Color  Dołączył: 09.03.2015
Jeżeli rzeczywiście potrzebujesz uszczelnienia to chyba nie znajdziesz nic w tym zakresie. Jakość obrazka będzie gorsza. Mało jest zoomów, które są w stanie (za te pieniądze) dorównać Sigmie.

x4rd  Dołączył: 07.03.2012
dominiq_liq moim zdaniem będzie bo chcesz zamienić na zooma ze zmiennym światłem oraz z dluższymi ogniskowymi. To zawsze ma znaczenie. Pytanie tylko jak bardzo odczuwalna będzie to zmiana.

Jaśśśko  Dołączył: 30.05.2015

michal5150  Dołączył: 17.08.2007
dominiq_liq napisał/a:
...innej Wr-ki do mojej k5IIs nie znalazłem.

A może DA* 16-50/2.8 lub limited 20-40/2.8-4.0 ?

michal5150 napisał/a:
dominiq_liq napisał/a:

Tylko ten drugi ma WR

Kuba Nowak  Dołączył: 12.05.2010
Ale ten pierwszy jest bardziej szczelny...

michal5150  Dołączył: 17.08.2007
Color napisał/a:
michal5150 napisał/a:
dominiq_liq napisał/a:

Tylko ten drugi ma WR

Gwiazdki są uszczelniane:
Cytat

PENTAX’s premium lens series, the DA★ series of lenses feature the quiet SDM focus system and weather-resistant and dust-resistant construction to enhance durability for use in rainy or dusty conditions, making them perfect companions for the weather-resistant PENTAX digital SLR bodies

http://ricoh-imaging.ca/en/products/lenses/

Moja culpa ;-) Nie wiedziałem.

dominiq_liq  Dołączył: 27.10.2008
Ooooo. Ja też nie wiedziałem. Chyba się przymierzę do 16-50 :) Dziękuję

espresso  Dołączył: 30.04.2007
dominiq_liq napisał/a:
Ooooo. Ja też nie wiedziałem. Chyba się przymierzę do 16-50 :) Dziękuję
Tylko że optycznie Sigma znacznie lepsza. Nie ma też kosztów eksploatacji w przeciwieństwie do 16-50. Za to ma 1 mm więcej i ładniejszy bokeh (jedyne zalety).

dominiq_liq  Dołączył: 27.10.2008
Czyli zostaję przy Sigmie. Ale wr by mi się przydało :/

majtek  Dołączył: 16.06.2011
Sigmę mam od kilku miesięcy ... i sytuacja nielogiczna, coraz mniej odczuwam potrzebę posiadania szerokiego kąta i długiego tele.

dominiq_liq napisał/a:
Ale wr by mi się przydało
Jak jest to dobrze, ale jak nie ma to nic się nie wali... Obiektywy używam mniej i bardziej świadomie od ok 50 lat, w ekstremalnie rożnych okolicznościach(również ekstremalnych. Pentaxowych wersji uszczelnianych obiektywów dobrze nie wspominam z racji wadliwych napędów SDM. Z tego powodu są drogie w eksploatacji. Z góry trzeba odłożyć 550zł na wymianę napędu.

adamkam  Dołączył: 26.07.2015
Dzień dobry,
przymierzam się do Sigma 17-50 mm f/2.8, ale jako laik potrzebuję kilka informacji.
Mam Pentax K-30. W którymś wątku doczytałem, że może być problem z BF/FF. Czy mogę prosić o wyjaśnienie tych magicznych skrótów i co ewentualnie z tym fantem zrobić?

Pozdrawiam,
Adam

Sigma to świetny obiektyw. Zjawisko o którym piszesz dotyczy wszystkich obiektywów. Również systemowych. Prawdopodobieństwo wystąpienie dosyć sporadyczne a co najważniejsze łatwe do usunięcia albo przez kalibracje obiektywu w serwisie (na gwarancji nieodplatnie) albo przez mikroregulację w korpusie z poziomu menu. Nieco o zjawisku bf/ff http://www.fotoporadnik.p...k-fokus-en.html
PS.
Na siłę nie dopatruj się bf/ff. Rób zdjęcia.
https://flic.kr/p/SBHH29

unbreakable  Dołączył: 16.10.2012
Terminy te tyczą się ostrzenia
BF - back fokus
FF - front fokus
Czyli problem dotyczy ostrzenia przed lub za punktem wskazanym ostrzenia.
Testy obiektywu można wykonać na tablicy testowej.
Co można zrobić: wysłać body z obiektywem do kalibracji lub dokonać mikro regulacji w body.

Obiektyw naprawdę dobry, ze stałym światłem, dobrym zakresem ogniskowych, HSM,

adamkam  Dołączył: 26.07.2015
espresso, unbreakable,
Bardzo dziękuję za informacje.
Dobrego dnia :-)

Snejku  Dołączył: 03.08.2016
W mojej sigmie trafił się lekki FF, jednak sprawdziłem to w sklepie przed kupnem, dało się to skorygować w menu precyzyjnej kalibracji AF. Od tego momentu nie zauważyłem problemu z BF/FF na żadnej ogniskowej. O szczelności lub jej braku w sigmie też mogę powiedzieć póki co tyle, że podczas chowania tubusu obiektywu daje się wyczuć powiew powietrza na dłoni. Na szczęście, na chwilę obecną paprochów żadnych nie widać. A słowem uzupełnienia, miałem DA 18-135WR, podczas pracy z tym szkłem wyraźnie słychać jak obiektyw oddycha. Lekki deszcz też mu nie straszny, aczkolwiek radziłbym ostatecznie przetrzeć tubus obiektywu zanim będzie się chował. Mojemu to raz nie zaszkodziło, ale co najadłem się przy tym paniki to moje ;]

plwk  Dołączył: 21.04.2006
Snejku napisał/a:
miałem DA 18-135WR, podczas pracy z tym szkłem wyraźnie słychać jak obiektyw oddycha

Zmienia długość to musi "oddychać".

Ciekawe którędy oddycha w zakurzonym środowisku.

Skocz do: