Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Czyżby nadchodził koniec matryc 6Mpix?
Dzis na pl.rec.foto cyfrowa pojawił sie link do opisu nowego Nikona D40x - od poprzednika rózni się właściwie tylko matryca 10Mpix zamiast 6Mpix i zwiazanymi z tym zmianami zakresu czułości.
www.dpreview.com/articles/nikond40x/
Pojawiły się też pogłoski ze przyczyną tak szybkiej modyfikacji aparatu który dopiero zaczął wchodzic na rynek jest wstrzymanie przez Sony produkcji matryc 6Mpix. To by oznaczało również dla Pentaxa i Samsunga konieczność modyfikacji aparatów z takimi matrycami.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Sony zrobiło by maksymalną głupotę kończąc produkcję matryc, które się tak świetnie sprzedają. No ale, kto to ich tam wie. IMO jest to raczej odpowiedź Nikona na sukces kasetki - przecież na pierwszy rzut oka widać, że lista ficzerów nikonowego kastrata nijak się ma do pentaxa. Teraz będą mogli strzelić na ulotach 10 MPIX - przy większych szumach, podkręcą więc algorytmy odszumiania itd. Target będzie i tak hepi, bo liczą się uloty a nie zdjęcia. Psychologiczny efekt jest taki, że pentax zostanie trochę na aucie, poza tym musi teraz odpowiadać na ruch Nikona, a to nie jest komfortowa sytuacja.
Przy okazji zawsze można puścić pogłoskę o zaprzestaniu produkcji matryc - było by to z punktu widzenia Nikona szczwane posunięcie.
Tak więc - ja tu interesu Sony nie widzę żadnego, wszystko wskazuje na samego Nikona :-)
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
Niemozliwe zeby wycofanie matryc 6Mpx mialo zaskoczyc Pentaxa. Mozna sie spodziewac nastepcy kasetki na PMA. Aparat tej samej klasy, ew. odrobine w gore (np. z pryzmatem) , matryca 10Mpx i zasilanie dla obiektywow SDM.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
odrobine w gore (np. z pryzmatem)

Stawiam swój ukochany kubek ze słonikiem wraz z zawartością, że pryzmatu nie będzie. Nie widzę żadnych przesłanek dla Pentaxa, żeby robić coś takiego. SMD - to jest prawdopodobne. Jeśli nie pozbędą się przy okazji wiertarki (nie wierzę, że to zrobią - cała "kultowość" pentaxa to kompatybilność bagnetu) - wygrają.
 

Marek Wyszomirski  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tez nie wierzę by sony zaprzestało produkcji matryc bez powiadomienia swoich klientów z odpowiednim wyprzedzeniem. Niestety również w pryzmat w następcy K100D uwierzyć mi trudno - skłaniam sie ku temu, co napisał bEEf - że K100Ds (pomysł na nazwę mój;-) będzie to K100D z matryca 10Mpix i dodanym wsparciem dla SMD ale bez likwidacji śrubokręta.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
a ja bym wolał porządnie dopracowane 8 Mpix zamiast szumiących dziesiątek :!:
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
A ja nawet bym wolał jeszcze mniej szumiącą szóstkę zamiast ósemki :-) Ale spoko - wydaje się, że 10MPix to na razie koniec wyścigu na jakiś czas.
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
pryzmatu nie walną z powodu:
wysoka sprzedaż kaset i kasetdziesiątek oraz DLów - jakoś userom brak szklanej bryły nie przeszkadzał więc po co zwiększac koszty.

Tak nawiasem to rynek cyfrowych lustrzanek się zsyfił kiedyś tylko kompakciki co pół roku wchodziły nowe a teraz i lustra strasznie szybko zastępują bądz co bądz nowe modele.

[ Dodano: 2007-03-06, 10:46 ]
jeszcze słowo odnośnie samsunga-wątpię żeby w ciągu roku wydał jakieś lustro, to nei jego target a te trzy modele gxów to tylko taki przypadek znajowości z pentaxem, coś jak wakacyjna wpadka.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
TomiTom napisał/a:
coś jak wakacyjna wpadka.
a moze tylko "przygoda" ?
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
Bronek napisał/a:
a moze tylko "przygoda"

no przygoda też była ale że tak powiem płodna i urodziły się z niej trojaczki pentaxojajeczne.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
to ja sobie pomarzę o następcy K100D:
- matryca 8 Mpix (albo 10 CMOS ;-) )
- matówka z klinem
- pryzmat wile widziany, ale w ostateczności niekoniecznie
- nieco większe body
- sprawniejszy AF w słabym świetle
- wspomaganie AF osobną lampką, nie "spawarką", która i tak nic nie daje
- mapowanie świrujących pikseli z poziomu aparatu
- działające czyszczenie matrycy
- nieco pojemniejszy bufor
- RAW+jpg
reszta może być jak jest :mrgreen: , dla mnie byłby to najlepszy aparat amatorski.
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
cypis, źle spałeś? Heh, marzyciel.
Diabli wiedzą co i jak z tymi matrycami, ale może właśnie ogłoszenie tego teraz jest owym wyprzedzeniem. Zaprzestaną produkcji za ok. 7m-cy, czyli zapasy się skończą do końca roku - wtedy nastąpi koniec ery 6Mpix. Z drugiej strony na początku przyszłego mają się pokazać 2 korpusy, zatem zapowiedź ich we wrześniu/październiku, a od stycznia/lutego w sklepach. Nie jest to nierealne. Co do konfiguracji sprzętu - chyba nie chcę spekulować, ale wydaje mi się, że pryzmat jest nierealny [wielka szkoda, bo argument, że ludzie kupują... a co mają kupować jak nie ma nic innego?]. SDM i wiertarka w jednym korpusie to IMHO konieczność [dla mnie przynajmniej].
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
tref napisał/a:
cypis, źle spałeś? Heh, marzyciel.


no właśnie chyba za dobrze i nie mogę się obudzić ;-)
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
RAW+jpg

Jest. PEF ma jpg-a w środku. Wystarczy takim małym miłym programikiem pojechać. Jak starczy mi sił i czasu, to przerobię ten program do Pentsungów na kasetkę :)
 

TomiTom  Dołączył: 13 Sty 2007
jpg + raw tego to bym ja nie robił, jak chcę raw to walę w raw a jak nie zalezy mi na super jakosci to wale w jpg
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
Witam i pozdrawiam userów forum,

Zalogowałem się na to forum parę dni temu więc pokrótce się przedstawię.
Jestem starym amatorem z przeszłością analogową wywoływanie w ciemni itd.
Robię zdjęcia tylko na własny użytek czasem dla znajomych i rodziny i najlepiej lubię odbitki na papierze zwłaszcza powiększenia około 30x40 cm na ściankę :).
Od 2 lat bawię się też cyfrówkami właśnie rozstałem się z moim Fuji S7k (a wcześniej z analogowym Canonem) i mam nadzieję, że wkrótce dołączę do grona lustrzankowych Pentaxiarzy :)
Dlaczego?
Kiedyś sobie kręciłem pierścieniami na obiektywie obserwując obraz w dużym wizjerze a tego praktycznie nie ma w EVF - jest tylko AF a ja jakoś tak wolę wszystko manualnie.
To jest główny powód, że teraz zapragnąłem właśnie Pentaxa lub Szajsunga 1S ze względu na zgodność z historią czemu sprzyja systematyczny spadek cen zwłaszcza sprzętu 6 MP.

Przecież ceny 10 MP Sony Alfa są bliskie 6 MP K100 a parametry mają zbliżone - mam na myśl ichoćby stabilizacjęw puszce.

Pewnie więc znikną wkrótce te matryce - to normalna kolej rzeczy i nawet puszka przez to nie podrożeje.

Co do marzeń sprzętowych to chciałbym, żeby za jakiś czas przynajmniej w niektórych Pentaxach były matryce serii Super CCD SR2 z Fuji S5 Pro :) Z pewnością gdyby nie moje obecne wydatki które potrwają jeszcze przez najbliższe lata to nastawiałbym się na S5 właśnie lubię dobrą rozpiętość tonalną a specjalistyczny sprzęt doskonały pod tym względem kosztuje niestety coś około 100 tys. PLN :(
Uważam, że obecny poziom rozdzielczości jest wystarczający dla amatorów dalszy rozwój powinien iść w kierunku dynamiki obrazu.
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Witaj Kfan ! Życzę ci jak najszybszego zakupu cyfranki. Nic nie zastąpi dźwięku lustra, zabawy obiektywami i widoku w wizjerze ;-) Co do dynamiki obrazu - z pewnością można jeszcze trochę ulepszyć, ale z mich obserwacji wynika, że w ostatnich latach ta kwestia i tak posunęła się bardzo naprzód i naprawdę nie jest źle. Może gdyby porównywać do jakichś profesjonalnych filmów, obrabianych w profesjonalny sposób. Ja, kiedy patrzę na swoje stare zdjęcia, nie widzę w nich niczego (poza ich niewątpliwym pięknem ;-) ) co przewyższałoby cyfrę (zdarzają się przepalenia, za głębokie obszary ciemne itp.) - poza jednym (a to akurat wiąże się z rozdzielczością matrycy) : był u nas kiedyś fajny lab, którego właściciel woził filmy do obróbki Niemiec i można było naprawdę niedrogo robić sobie powiększenia wielkości plakatu. Mam parę takich zdjęć na ścianie. Z K100D nieosiągalne :cry: . To jedyna - jak dla mnie - większa wada zdjęć z tego aparatu... Dlatego wzrost rozdzielczości matryc amatorskich aparatów nie jest chyba aż tak bezsensowny.
 

Slava  Dołączył: 25 Kwi 2006
cypis napisał/a:
to ja sobie pomarzę o następcy K100D:
- matryca 8 Mpix (albo 10 CMOS )
- matówka z klinem
- pryzmat wile widziany, ale w ostateczności niekoniecznie
- nieco większe body
- sprawniejszy AF w słabym świetle
- wspomaganie AF osobną lampką, nie "spawarką", która i tak nic nie daje
- mapowanie świrujących pikseli z poziomu aparatu
- działające czyszczenie matrycy
- nieco pojemniejszy bufor
- RAW+jpg

Hehe, pomarzyć -dobra rzecz, ale bedzie (moim zdaniem):
-matryca 10mpix CCD -bo takie ma Sony
-matówka bez klina -ilu pstrykaczy (a do nich jest kierowany taki aparat) wie do czego służy klin?
-układ luster -po co pstrykaczowi pryzmat i tak używa AFu
-raczej będzie mniejsze -Pentax zawsze robił maluchy, zresztą dla aparatu entry level małość to zaleta
-sprawniejszy AF mółby być, zobaczymy czy coś inżynierowie wymyślili
-wspomaganie? Któż to może wiedzieć, ale chyba nigdy nie mieli osobnych lampek, więc pewnie i teraz nie wsadzą
-mapowanie by się przydało, chyba nie jest to aż takie trudne...
-raczej marne szanse na czyszczenie ultradzwiękami bo to zdaje się patent Olego...
-bufor pewnie będzie większy, tylko 10mpix zdjęcia też będą większe.
-RAW+jpg? A po co to komu?

Takie są moje typy -w końcu to aparat dla amatorów, kupujących pierwszą lustrzankę i nie mających przesadnych ambicji. Dla takich jak my jest kadyszka. To, że z powodów finansowych większości fotoamatorów u nas na nią nie stać nie zmienia targetu dla tego aparatu. A pstrykacz i tak nie doceni pryzmatu, dużego wizjera czy wypasionej matówki. Dla niego liczy się mała masa i rozmiary, sprawny AF i liczba pikseli.
Ale pomarzyć jest fajnie....
Ja tam chcę cyfrową ściankę do LXa :mrgreen:
 
Kfan  Dołączył: 02 Mar 2007
cypis, zgodzę się lustro to lustro :)
Co do rozdzielczości też - w s7k z RAWa wyciągałem 4000x3000 pikseli czyl 12 MP możliwe dzięki specyficznej budowie matrycy i wcale to za dużo nie było można było coś wycropować i z tego samego zdjęcia mieć 2 rózne ujęcia :)
No ale te 10 MP które jest obecnie chyba wystarczy dalej to już wzrosną wymagania co do szkieł (podobnie jak w FF - Canon 5D) i cała impreza znacznie się podroży.
Są cyfranki, że powalają rozpiętością tonalną nawet kliszę ale jak wspomniałem około 100 tys PLN to już naprawdę dla profi przez duże P.
W amatorskim segmencie króluje S3/S5 pro 6+6 MP --> 6MP na światła i 6 MP "normalnych"
Tym sposobem "zmarnowano" 6 Mp rozdzielczości ale coś za coś.
Tak czy inaczej można robić 12 MP zdjęcia również. Do formatów 30x40 wystarczy.
No ale przecież nie o onanizm sprzętowy tu chodzi tylko o zabawę możliwie tanim kosztem a to hobby lustrzankowe jakie by nie było do tanich nie należy :(
Wzrost rozdzielczości ma też inne wady - wolniejszy zapis odczyt plików większe pojemności zdjęć wymagania optyczne wiec gdzieś to trzeba zrównoważyć.
Myślę, że ta równowaga leży w zakresie rozdzielczości 8-12 MP.
6 MP z dobrym słoikiem i porządną obróbką RAWa też w większości wypadków wystarczy na odbitkę A4/A3 no ale po ewentualnym cropie robi się ciut mało dlatego warto dobrze wykadrować przed naciśnięciem spustu.
 

bEEf  Dołączył: 28 Gru 2006
Cytat
dlatego warto dobrze wykadrować przed naciśnięciem spustu.

To zawsze warto i to się nie zmieni, choćby było i 30120981427 MP

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach