, czasami bardzo pożądana. Najlepiej to widać na zdjęciach ze starych obiektywów pozbawionych powłok i osłon.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
No rzeczywiście, gdybym po każdym wyjęciu aparatu z kabury musiał się skupiać na zakładaniu osłony, to byłaby to duża wada.
Swoją drogą, ze względu na jasność, ten obiektyw używam głównie w pochmurne dni, kiedy światło jest raczej rozproszone...
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
JacekK napisał/a:
Ta osłona wymaga szczególnej uwagi przy zakładaniu i potrafi się wypiąć z obiektywu nawet po zawadzeniu o ubranie.


Miałeś takie doświadczenia z 17-50?
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Tak.
Swoją drogą w starszych Sigmach zakładałem ją nawet nie patrząc na obiektyw, jakoś tam zawsze wskoczyło. Tu nieco trzeba uważać, ale bez przesady, nie jest tragicznie.
Osłony używam więcej po to by nie wsadzić palucha w to wilgachne, wybałuszone szklisko, ale czasem chroni przed blikami... lub nie chroni... :-/

[ Dodano: 2017-04-04, 19:17 ]
Kuba Nowak, To raczej trudno nosić w kaburze, za duże moim zdaniem.
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Nie, no bez przesady - tulipana mocuje się normalnie, jak w każdym szkle. Problem jest tylko ze "zbyt lekkim kliknięciem". Bywa, że tulipan się odkliknie. Ale nie sam, trzeba mu trochę pomóc.
Co do blików i flar - praca pod mocne światło prawie zawsze owocuje zepsuciem zdjęcia. Flara zazwyczaj jest tak duża, że trudno ją usunąć. Gdy źródła światła nie ma w kadrze jest ok.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Sprawdziłem ją na K-1. Możliwa jest praca wyłącznie na APSC, nawet w 1:1 na długim końcu są czarne narożniki, na krótkim czarna obwódka.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Dokładnie.

Co do blików, nie jest ani lepiej ani gorzej niż w podobnych nowszych konstrukcjach. Tam jest dość dużo soczewek i już. Co innego w stałkach. Ale starsza S 2,8/18-50 makro miała znacznie większą flarę i bliki w charakterystycznym trójkątnym kształcie, często zielonej. S 17-50 jest znacznie lepsza pod tym względem.

[ Dodano: 2017-04-04, 20:06 ]
plwk,Dzięki. Wiadomo - to szkło pod APSC. Czyli jeśli 1:1 to 24/24 mm i obcina rogi to pole krycia kończy się bardzo blisko krawędzi APSC.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
JacekK napisał/a:
To raczej trudno nosić w kaburze, za duże moim zdaniem.


Nie ma problemu, mam taki zapomniany model z wbudowanym pasem biodrowym, więc nie wyrywa mi paska od spodni ;-)
Z DA 55-300 też się mieści.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
plwk napisał/a:
Sprawdziłem ją na K-1.


Na APS-C na krótkim końcu już dość sporo winietuje więc nie dziwota :shock:

JacekK napisał/a:
Tak.


Miałeś ją używaną, czy tak od nowości? Pytam, bo miałem nówkę i złego słowa o osłonie nie mogę powiedzieć...

 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
x4rd napisał/a:
Na APS-C na długim końcu już dość sporo winietuje...


... raczej na krótkim, tj. 17 mm.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
x4rd, Nową, ale dość szybko się rozklekotała. Ujdzie, ale zbyt delikatne to. Np. na blisko 10 letniej S 2,8 18-50 tłuczonej niemiłosiernie jeszcze za czasów ś.p. K-10 i wyłysiałej z meszku nic się nie dzieje" zaklik" pewny, osłona z grubszego i sztywniejszego plastiku, ciut mniejsza - gwint na filtr ma 72 mm. Przyjrzałem się szczegółom przodu obiektywu. Zmieściliby 72mm z pewnością. Osłona z 17-70 jest z tej samej formy wtryskowej co 18-50 tylko nie ma charakterystycznego meszkowego wykończenia.
Zmierzyłem grubość płatków tulipana to średnio 17-50 ma ok 2,5 mm, a starsza z 18-50 ok 3,2 i znacznie mniej sprężynuje
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
JacekK napisał/a:
Zmierzyłem grubość płatków tulipana to średnio 17-50 ma ok 2,5 mm, a starsza z 18-50 ok 3,2 i znacznie mniej sprężynuje

Czyli nawet tam księgowi zajrzeli. Co za czasy...
 
wojtas_Zdr  Dołączył: 02 Lut 2012
Ja już się zdecydowałem na tą sigmę. Chcę kupić w stolicy ale najpierw chciałbym podpiąć i sprawdzić bf/ff. Napisałem do paru sklepów czy mają na stanie i do sklepu sigmy także. A oni że nie ma w magazynie i nie wiedzą kiedy producent dostarczy. Co jest produkcja się skończyła? Znalazłem tylko jeden w Pabianicach, no ale nie pojadę aż tam... Zostaje tylko wysyłkowo, w sumie w razie bf/ff można by w ciągu 14 dni zwrócić
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Kuba Nowak napisał/a:
... raczej na krótkim, tj. 17 mm.


Ups, faux pas ....

wojtas_Zdr napisał/a:
Co jest produkcja się skończyła?


W Sigma ProCentrum na Żeromskiego nie mają?
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
wojtas_Zdr napisał/a:
nie ma w magazynie i nie wiedzą kiedy producent dostarczy. Co jest produkcja się skończyła?

Wyprzedała się jedna dostawa, teraz czekają na kolejną.
A co do bf/ff zdarza się w zoomach, ale chyba nie tak często jak można by się spodziewać. Też się trochę bałem, kupiłem przez sieć. Trafia w punkt.
 
wojtas_Zdr  Dołączył: 02 Lut 2012
Ceny też poszły w górę nawet o 150 zł, chyba będę musiał zaryzykować i kupić wysyłkowo

[ Dodano: 2017-04-06, 09:33 ]
W Sigma ProCentrum na Żeromskiego nie mają?[/quote]

produkt niedostępny...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach